Eluaegse vangistuse taotlusega silmitsi seisvad Türgi ajakirjanikud võitlevad sõnavabaduse eest ({{commentsTotal}})

{{1458903291000 | amCalendar}}

Kaks Türgi tuntud ajakirjanikku astusid täna kohtu ette, süüdistatuna spionaažis. Can Dündar ja Erdem Gül lubavad kohtukaasuse kaudu tuua avalikkuseni Türgi valitsuse kriminaalse tegevuse Süüria sõjas ning tõmmata tähelepanu üha suuremale Türgi ajakirjanike sõnavabaduse piiramisele.

Täiendus: kohus kuulutas istungid kinniseks ja arvestab president Erdogani hagejana. Kohtuistung lükati edasi 1. aprillile, vahendas Reuters.

Ajalehe Cumhuriyeti peatoimetaja Can Dündar ja lehe Ankara osakonna juht Erdem Gül arreteeriti novembris selle eest, et nad olid avaldanud artikli, milles väideti, et Türgi proovis saata Süüriasse Islamiriigi võitlejaid. Täna astuvad mehed kohtu ette.

Dündar ja Gül eitavad süüd, prokuratuur taotleb meestele eluaegset vanglakaristust, vahendas BBC.

Ajakirjanike toetajad rõhutavad, et see protsess on saanud märgiliseks Türgi ajakirjandusvabaduse proovikiviks.

New York Times'i ajakirjanik Ceylan Yeginsu vahendab oma Twitter kontol, et prokurör taotleb ajakirjanike kohtukaasuse kinniseks kuulutamist:

Lugu sai alguse, kui ajakirjanikud avaldasid möödunud aasta mais artikli ja soovisid avaldada ka video, mis näitab, kuidas Türgi luureüksus aitas 2014. aastal korraldada Süüriasse relvavedu. Lugu vallandas spekulatsioonid Türgi rolli kohta Süüria konfliktis ja vihjas sidemetele riigis tegutsevate islamirühmitustega.

Kriminaalmenetluse algatas ajakirjanike vastu Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Dündar ja Gül viidi eeluurimise ajaks vanglasse. Tänu konstitutsioonikohtu otsusele pääsesid mehed veebruaris pärast 92 vangistuspäeva vabadusse - kohus kinnitas, et ajakirjanike põhiõigusi on kinnipidamisega on rikutud. President Erdogan sõnas, et ei tunnista kohtuotsust ja hoiatas.

"Ma loodan, et konstitutsioonikohus ei tee enam taolisi otsuseid, kuna sellega seaks ta küsimuse alla nii oma legitiimsuse kui ka jätkusuutlikkuse," ütles Erdogan ajakirjanike vabastamise otsuse peale.

Euronews: Can Dündar vabanes vanglast. (Video on ingliskeelne)

"Me ei ole süüalused, oleme tunnistajad," rääkis Dündar värskes intervjuus Reutersile ning lubas, et näitab videot kohtus hoolimata keelust ja võimalusest, et kohtuistungid kuulutatakse kinniseks.

Peatoimetaja sõnas Reutersile, et kasutab enda kohtukaasust tõstmaks taaskord tähelepanu keskpunkti tema artikli teema. "Me avaldame kõik õigusrikkumised ja teeme sellest poliitilise kaasuse. /---/ Riik jäi kriminaalse teoga vahele ning püüab nüüd kasutada kõiki võimalusi, et see kinni mätsida," sõnas ajakirjanik.

Dündari sõnul püüab Türgi valitsus nende kaasuse läbi ähvardada teisi Türgi ajakirjanikke. "Püütakse arreteerida kogu ametkond ja avalikkus. Püütakse luua enesetsensuuri mehhanismi ja kasvatada hirmu impeeriumi," sõnas ta.

Ajakirjandusvabadus Türgis
  • 180 riigi seas oli Piirideta Reporterite pressivabaduse indeksi alusel Türgi 2015. aastal 149. kohal.
  • Türgi meediaorganisatsioonide hinnanGül on enam kui 30 ajakirjanikku vangis.
  • Enamik vangistatud ajakirjanikke on kurdi rahvusest.
  • Türgi valitsus kuulutab, et sealne ajakirjandusvabadus on maailma mastaabis kõrgel tasemel.

Asjaosaliste sõnul on kaasus poliitiliselt motiveeritud ning näitab president Erdogani üha enam ilmnevat kriitilisust meedia suhtes.

Eile avaldasid mitmed mainekad kirjanikud avaliku kirja Türgi peaministri Ahmet Davutoglule, paludes, et valitsus tühistaks Dündarile ja Gülile esitatud süüdistused.

"Usume, et Can Dündar ja Erdem Gül seisavad silmitsi eluaegase vangistusega lihtsalt seetõttu, et nad tegid ajakirjanikena oma tööd," seisis kirjas.

Kirjanikud avaldasid ühtlasi muret "üha enam kasvava hirmul põhineva kliima, tsensuuri ja Türgi kriitiliste häälte lämmatamise" pärast.

Kui Dündar täna kohtumaja juurde jõudis, tervitasid teda ja avaldasid talle toetust opositsioonipoliitikud, ajakirjanikud ja mõned Euroopa diplomaadid. "Tulime täna siia ajakirjandust kaitsma," sõnas kohtualune hoonesse sisenedes.

Erdogan on selgitanud, et Süüria piirile suunduvad veokid, mille politsei kinni pidas, kuulusid luureagentuurile MIT ja viisid abi turkmeeni võitlejatele Süürias. Turkmeenid võitlejad sõdivad Süüria presidendi Bashar al-Assadi ja Islamiriigi vastu.

Türgi valitsust kritiseeritakse üha enam ka rahvusvaheliselt. Mõne nädala eest allutati Türgi suurim ajaleht Zaman kohtuotsuse läbi riigi kontrollile. Pärast otsust korraldati toimetuses ulatuslik läbiotsimine.

Zaman on lähedalt seotud USA-päritolu vaimuliku Fethullah Guleni juhitud Hizmeti liikumisega. Valitsus on Hizmetit nimetanud terroristlikuks organisatsiooniks, mis püüab Erdogani kukutada, olgugi, et Gulen ja Erdogan olid varasemalt liitlased.

Ka seda kaasust seostab Erdogan Guleniga: president väidab, et veokite peatamise ja läbiotsimise korraldas Gulen Türgi praeguse valitsuse diskrediteerimiseks.

Toimetaja: Greete Palmiste

Allikas: BBC, Reuters, EuronewsVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema