Paljud omavalitsused ootavad liitumisvaliku tegemiseks naabrite otsust ({{commentsTotal}})

Asjaolu, et valdade liitumiseks peab olema ühine piir, teeb mõne omavalitsuse sõltuvaks oma naabrite valikutest. Nii juhtus näiteks Valgamaal, kus Tõlliste volikogu otsustas suurest maaomavalitsuste ühendusest kõrvale jääda, misjärel on välistatud ka kahe kaugemal asuva valla osalus.

Sangaste volikogu tegi nüüd ettepaneku moodustada suurvald teistes piirides, kaasates ka osa Võru- ja Tartumaast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tõlliste vallavolikogu otsus lõpetada ühinemisläbirääkimised Eesti ühe väiksema - Õru valla algatatud suure maaomavalitsuse loomiseks tõmbas sellele ideele kriipsu peale, kuid muutis ka olukorra selgemaks. Taheva vald pandi sisuliselt sundseisu, kuid selle juhtide meelest hoogustuvad nii läbirääkimised maakonnakeskuse Valgaga, mis sisuliselt on ka õige.

"Taheva vallavolikogul on nagu kõigil teistel volikogudel olnud võimalus algatada ise läbirääkimisi, kutsuda endale sobiv ring kokku, juhtida neid - me pole seda teinud. Oleme teadnud, et meie valikud sõltuvad nii Karulast kui ka praegusel juhul Tõllistest ja me pole pidanud nende otsuseid eelduslikult halvaks," selgitas Taheva vallavanem Monika Rogenbaum.

Tõllistes leitakse, et selguse huvides tuli valik teha.

"Peaaegu kõik teenused on Valga linnaga seotud - on see arstiabi, kutsekool, ka keskkool, sest Tsirguliina keskkool tänavu 10. klassi enam ei ava. Seoses sellega on suunatud kõik Valga poole," märkis Tõlliste vallavolikogu esimees Arne Nõmmik.

Suurt võrdsete partneritega maavalda üritatakse nüüd Valgamaal luua teistes piirides - Sangaste tehtud uus ettepanek võiks kokku koguda 12 000 inimest ja hõlmata ka Urvaste Võru- ja Rõngu Tartumaalt.

"Lihtsamalt öeldes pole meie lauas nii palju oksaauke, kui oli eelmises. Seal sõltus kõik Tõllistest, kogu arutlus ja matemaatika. Meie puhul ei jäta ka mõne partneri väljajäämine veel reformi ära," lausus Sangaste vallavanem Kaido Tamberg.

Olukordi, kus osa omavalitsusi ootab oma valikute tegemiseks naabrite otsust, on tekkinud paljudes kohtades üle Eesti. Teisalt ei taheta otsustada enne, kui riigikogu on oma sõna öelnud.

"Jääb mulje, et naabrist teatakse väga vähe. Pigem arutletakse selle üle, kuidas oma piirides asju aetakse, aga suuremat pilti ei nähta," nentis omavalitsuste nõustaja Rivo Noorkõiv.

Noorkõivu meelest ei tohiks volikogud oma valikute kujundamise ja otsuse välja ütlemisega venitada, sest see mõjutab ka naabreid.

Toimetaja: Laur ViirandKaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema