Karadzic mõisteti süüdi Srebrenica genotsiidis ({{commentsTotal}})

{{1458811145000 | amCalendar}}

Endise Jugoslaavia territooriumil sooritatud sõjakuritegude tribunal Haagis tegi täna otsuse Bosnia serblaste kunagise juhi Radovan Karadzici suhtes ja mõistis ta süüdi 11 kuriteoepisoodist kümnes.

Kohus otsustas, et Karadzic on süüdi 1995. aasta Srebrenica genotsiidis ja üheksas teises sõjakuriteos, vahendasid Reuters ja Yle.

Ta mõisteti 40 aastaks vangi. Karadzici advokaat teatas, et tänane otsus kaevatakse edasi.

Karadzic mõisteti õigeks ühes teises genotsiidisüüdistuses Bosnia linnades.

ÜRO kohtunike sõnul on endine Bosnia serblaste juht Radovan Karadzic vastutav inimsusevastaste kuritegude, sealhulgas mõrva ja tagakiusamise eest. Kohtunikud otsustasid ka, et Karadzicil lasub individuaalne vastutus kolm aastat kestnud Sarajaevo ümberpiiramise eest, milles hukkusid tuhanded inimesed.

Kohtunik O-Gon Kwon ütles, et kampaania, mille raames serblaste, moslemite ja horvaatide linna pommitati, ei oleks saanud toimuda ilma Karadzici toeta.

Seoses Srebrenica massimõrvaga teatas kohus, et Karadzic andis enne massimõrva korralduse linna üle võtmiseks.

11 kuriteoepisoodi, milles teda süüdistatakse, leidsid aset aastatel 1992-1995 kestnud Bosnia sõja ajal.

Srebrenicas tapeti 1995. aasta juulis 8000 Bosnia moslemist meest ja poissi. 44 kuud kestnud Sarajevo piiramise ajal suri rohkem kui 11 000 tsiviilelanikku.

Samuti süüdistatakse Karadzicit etnilises puhastuses ehk sadade tuhandete bosnialaste ja Bosnia horvaatide kodudest lahkuma sundimises.

Aastatel 1992-1996 Serblaste Vabariigi (Republika Srpska) presidendiks olnud Karadzic on süüdistusi eitanud. Tema sõnul tegutsesid piirkonna serblased vaid enesekaitseks ning mingist etnilisest puhastusest või Srebrenica veresaunast polnud ta teadlik.

Karadzicit peavad paljud serblased kangelaseks - näiteks Bosnia ja Hertsegoviina koosseisu kuuluva Serblaste Vabariigi praegune president Milorad Dodik avas äsja ühes õppeasutuses ühiselamu, mis on nimetatud Karadzici järgi.

Bosnia moslemid ning horvaadid peavad aga Karadzicit üheks peamiseks sõjakurjategijaks, kelle tegude tõttu kannatavad inimesed ka tänapäeval.

Prokurörid nõudsid 70-aastasele Karadzicile eluaegset vanglakaristust. Kohtuprotsess algas juba 2009. aastal, kuid tõendite, tunnistajate ja dokumentide suure hulga tõttu on see pikka aega veninud.

Karadzic tabati 2008. aastal Serbias pärast seda, kui tal oli õnnestunud end peita 13 aastat. Muuhulgas oli psühhiaatri haridusega mees oma välimust täielikult muutnud ning tegutses avalikult alternatiivmeditsiini eksperdina.

ÜRO julgeolekunõukogu otsusega 1993. aastal asutatud Endise Jugoslaavia Rahvusvaheline Kriminaaltribunal käsitleb praegu viimaseid juhtumeid. Lisaks Bosnia sõjale on tribunali pädevuses ka Horvaatia, Kosovo ja Makedoonia territooriumil aset leidnud sõjakuriteod. Praeguseks on kohtu alla antud 161 isikut.

Tribunal peaks tegevuse lõpetama 2017. aastal ning enne seda tuleb lisaks Karadzicile teha otsus ka Bosnia serblaste omaaegse sõjalise juhi, kindral Ratko Mladici suhtes.

Radovan Karadzic 2008. aastal enne tabamist (vasakul) ning 1995. aasta veebruaris Bosnia serblaste juhina.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema