Keeni raudteejaamas meenutati 67 aasta tagust teekonda Siberisse ({{commentsTotal}})

Keeni raudteejaamas, kust 67 aasta eest algas üle tuhande lõunaeestlase tee Siberisse, kogunesid küüditatud ja nende kodust kaugel sündinud lapsed, et meenutada ebaõiglust ja kurjust, mis on mõjutanud kogu nende elu.

Kurjus pole maailmast kadunud, vaid see avaldub teisel viisil, arutlesid täna need, kes Keeni küüditatute mälestuskivi juurde tulid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

67 aastat tagasi ei teadnud nad, miks nad vaguneisse sunniti ja kuhu see üldse suundub. Hiljem selgus, et sihtpunkt oli Novosibirsk.

Kui palju enam kui tuhandest Keenist Siberisse sunnitud inimesest aastate pärast koju tulla sai, ei oska Memento liikmed tänagi öelda.

"Mina tulin 1957. aastal, aga vanemad jäid veel sinna, sest neil polnud vabastust veel käes. Mina olin 1954. aastast suhteliselt vaba, aga mul polnud varem võimalik tulla, sest mul oli seal keskkool lõpetamisel ja sain Eestisse tulla alles pärast selle lõpetamist," meenutas Jaan Kannel.

"Ülevalt poolt oli käsk, et nii ja nii palju tuleb hävitada Eesti rahvast Eestimaalt ära. Muidu ei saanud ju kolhoose teha. Tuli kulakud ja kõik teised ära viia. Olgugi, et mina ei olnud kulak, aga kellegi teise eest saab ju ka ära viia," rääkis Eino Elmend.

"Kui Siberisse kohale jõudsime - läksime viiekesi - vanaisa-vanaema, ema ja vennas -, siis ema ütles, et jumal tänatud, nüüd on rahu majas, nüüd ei kiusa enam keegi. Siin käis ju julgeolek pidevalt kohal," meenutas Rein Kõvask.

Neid, kes Keeni lahkunud saatusekaaslasi meenutama tuleb, on iga aastaga vähem. Täna oli küüditatuid ja nende lähedasi koos ligi poolsada, kuid varasemail kordadel on olnud isegi sadakond rohkem.

Toimetaja: Merili NaelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.