Kriis Eesti piimanduses jätkub: vähenenud on lehmade seemendamine ja pangad keelduvad laenu andmast ({{commentsTotal}})

Piimakari kahaneb lähiajal veelgi, sest tuntavalt on vähenenud ka lehmade seemendamine. Paljud farmerid enam karja ei täienda ja noorloomad müüakse välismaale. Samuti on pangad keeldunud lehmapidajatele laenu andmast, kuna nende hinnangul on turuhind täna liiga madal.

Piimandussektori kriis on kandunud ka tõuaretajate töömaile. Raplamaal Keavas tegutsev tõuloomakasvatajate ühistu suutis mullu müüa 10 000 doosi sügavkülmutatud spermat vähem kui aasta tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui juba kahe kuu numbreid sellest aastast võrrelda, siis on ülejääk 12,5 protsenti. See näitab selgelt, et lehmade seemendamine on vähenenud. Samuti tähendab see seda, et ka karja järelkasvu jääb meil vähemaks," rääkis ühistu juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko.

Järelkasvu vähendavad Bulitko sõnul ka noorloomad, keda müüakse ära ekspordiks välisriikidesse selle tõttu, et piimatootmist jätkata.

Piimatootmise lõpetajate hulgas on nii moodsate robotlautade omanikke kui ka väiketalunikke, kellel suured investeeringud veel tegemata. Üks selliseid on Viljandimaal Saarepeedi lähedal tegutsev Õunapuu talu, kus hiljuti müüdi ära 30-pealine eliitkari. Tegemist oli Eesti kõige produktiivsema karjaga, mis tootis enam kui 12 300 kilo piima lehma kohta.

Talu perenaine Lea Puur märkis, et kui piimakilo hind oleks 30 senti, siis tullakse enam vähem välja, kuid täna on hind 21 senti.

"Ma tegin praktiliselt tööd ju ilma rahata ja pensionist elasime. Laut on ju amortiseerunud, torustik ja kõik muu oleks vaja uuendada, aga pank vastas eitavalt öeldes, et selliste hindadega te olete juba esimese poole aastaga pankrotis," rääkis Puur.

Puur müüs lehmad headesse kätesse, kuid tema süda pole ikkagi rahul, sest kodulaudaga harjunud lehmade kohanemine suurfarmiga on läinud üsna vaevaliselt. "Üks kõige parem lehm, kes mul on 18 tonni välja lüpsnud, see oli kuskil 4-5 päeva ainult lõuanud, ei söönud üldse. Igatses koju. Aga nüüd pidid vist juba taastunud olema," ütles Puur, kes võitles pisaratega.

Eesti piimatootmine vähenes Statistikaameti andmetel 2015. aastal neli ja piimalehmade arv viis protsenti. PRIA andmetel on lehmapidajate arv aga vähenenud koguni 17 protsendini. Eelmise aasta lõpuseisuga oli Eestis 90 500 piimalehma ja 1924 lehmapidajat ning toodeti kokku 773 800 tonni piima.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema