Kivirähk: Keskerakonna toetuse languse taga on partei juhatuse tegevus ({{commentsTotal}})

Keskerakond on jätkuvalt populaarseim partei, kuid selle toetus langes märtsis 4 protsendipunkti võrra, selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud uuringust. Uuringu läbiviija, sotsioloog Juhan Kivirähk selgitas, et Keskerakonna languse taga on erakonna juhtide viimase aja tegevus.

"Kui vaadata, kuidas peab ennast üleval praegu Keskerakonna juhatus, siis ei ole selles ka midagi imestada. Kahanenud on toetus nii eesti- kui venekeelsete valijate hulgas ja oluliselt ka kõige vanemas vanusegrupis. Kui üle 75-aastaste vanuste seas oli varem Keskerakonna toetus ülivõimas, siis nüüd on see selgelt kahanenud. Võib-olla selles on ka põhjus, miks meie tulemused on Emoriga niivõrd sarnased - kuna Emor 74-aastastest vanemaid inimesi pole varem küsitlenud," selgitas Kivirähk ERR-i raadiouudistele.

Juhan Kivirähk tõi välja huvitava asjaolu, mis puudutab valimiseelistust omavate inimeste haridust.

"Kõrgema haridusega inimeste toetus on suurem just valitsuserakondadele ja ka Vabaerakonnale opositsioonist, aga madalama haridusega inimesed toetavad rohkem Keskerakonda ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE). Madala haridusega inimesed on ka need, kes ütlevad keskmisest enam, et nad ei toetagi kedagi, nad on totaalselt võõrdunud poliitikast," rääkis sotsioloog.

Tema sõnul on see ohtlik märk. "See näitab, et valitsuse poliitika kas läheb paremini korda või on rohkem arusaadav just haritumatele inimestele ja lihtsam inimene, kes poliitikas ennast väga hästi kodus ei tunne, allub rohkem jämedakoelisemale retoorikale, mida pakuvad Keskerakond ja EKRE," ütles ta.

Kivirähk ütles, et ka EKRE toetus on veidi kasvanud.

"Nädal tagasi olid igal pool suured pealkirjad, et EKRE toetus on kohutavalt kasvanud ja tõusnud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) kõrvale. Tegelikult meie küsitluste andmete põhjal on EKRE toetus olnud enam-vähem sama suur juba aasta algusest peale. Eelmise aasta lõpus toimus tõesti küllalt kiire tõus - valimistel said nad 8 protsenti, nüüd on 13 protsenti -, aga eriti palju see kasvanud ei ole, see on stabiliseerunud. Aga kahtlemata, tõusnud see on. Eks nende kaks peamist leivanumbrit - kooseluseadus ja pagulased - on need, mis neile toetust toovad," selgitas Kivirähk.

Kuigi venekeelsed valijad on rohkem kooseluseaduse vastu ning ka pagulaste suhtes karmimalt meelestatud, siis EKRE pole mitte-eestlaste seas polulaarsust saavutanud.

"Esialgu see küll ei paista. Venekeelse elanikkonna sektoris valitseb ikkagi endiselt ülivõimsalt Keskerakond. Tõsi, selles küsitluses olid natukene saanud hääli juurde ka sotsiaaldemokraadid. Võib-olla aitas siin kaasa valitsuse visiit Narva, et nad paistsid seal rohkem silma," ütles sotsioloog.

Märtsis toetas Keskerakonda 25, Reformierakonda 23 protsenti küsitletustest, SDE ja EKRE toetus on 13 protsenti ning Vabaerakonnal 12 ja IRL-il 6 protsenti.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.