"Pealtnägija": Brüsseli terrorirünnakute šokeerivat puudutust tundnud eestlaste lood ({{commentsTotal}})

ETV saade "Pealtnägija" pääses ainsa meediaväljaandena erilennukile, mis kihutas eile õhtul Amsterdamist koju tooma neid kümneid eestimaalasi, kes tundsid väga lähedalt Brüsseli terrorirünnakute šokeerivat puudutust.

Lennukis selgus, et mitu reisijat nägi terrorirünnakut oma silmaga. Näiteks europarlamendi liikmel Indrek Tarandil oli külas 25-liikmeline grupp abipolitsenikke, politsenikke, ajaloomuuseumi töötajaid ja Saksa gümnaasiumi õpilasi koos õpetajaga.

Abipolitsenikud ja ajaloolased sattusid ühel ajal metroopeatusesse, mis asus peatuse kaugusel Maelbeeki jaamast, kus toimus plahvatus.

Abipolitseinik Dein-Tom Tõnsing rääkis, et nad hakkasid just sisenema metroosse, kui nägid endast pool kilomeetrit otse ees suurt pahmakat suitsu ja tolmu. Ja sellel hetkel öeldi juba, et metroosse enam minna ei saa.

Ajaloomuuseumi töötaja Laura Kipper lisas: "Me olime just metroosse sisenemas ja samal hetkel oli see just toimunud. Sinna me enam ei pääsenud ja need, kes olid siis läinud treppidest alla, aeti sealt välja tagasi. Seda ei teinud politsei, vaid tegid täiesti tavalised inimesed."

Abipolitseinik Tõnsing meenutas, et pikalt ei hakatud analüüsima, mis toimunud on. "Me lihtsalt jäime korraks sinna seisma, natukene mõtlesime ja otsustasime, et me lähme siis jala. Saime jala minna umbes 300 meetrit, kui tuli teade, et parlamenti ka enam minna ei saa. Meist järgmine peatus oligi see, kus õnnetus oli juhtunud."

Tõnsingu sõnul võttis neil kogunemine hommikul kavandatust veidi enam aega. "Kui oleksime täpselt kella pealt läinud, mis oli meile ette nähtud, siis suure tõenäosususega oleksime ise sinna sattunud," lisas ta.

Olukorra tõsidusest sai seltskond aru siis, kui edasi-tagasi hakkasid voorima politsei- ja kiirabaiautod. Olid tohutud ummikud, kus operatiivautod jäid üksteisele ette.

"Kui kiirabiautod ja politsei edasi-tagasi sõitsid, siis vahepeal ei kuulnud oma mõtteidki, sest neid oli tõesti seal igal pool. Kui juba kuskil kõrvalhoonesse erariides automaatidega mehed sisse jooksid, hakkasime aru saama, et oleme selle asja epitsentris," rääkis abipolitseinik.

"Osad olid verised, käed katki, aga neid kõige hullemaid ei näinud."

Tarandi 25-liikmelisel grupil läks hästi, nad jäid terveks. Verd nägid nad vaid televisiooni vahendusel. Nii hästi ei läinud aga Stinal, kes oli Abu Dhabist teel Stockholmi. Brüsselis oli vaid plaanis vahemaandumine.

Stina meenutas, et ta oli transiittsoonis ja kõndis mööda neist väravatest, kus oli check-in, ning läks sööma.

"Istusin maha ja siis käis pauk. Nägin kuidas tuli tossu ja inimesed jooksid. Alguses ei saanud midagi aru, mis toimub. Öeldi, et rahunege maha, kõik on korras. Aga suured rahvamassid lihtsalt jooksid," rääkis Stina.

Stina ei jooksnud alguses inimestega kaasa, aga mida rohkem neid tuli, seda ärevamaks muutus olukord temagi jaoks: "Jooksin siis ka samas suunas. Läksime C-terminali poole pealt A ja B juurde. Siis öeldi, et kõik, maja evakueeritakse, et kõik inimesed peavad välja minema."

Stina tunnistas, et nägi ka vigastatuid. "Osad olid verised, käed katki, aga neid kõige hullemaid ei näinud."

Kes on olemas ja keda ei ole

Rahvas suunati seejärel välja õue. Hästi pikalt kõnniti, bussiga viidi teise kohta, kus olid laohooned.

"Siis me seal seisme neli tundi õues. Mitte mingit infot ei olnud, mis toimub. Palju üldse vigastatuid on, mis üldse olukord on," lausus Stina.

Lõpuks hakati inimesi kokku koguma ja bussidega viidi nad veel suuremasse laohoonesse. Seal jagati süüa, juua ja hakati üles kirjutama inimeste nimesid, et teha kindlaks, kes on olemas ja keda ei ole.

Stina ootamine kestis kokku kaheksa tundi. Lõpuks kontakteerus ta välisministeeriumiga ja Brüsseli Eesti saatkonnaga.

"Sealt öeldi, et äkki saad kuidagi linna. Alguses aga ei tahetud välja lasta sealt laohoonest. Läksin ikkagi mingi suvalise bussi peale, mis sõitis kuskile väikesesse linna," lisas ta.

Juhuslik inimene viis naise kesklinna ära, kus ta kõndis ise neli kilomeetrit Eesti saatkonna juurde. Saatkonna töötaja tõi ta autoga viimaks õhtuks Amsterdami.

Toimetaja: Priit Luts, Marju HimmaKaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema