Eesti kohus vajab uusi kohtunikke, kuid konkursid luhtuvad ({{commentsTotal}})

Eesti kohtusüsteemi on ees ootamas ulatuslik põlvkonnavahetus, kuna lähiaastatel võib ligikaudu neljandik kohtunikest jääda pensionile. See tähendab, et hiljemalt 2020. aastaks on Eestil vaja palju uusi kohtunikke.

Uute kohtunike leidmiseks hakkab valitsus homme arutama esimesel juulil jõustuma plaanitud seaduseelnõu, mis teeks kohtunikuametisse kandideerimise paindlikumaks. Kohtunike leidmine on juba praegu keeruline. Näiteks aastatel 2010 kuni 2014 suudeti konkursside kaudu täita vaid 59 protsenti puudu olevatest kohtunikekohtadest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikohtu esimehe Priit Pikamäe sõnul pole kohtunike vähesus enam vaid Ida-Virumaa probleem - konkursid ebaõnnestuvad näiteks ka Harju maakohtus, kus varem pole kandideerijate vähesus mureks olnud.

"Me oleme olukorras, kus väga paljud kohtuniku konkursid luhtuvad seetõttu, et osalejaid on vähe. Ja üks põhjus, mida me siin näeme, ongi see, et eri õiguselukutsete liikumine on tehtud põhjendamatult raskeks," nentis Pikamäe.

Uue seaduse järgi ei peaks varem näiteks prokurörina töötanud inimene kohtunikuks kandideerimisel kohtunikueksamit sooritama, sest uus süsteem tunnustataks edaspidi kohtusüsteemi, advokatuuri ja prokuratuuri õigusalaseid eksameid.

Kohtuniku ametioskuste õpetamine toimuks lühikese perioodi jooksul pärast ametisse asumist. "On igati tervitatav, kui õigusemõistmise juurde saavad inimesed, kellel on eelnevad kogemused menetlusosaluse rollist, kes teavad seda, kuidas käib kohtueelne menetlemine, kes teavad seda, kuidas käib kaitse. Kõik need eelnevad kogemused tulevad kohtunikule ainult kasuks," leidis riigikohtu esimees.

Nii riigi peaprokurör Lavly Perling kui ka advokatuuri esimees Hannes Vallikivi ütlevad, et uus seadus tugevdaks õigussüsteemi tervikuna.

Vallikivi hinnangul viiks advokaatide töökogemus kohtutesse praktilisemat õigusalast kogemust."Igal juhul, selline suurem liikuvus tuleb ka meile, advokaatidele ja advokatuurile kindlasti kasuks," märkis Vallikivi.

Perlingu sõnul võiks liikumine eri õiguselukutsete vahel tugevdada konkurentsi, mistõttu oleks tulevikus rohkem kohtunikuks saada soovivaid juriste.

"Kõik süsteemid saavad endale motiveeritumad inimesed, sest kui sul on võimalik liikuda ehk las minna mujale pikemaks ajaks või lühemaks ajaks, siis inimesed lihtsalt on motiveeritumad. See toob erinevatesse harusesse juurde avatust ja arvamuste paljusust ja laiemat mõtlemist," arvas Perling.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.