Keeni raudteejaamas meenutati 67 aasta tagust teekonda Siberisse ({{commentsTotal}})

Keeni raudteejaamas, kust 67 aasta eest algas üle tuhande lõunaeestlase tee Siberisse, kogunesid küüditatud ja nende kodust kaugel sündinud lapsed, et meenutada ebaõiglust ja kurjust, mis on mõjutanud kogu nende elu.

Kurjus pole maailmast kadunud, vaid see avaldub teisel viisil, arutlesid täna need, kes Keeni küüditatute mälestuskivi juurde tulid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

67 aastat tagasi ei teadnud nad, miks nad vaguneisse sunniti ja kuhu see üldse suundub. Hiljem selgus, et sihtpunkt oli Novosibirsk.

Kui palju enam kui tuhandest Keenist Siberisse sunnitud inimesest aastate pärast koju tulla sai, ei oska Memento liikmed tänagi öelda.

"Mina tulin 1957. aastal, aga vanemad jäid veel sinna, sest neil polnud vabastust veel käes. Mina olin 1954. aastast suhteliselt vaba, aga mul polnud varem võimalik tulla, sest mul oli seal keskkool lõpetamisel ja sain Eestisse tulla alles pärast selle lõpetamist," meenutas Jaan Kannel.

"Ülevalt poolt oli käsk, et nii ja nii palju tuleb hävitada Eesti rahvast Eestimaalt ära. Muidu ei saanud ju kolhoose teha. Tuli kulakud ja kõik teised ära viia. Olgugi, et mina ei olnud kulak, aga kellegi teise eest saab ju ka ära viia," rääkis Eino Elmend.

"Kui Siberisse kohale jõudsime - läksime viiekesi - vanaisa-vanaema, ema ja vennas -, siis ema ütles, et jumal tänatud, nüüd on rahu majas, nüüd ei kiusa enam keegi. Siin käis ju julgeolek pidevalt kohal," meenutas Rein Kõvask.

Neid, kes Keeni lahkunud saatusekaaslasi meenutama tuleb, on iga aastaga vähem. Täna oli küüditatuid ja nende lähedasi koos ligi poolsada, kuid varasemail kordadel on olnud isegi sadakond rohkem.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.Venemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.

Raport: Vene sõjalaev tülitas Saber Strike'i varustanud USA kaubalaeva

Baltimaadesse iga-aastaseks sõjaväeõppuseks Saber Strike mai lõpus varustust toonud USA lipu all sõitvat kaubalaeva M/V Green Ridge tülitasid Vene sõjalaev ja kopterid.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics