Marek Strandberg: tänane Eesti ettekujutus julgeolekust on bluff ja enesepettus ({{commentsTotal}})

Teadlane ja endine poliitik Marek Strandberg tõdes, et julgeolekut ei saa tagada esemete ning nutikate riigihangetega, vaid tänane julgeolek peitub selles, kui nutikad ning ettenägelikud on selle tagajad ja kas nad suudavad üle kavaldada rünnakute korraldajad.

Endine poliitik Marek Strandberg, kes jäi ka ise Brüsselis toimunud sündmuste keskele, tõdes saates "Ringvaade", et terrorioht võib veel eskaleeruda. "Tegelikult meil ei ole mõtet oodata kuni see juhtub, vaid küsimus julgeolekust on täna küsimus nutikusest ning oskusest olla parem maletaja kui Muhameedi uskuvad usujuhid," märkis Strandberg.

Kui peaminister Rõivase väitel on lääneriigid teatud rünnakute ära hoidmisega äärmuslasi võitnud, siis Strandberg ei mõista, kus see võit peitub.

"Peaminister on sellises positsioonis, kus ta peab ju inimesi rahustama. Samas mina julgen küll öelda, et täna on saabunud olukord, kus mina olles seotud Tallinna Tehnikaülikooliga, kus mõne aasta eest tulid õpetlased kokku ja leidsid, et Eesti julgeolekule võiks pakkuda päris palju," sõnas Strandberg.

Idee alusel loodigi TTÜ juurde kaitseuuringutekeskus. "Kui te arvate, et kahe aasta jooksul on riik huvi tundnud või midagi tellinud ülikooli käest, siis te eksite sügavalt. Seega meil eksisteerib teaduspotentsiaal aga kuna riigil pole huvi selle vastu, siis väga suure tõenäosusega rektor, kes on huvitatud ökonoomsest ülikoolist, siis miks peaks pidama üleval midagi, mille vastu huvi puudub," selgitas Strandberg.

Tema arvates situatsioonis, kus riigil on ettekujutus, et julgeolek on hangitav esemete kujul, mida keegi toodab ja paneb sisuliselt riiulite peale. "Seejuures leitakse, et meil on vaja väga nutikaid juriste, kes viivad läbi riigihankeid - see on bluff ja enesepettus, mille ohvriks on paha saada," leidis Strandberg.

"Õnneks hetkel pole midagi väga riskantset Eestiga juhtunud, kuid see võib paratamatult juhtuda," tõdes endine poliitik.

Strandberg lisas, et Euroopa julgeolekumudel on üsna sarnane Eesti omaga. "See on ohtlik hoiak, sest Brüsseli tänavatel patrullivad sõjaväelased jätavad mulje, et nad kaitsevad, kuid see, mis eile juhtus, näitab seda, et reaalset süsteemi, mis ennustaks ja hindaks riske, ei ole olemas aga seda on võimalik luua," toonitas Strandberg.

Toimetaja: Allan Rajaveeproovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics