Eksperdid: ISIS proovib Euroopa ühtsust lõhestada ja külvata viha ({{commentsTotal}})

Eesti Lähis-Ida eksperdid leiavad, et äärmusrühmitus ISIS soovib terrorirünnakutega Euroopat lõhestada. Samas peaks Euroopa riigid pärast eilseid rünnakuid mõtlema hoopis suurema koostöö peale, eriti julgeoleku vallas.

Kaks Brüsseli plahvatuste korraldajat olid Belgia kodanikud. Kaitseuuringute keskuse teaduri Helga Kalmu sõnul sai taaskord selgeks, et peamiselt on Euroopas selliste rünnakute eestvedajad siin sündinud ja kasvanud. Näiteks võivad nad olla noored mehed, kellel on tööl ja elus raske ning nad tunnevad ennast siinses ühiskonnas ebavõrdsena, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kalm lisas, et äärmusrühmitusele ISIS on kindlasti kasulik, kui Euroopas tekib erineva usutaustaga inimeste vahel lõhe, sest siis on neil ka oluliselt lihtsam uusi liikmeid värvata.

"Me näemegi seda, et tegelikult viimased poolteist aastat kuskil on ISIS-e strateegia võrdlemisi muutunud. Nad keskenduvad rohkem ka Euroopas ründamisele ja see on nende nagu osa saada tähelepanu, sest me näeme ka seda, et tegelikult võõrvõitlejaid on Daeshil järjest raskem enda ridadesse värvata," selgitas Kalm.

Lähis-Ida eksperdi Helen Geršmani arvates on ISIE eesmärgiks Euroopa lõhestamine. "See on just see, mis peakski peale selliseid sündmusi tulema. Arvamuste erinevus, kuidas reageerida, kuidas mitte. See tegelikult nõrgestab ju meid," rääkis Geršman.

Geršmani hinnangul on kaks võimalust, kuidas Belgia pärast eilseid terrorirünnakuid edasi liigub. Üks variant on, et jätkatakse nii nagu varem. "Teine variant on siis teha täielikult, kardinaalne pööre ja muutuda samamoodi hästi karmiks ja nii põgenikeküsimustes kui ka Schengeni küsimustes," sõnas ekspert.

Helga Kalm märkis, et pärast selliseid rünnakuid on vaja pidada diskussiooni, kuidas riigid omavahel infot jagavad. "Meil ju mingis mõttes nagu on Schengen ja vaba liikumine, aga samas nagu julgeolekuaspektist meil ei ole Schengenit ehk siis seda informatsiooni tegelikult inimeste kohta ei jagata," nentis Kalm.

Belgia on pommitanud Iraagis ja Süürias ISIS-e sihtmärke ning Kalmu sõnul võivad nad nüüd õhulöökide arvu suurendada.

Toimetaja: Allan RajaveeMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.