Kivirähk: Keskerakonna toetuse languse taga on partei juhatuse tegevus ({{commentsTotal}})

Keskerakond on jätkuvalt populaarseim partei, kuid selle toetus langes märtsis 4 protsendipunkti võrra, selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud uuringust. Uuringu läbiviija, sotsioloog Juhan Kivirähk selgitas, et Keskerakonna languse taga on erakonna juhtide viimase aja tegevus.

"Kui vaadata, kuidas peab ennast üleval praegu Keskerakonna juhatus, siis ei ole selles ka midagi imestada. Kahanenud on toetus nii eesti- kui venekeelsete valijate hulgas ja oluliselt ka kõige vanemas vanusegrupis. Kui üle 75-aastaste vanuste seas oli varem Keskerakonna toetus ülivõimas, siis nüüd on see selgelt kahanenud. Võib-olla selles on ka põhjus, miks meie tulemused on Emoriga niivõrd sarnased - kuna Emor 74-aastastest vanemaid inimesi pole varem küsitlenud," selgitas Kivirähk ERR-i raadiouudistele.

Juhan Kivirähk tõi välja huvitava asjaolu, mis puudutab valimiseelistust omavate inimeste haridust.

"Kõrgema haridusega inimeste toetus on suurem just valitsuserakondadele ja ka Vabaerakonnale opositsioonist, aga madalama haridusega inimesed toetavad rohkem Keskerakonda ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE). Madala haridusega inimesed on ka need, kes ütlevad keskmisest enam, et nad ei toetagi kedagi, nad on totaalselt võõrdunud poliitikast," rääkis sotsioloog.

Tema sõnul on see ohtlik märk. "See näitab, et valitsuse poliitika kas läheb paremini korda või on rohkem arusaadav just haritumatele inimestele ja lihtsam inimene, kes poliitikas ennast väga hästi kodus ei tunne, allub rohkem jämedakoelisemale retoorikale, mida pakuvad Keskerakond ja EKRE," ütles ta.

Kivirähk ütles, et ka EKRE toetus on veidi kasvanud.

"Nädal tagasi olid igal pool suured pealkirjad, et EKRE toetus on kohutavalt kasvanud ja tõusnud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) kõrvale. Tegelikult meie küsitluste andmete põhjal on EKRE toetus olnud enam-vähem sama suur juba aasta algusest peale. Eelmise aasta lõpus toimus tõesti küllalt kiire tõus - valimistel said nad 8 protsenti, nüüd on 13 protsenti -, aga eriti palju see kasvanud ei ole, see on stabiliseerunud. Aga kahtlemata, tõusnud see on. Eks nende kaks peamist leivanumbrit - kooseluseadus ja pagulased - on need, mis neile toetust toovad," selgitas Kivirähk.

Kuigi venekeelsed valijad on rohkem kooseluseaduse vastu ning ka pagulaste suhtes karmimalt meelestatud, siis EKRE pole mitte-eestlaste seas polulaarsust saavutanud.

"Esialgu see küll ei paista. Venekeelse elanikkonna sektoris valitseb ikkagi endiselt ülivõimsalt Keskerakond. Tõsi, selles küsitluses olid natukene saanud hääli juurde ka sotsiaaldemokraadid. Võib-olla aitas siin kaasa valitsuse visiit Narva, et nad paistsid seal rohkem silma," ütles sotsioloog.

Märtsis toetas Keskerakonda 25, Reformierakonda 23 protsenti küsitletustest, SDE ja EKRE toetus on 13 protsenti ning Vabaerakonnal 12 ja IRL-il 6 protsenti.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics