Kadri Soova: radikaliseerumine toimub vanglates ({{commentsTotal}})

Brüsselis elav ja töötav inimõiguste spetsialist Kadri Soova näeb oma tumedama nahaga sõprade pealt selgelt, kuidas politsei neid nahavärvi alusel diskrimineerib. Tegelikkuses ei hoia ka Brüsseli suur ja rahumeelne moslemikogukond väikese radikaliseerunud inimgrupi poole.

MTÜ-s PICUM elamisloata immigrantide inimõigustega tegelev Kadri Soova kinnitab, et radikaliseerumine ei sõltu ei nahavärvist ega usutunnistusest, meenutades Norra kristlase Anders Breiviku tapatalguid, ning selle alusel kõiki terroristidega ühte patta panna on tema arvates nii kitsarinnaline kui ka šokeeriv.

"Immigratsiooni ja terrorismi vahele võrdusmärgi tõmbamine on minu jaoks šokeeriv. Ühtset immigrandi profiili ei ole olemas," kinnitas immigrantide inimõiguste alal töötav Soova "Terevisioonile". "Põhiline radikaliseerumine toimub vanglates, tegemist on kriminaalidega," rõhutas Soova.

Soova kirjeldas, et Brüsseli veretöö toimepanijad on Euroopa ühiskonnas üles kasvanud ja seal koolis käinud, kuid sattunud siis ühiskonna äärealadele. Küll aga peab ta ohtlikuks teema ülelihtsustamist poliitikute poolt, kus keerulistele küsimustele püütakse leida lihtsaid vastuseid.

Soova kinnitab, et Pariisi terrorirünnaku organisaatori Salah Abdeslami varjamine Brüsseli moslemikogukonna poolt ei ole niivõrd usaldamatus kahe kogukonna vahel, vaid pigem süsteemi ja politsei usaldamatus. "Kindlasti pole terroriste kaitsta moslemikogukonna tavapärane tegevus. Sellega on tehtud hirmutav üldistus, mis ei vasta tõele." Tema sõnul on palju ka vastupidiseid näiteid, kus naabrid on pööranud politsei tähelepanu kahtlasele tegevusele, kuid neid on ignoreeritud.

Juristiharidusega Soova leiab, et kirvemeetodil radikaliseerumise vastu võitlemisega tegelda ei saa, iga lugu on erinev. "Ei saa teha nii, et saadame politsei keskkoolidesse rääkima, et ärge radikaliseeruge. Vaja on mitmekülgset lähenemist, kuidas noori õigel rajal hoida, kes leiavad end ühiskonna äärtel," selgitas Soova. "Kui nad teevad kuriteo, siis tuleb neile läheneda samamoodi, nagu me ikka läheneme noortele, kes on toime pannud kuriteo, et aidata ta õigele teele. Islami osa kogu protsessist on väga väike, see on pigem kriminaalõiguslik sotsiaalne küsimus."

Soova täheldas, et Belgias ei paista diskrimineerimine otseselt silma, aga on pinna all täiesti olemas. "Olen ise näinud, kuidas noori Põhja-Aafrika päritolu koolipoisse politsei kinni peab ja koolikotid läbi otsib. Kui nende kogemus hakkab peale varajasest põlvest, et politsei peab kinni ilma põhjuseta, edaspidi saavad nad kogemuse, et neil on raskem tööd leida. Inimestes tekitab selline käitumine trotsi ja suhtumist, et neile pole ühiskonnas kohta. Väliselt paistab, et meil on siin väga multikultuurne ühiskond, kus kõigil on oma koht, aga ideaalist on olukord väga kaugel."

Soova usub, et ühiskonnas aitaks ühisosa tekitada see, kui vähemuskogukondade noored ja lapsed näevad positiivset eeskuju: näiteks pearättidega moslemeid intervjueerimas või tumedanahalist politseinikku tänaval patrullimas, et nad saaksid end nendega võrrelda. "Tulevik ei peaks nende jaoks olema piiritletud sellega, et nad peavadki töötama koristajatena. Aga selleni on Belgial veel pikk tee käia," tõdes Soova.

Toimetaja: Merilin PärliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema