Eesti kohus vajab uusi kohtunikke, kuid konkursid luhtuvad ({{commentsTotal}})

Eesti kohtusüsteemi on ees ootamas ulatuslik põlvkonnavahetus, kuna lähiaastatel võib ligikaudu neljandik kohtunikest jääda pensionile. See tähendab, et hiljemalt 2020. aastaks on Eestil vaja palju uusi kohtunikke.

Uute kohtunike leidmiseks hakkab valitsus homme arutama esimesel juulil jõustuma plaanitud seaduseelnõu, mis teeks kohtunikuametisse kandideerimise paindlikumaks. Kohtunike leidmine on juba praegu keeruline. Näiteks aastatel 2010 kuni 2014 suudeti konkursside kaudu täita vaid 59 protsenti puudu olevatest kohtunikekohtadest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikohtu esimehe Priit Pikamäe sõnul pole kohtunike vähesus enam vaid Ida-Virumaa probleem - konkursid ebaõnnestuvad näiteks ka Harju maakohtus, kus varem pole kandideerijate vähesus mureks olnud.

"Me oleme olukorras, kus väga paljud kohtuniku konkursid luhtuvad seetõttu, et osalejaid on vähe. Ja üks põhjus, mida me siin näeme, ongi see, et eri õiguselukutsete liikumine on tehtud põhjendamatult raskeks," nentis Pikamäe.

Uue seaduse järgi ei peaks varem näiteks prokurörina töötanud inimene kohtunikuks kandideerimisel kohtunikueksamit sooritama, sest uus süsteem tunnustataks edaspidi kohtusüsteemi, advokatuuri ja prokuratuuri õigusalaseid eksameid.

Kohtuniku ametioskuste õpetamine toimuks lühikese perioodi jooksul pärast ametisse asumist. "On igati tervitatav, kui õigusemõistmise juurde saavad inimesed, kellel on eelnevad kogemused menetlusosaluse rollist, kes teavad seda, kuidas käib kohtueelne menetlemine, kes teavad seda, kuidas käib kaitse. Kõik need eelnevad kogemused tulevad kohtunikule ainult kasuks," leidis riigikohtu esimees.

Nii riigi peaprokurör Lavly Perling kui ka advokatuuri esimees Hannes Vallikivi ütlevad, et uus seadus tugevdaks õigussüsteemi tervikuna.

Vallikivi hinnangul viiks advokaatide töökogemus kohtutesse praktilisemat õigusalast kogemust."Igal juhul, selline suurem liikuvus tuleb ka meile, advokaatidele ja advokatuurile kindlasti kasuks," märkis Vallikivi.

Perlingu sõnul võiks liikumine eri õiguselukutsete vahel tugevdada konkurentsi, mistõttu oleks tulevikus rohkem kohtunikuks saada soovivaid juriste.

"Kõik süsteemid saavad endale motiveeritumad inimesed, sest kui sul on võimalik liikuda ehk las minna mujale pikemaks ajaks või lühemaks ajaks, siis inimesed lihtsalt on motiveeritumad. See toob erinevatesse harusesse juurde avatust ja arvamuste paljusust ja laiemat mõtlemist," arvas Perling.

Toimetaja: Allan RajaveeMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema