Kriis Eesti piimanduses jätkub: vähenenud on lehmade seemendamine ja pangad keelduvad laenu andmast ({{commentsTotal}})

Piimakari kahaneb lähiajal veelgi, sest tuntavalt on vähenenud ka lehmade seemendamine. Paljud farmerid enam karja ei täienda ja noorloomad müüakse välismaale. Samuti on pangad keeldunud lehmapidajatele laenu andmast, kuna nende hinnangul on turuhind täna liiga madal.

Piimandussektori kriis on kandunud ka tõuaretajate töömaile. Raplamaal Keavas tegutsev tõuloomakasvatajate ühistu suutis mullu müüa 10 000 doosi sügavkülmutatud spermat vähem kui aasta tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui juba kahe kuu numbreid sellest aastast võrrelda, siis on ülejääk 12,5 protsenti. See näitab selgelt, et lehmade seemendamine on vähenenud. Samuti tähendab see seda, et ka karja järelkasvu jääb meil vähemaks," rääkis ühistu juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko.

Järelkasvu vähendavad Bulitko sõnul ka noorloomad, keda müüakse ära ekspordiks välisriikidesse selle tõttu, et piimatootmist jätkata.

Piimatootmise lõpetajate hulgas on nii moodsate robotlautade omanikke kui ka väiketalunikke, kellel suured investeeringud veel tegemata. Üks selliseid on Viljandimaal Saarepeedi lähedal tegutsev Õunapuu talu, kus hiljuti müüdi ära 30-pealine eliitkari. Tegemist oli Eesti kõige produktiivsema karjaga, mis tootis enam kui 12 300 kilo piima lehma kohta.

Talu perenaine Lea Puur märkis, et kui piimakilo hind oleks 30 senti, siis tullakse enam vähem välja, kuid täna on hind 21 senti.

"Ma tegin praktiliselt tööd ju ilma rahata ja pensionist elasime. Laut on ju amortiseerunud, torustik ja kõik muu oleks vaja uuendada, aga pank vastas eitavalt öeldes, et selliste hindadega te olete juba esimese poole aastaga pankrotis," rääkis Puur.

Puur müüs lehmad headesse kätesse, kuid tema süda pole ikkagi rahul, sest kodulaudaga harjunud lehmade kohanemine suurfarmiga on läinud üsna vaevaliselt. "Üks kõige parem lehm, kes mul on 18 tonni välja lüpsnud, see oli kuskil 4-5 päeva ainult lõuanud, ei söönud üldse. Igatses koju. Aga nüüd pidid vist juba taastunud olema," ütles Puur, kes võitles pisaratega.

Eesti piimatootmine vähenes Statistikaameti andmetel 2015. aastal neli ja piimalehmade arv viis protsenti. PRIA andmetel on lehmapidajate arv aga vähenenud koguni 17 protsendini. Eelmise aasta lõpuseisuga oli Eestis 90 500 piimalehma ja 1924 lehmapidajat ning toodeti kokku 773 800 tonni piima.

Toimetaja: Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.