Eksperdid: ISIS proovib Euroopa ühtsust lõhestada ja külvata viha ({{commentsTotal}})

Eesti Lähis-Ida eksperdid leiavad, et äärmusrühmitus ISIS soovib terrorirünnakutega Euroopat lõhestada. Samas peaks Euroopa riigid pärast eilseid rünnakuid mõtlema hoopis suurema koostöö peale, eriti julgeoleku vallas.

Kaks Brüsseli plahvatuste korraldajat olid Belgia kodanikud. Kaitseuuringute keskuse teaduri Helga Kalmu sõnul sai taaskord selgeks, et peamiselt on Euroopas selliste rünnakute eestvedajad siin sündinud ja kasvanud. Näiteks võivad nad olla noored mehed, kellel on tööl ja elus raske ning nad tunnevad ennast siinses ühiskonnas ebavõrdsena, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kalm lisas, et äärmusrühmitusele ISIS on kindlasti kasulik, kui Euroopas tekib erineva usutaustaga inimeste vahel lõhe, sest siis on neil ka oluliselt lihtsam uusi liikmeid värvata.

"Me näemegi seda, et tegelikult viimased poolteist aastat kuskil on ISIS-e strateegia võrdlemisi muutunud. Nad keskenduvad rohkem ka Euroopas ründamisele ja see on nende nagu osa saada tähelepanu, sest me näeme ka seda, et tegelikult võõrvõitlejaid on Daeshil järjest raskem enda ridadesse värvata," selgitas Kalm.

Lähis-Ida eksperdi Helen Geršmani arvates on ISIE eesmärgiks Euroopa lõhestamine. "See on just see, mis peakski peale selliseid sündmusi tulema. Arvamuste erinevus, kuidas reageerida, kuidas mitte. See tegelikult nõrgestab ju meid," rääkis Geršman.

Geršmani hinnangul on kaks võimalust, kuidas Belgia pärast eilseid terrorirünnakuid edasi liigub. Üks variant on, et jätkatakse nii nagu varem. "Teine variant on siis teha täielikult, kardinaalne pööre ja muutuda samamoodi hästi karmiks ja nii põgenikeküsimustes kui ka Schengeni küsimustes," sõnas ekspert.

Helga Kalm märkis, et pärast selliseid rünnakuid on vaja pidada diskussiooni, kuidas riigid omavahel infot jagavad. "Meil ju mingis mõttes nagu on Schengen ja vaba liikumine, aga samas nagu julgeolekuaspektist meil ei ole Schengenit ehk siis seda informatsiooni tegelikult inimeste kohta ei jagata," nentis Kalm.

Belgia on pommitanud Iraagis ja Süürias ISIS-e sihtmärke ning Kalmu sõnul võivad nad nüüd õhulöökide arvu suurendada.

Toimetaja: Allan RajaveeMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema