ERR Brüsselis: kokkuvõte rünnakutejärgsest infost. Belgia vähendas ohutaset ({{commentsTotal}})

Terrorirünnakute järgne Brüssel on taastamas igapäevast elurütmi - ühistransport töötab taas suures ulatuses. Siiski on veel õhus palju lahendamata küsimusi alates põgenenud kolmandast terroristist kuni rünnakute päeval kadunud inimestest.

Maalbeeki metroojaamas, kus teisipäeval õhkis end enesetaputerrorist ja tappis sellega vähemalt 20 inimest, on tihe politseipatrull. Sinna on toodud lilli.

Metroo sõidab taas osaliselt, kuid lennuväli jääb suletuks nädala lõpuni, vahendas ERR-i korrespondent Brüsselis Johannes Tralla "Aktuaalsele kaamerale".

Teada on ka esimesed andmed nende kohta, kes rünnakutes hukkusid. Mitmed vigasaanud on aga haiglas ja pommidest paiskunud metalliosakeste vigastuste pärast raskes seisus.

"Mitmed Brüsselis viibinud inimesed on kadunud ja võib vaid aimata, mida selline teadmatus nende inimeste lähedastele põhjustada võib," sõnas Tralla.

Endiselt käib politseioperatsioon kolmanda terroristi osas, kes lennujaamas enne rünnakut põgenes. "Endiselt ootame uut infot ja endiselt on üsna ärev, kuid näiliselt on normaalne õhkkond taastunud," sõnas Tralla.

Neljapäeva õhtul langetas Belgia ohutaset kõrgeimalt neljandalt astmelt kolmandale.

Abdeslam leppis Prantsusmaale väljaandmisega

Pariisi terrorirünnakutes süüdistatav Salah Abdeslam soovib vastupidiselt varasemale, et Belgia annaks ta ruttu Prantsusmaale välja. Belgia politsei uurib praegu, kas Brüsseli terrorirünnakute läbiviijad soovisid rünnata ka tuumajaama. Suutmatuse pärast rünnakuid ära hoida esitasid Belgia sise- ja justiitsminister lahkumisavalduse.

Pariisi novembrikuiste terrorirünnakute üks peakorraldajaid Abdeslam vahistati möödunud reedel Brüsseli Molenbeeki linnaosas. Kohe pärast vahistamist teatas Abdeslami kaitsja, et tema klient on vastu Prantsusmaale loovutamisele.

Nüüd aga on Abdeslam advokaadi sõnul ümber mõelnud, sest tahab end Prantsusmaa kohtu ees kaitsta. Abdeslam kinnitab endiselt, et kavandatavaist Brüsseli terrorirünnakuist ta ei teadnud.

"Salah Abdeslam teatas mulle oma soovi, et ma ütleks teile edasi, et ta tahab saada viidud Prantsusmaale nii kähku kui võimalik," rääkis Abdeslami advokaat Sven Mary pressile.

Tõsise skandaali on Belgias põhjustanud teade Türgist tulnud hoiatuste eiramisest. Türgi hoiatas nimelt, et Türgist mullu suvel välja saadetud ohtlik Hollandi džihadist Ibrahim El Bakraoui on saabunud Belgiasse.

El Bakraoui arvutist leiti aga ka dokument, kus kirjas, et terroristid on jälginud ühes tuumajaamas töötavat inseneri. Arvatavasti on tegu Tihange tuumajaamaga, kuhu nüüd ei lubata ühtegi töötajat, keda sinna hädasti vaja pole. Tuumajaama töö jätkub siiski tõrgeteta. Endiselt on kadunud kaks kahtlusalust.

Üks neist on mees, kes seisis Ibrahim El Bakraoui venna Khalidi kõrval enne kui viimane metroorongi sisenes, et ennast seal õhku lasta. Teisena on endiselt kadunud valge jakiga mees, kelle pommivöö leiti lennujaamast.

Toimetaja: Greete PalmisteRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.