Janek Mägi selgitas "Aktuaalsele kaamerale" põgenikega töötamise põhimõtteid ({{commentsTotal}})

Eesti on põgenike ümberjaotus programmi raames kinnitanud, et võtab vastu seitse inimest. Laual on veel 12 inimese toimikud, ära on öeldud umbes kümnele. Eesti on neile võõras maa, kuid väikese uurimistöö tulemusena paistab siinne IT-kuvand ahvatlev, rääkis siseministeeriumi piirivalve poliitika osakonna juhataja Janek Mägi.

Kui paljudele oleme eitavalt vastanud?

Päris paljudele. Peamine põhjus on just see, et olemasoleva info põhjal pole suutnud selgeks teha, kes need inimesed on, kas nad vajavad kaitset ja kas nad võivad kujutada ohtu Eesti avalikule korrale ja julgeolekule.

Probleem ei ole partnerites ega meis, vaid selles, et ümberpaigutamine on uus protsess ning see, kuidas reeglitest aru saada, alles loksub paika.

Kui suur on suurusjärk, kellele oleme ei öelnud?

Umbes kümme inimest.

Millest põgenikega vesteldakse?

Esmalt saame kätte inimeste toimikud. Selle info põhjal võivad tekkida küsimused. Neile küsimustele vastuse leidmine võib võtta pool või mitu päeva.

 

Intervjuude käigus selgitatakse välja ka, kas inimene vajab kaitset. Samuti tutvustatakse Eestit, tutvustatakse talle siinseid võimalusi ja meie riigikorda.

Seni on jäänud mulje, et me ei ole põgenike jaoks esimene valik ja nad ei taha siia üldse tulla. Mida need seitse Eestist teadsid ja mida meie kohta juurde küsisid?

Eestist ei teata tõesti väga palju. Kui neile tutvustati Eestit, uurisid nad välja, et Eesti on väike riik ja IT-riik. See oli nende silmis väga positiivne.

Kliima ei heidutanud?

Ei.

Kreeka on esitanud Eestile veel 12 inimese toimikud, need on Süüriast, Jeemenist ja Iraagist pärit inimeste kohta. Kas võib öelda, et nemad tulevad siia järgmisena?

Toimikutega töö käib, inimestega kohtutud ei ole. Kui vaid paberite põhjal tundub, et inimesed on sobivad, viiakse vestlus läbi koha peal ja otsustatakse, kas nad sobivad.

Tegeleme 15 inimesega korraga, et oleks võimalik põhjalikult neid kontrollida.

Toimetaja: Greete PalmisteFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.