Marek Strandberg: tänane Eesti ettekujutus julgeolekust on bluff ja enesepettus ({{commentsTotal}})

Teadlane ja endine poliitik Marek Strandberg tõdes, et julgeolekut ei saa tagada esemete ning nutikate riigihangetega, vaid tänane julgeolek peitub selles, kui nutikad ning ettenägelikud on selle tagajad ja kas nad suudavad üle kavaldada rünnakute korraldajad.

Endine poliitik Marek Strandberg, kes jäi ka ise Brüsselis toimunud sündmuste keskele, tõdes saates "Ringvaade", et terrorioht võib veel eskaleeruda. "Tegelikult meil ei ole mõtet oodata kuni see juhtub, vaid küsimus julgeolekust on täna küsimus nutikusest ning oskusest olla parem maletaja kui Muhameedi uskuvad usujuhid," märkis Strandberg.

Kui peaminister Rõivase väitel on lääneriigid teatud rünnakute ära hoidmisega äärmuslasi võitnud, siis Strandberg ei mõista, kus see võit peitub.

"Peaminister on sellises positsioonis, kus ta peab ju inimesi rahustama. Samas mina julgen küll öelda, et täna on saabunud olukord, kus mina olles seotud Tallinna Tehnikaülikooliga, kus mõne aasta eest tulid õpetlased kokku ja leidsid, et Eesti julgeolekule võiks pakkuda päris palju," sõnas Strandberg.

Idee alusel loodigi TTÜ juurde kaitseuuringutekeskus. "Kui te arvate, et kahe aasta jooksul on riik huvi tundnud või midagi tellinud ülikooli käest, siis te eksite sügavalt. Seega meil eksisteerib teaduspotentsiaal aga kuna riigil pole huvi selle vastu, siis väga suure tõenäosusega rektor, kes on huvitatud ökonoomsest ülikoolist, siis miks peaks pidama üleval midagi, mille vastu huvi puudub," selgitas Strandberg.

Tema arvates situatsioonis, kus riigil on ettekujutus, et julgeolek on hangitav esemete kujul, mida keegi toodab ja paneb sisuliselt riiulite peale. "Seejuures leitakse, et meil on vaja väga nutikaid juriste, kes viivad läbi riigihankeid - see on bluff ja enesepettus, mille ohvriks on paha saada," leidis Strandberg.

"Õnneks hetkel pole midagi väga riskantset Eestiga juhtunud, kuid see võib paratamatult juhtuda," tõdes endine poliitik.

Strandberg lisas, et Euroopa julgeolekumudel on üsna sarnane Eesti omaga. "See on ohtlik hoiak, sest Brüsseli tänavatel patrullivad sõjaväelased jätavad mulje, et nad kaitsevad, kuid see, mis eile juhtus, näitab seda, et reaalset süsteemi, mis ennustaks ja hindaks riske, ei ole olemas aga seda on võimalik luua," toonitas Strandberg.

Toimetaja: Allan RajaveeSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.