Teabeameti juhi soovitus terroriakti korral: põgene, varju, teavita! ({{commentsTotal}})

Otsest terrorirünnaku ohtu Eestis ei ole, kinnitas välisluurega tegeleva teabeameti juht Mikk Marran "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus. Kuid terrorismioht maailmas püsib ning terrorismiga võitlemiseks lihtsaid ja kiireid lahendusi pole, möönis Marran.

Teabeameti hiljuti avaldatud aastaraamatus nenditakse, et Eestis otsest terroriohtu ei ole.

"Otsest terrorirünnaku ohtu Eestile ei eksisteeri. Küll aga, nagu on kirjas ka selles ohuhinnangus, avaldab terrorism kõige suuremat ohtu Eesti kodanikele, kes reisivad või elavad välisriikides," kinnitas teabeameti peadirektor Mikk Marran.

Marran kinnitab, et ka nüüd, pärast Pariisi ja Brüsseli rünnakuid, ei pea tavaline eestlane välismaale reisides oma elukorraldust oluliselt muutma.

"Küll aga tasub paari detaili silmas pidada, kui minnakse reisile või asutakse elama välisriiki. Minu esimene soovitus on registreerida oma reis või elama asumine välisministeeriumi kodulehel. See tagab, et välisesindus saab Eesti Vabariigi kodanikuga ühendust ja kindlasti tuleb selgeks teha Eesti esinduse või suursaatkonna telefoninumber reisi sihtkohas, et oleks võimalik ühendust võtta. Kui Eestil ei ole esindust sihtkohas, siis tuleks kindlaks teha, mis on selle sihtriigi hädaabinumber ja pärast seda lähtuda tervest mõistusest," soovitas Marran.

"Võib-olla tooksin siin välja kolm märksõna, juhul kui on tegemist terrorirünnakuga, kas siis relvastatud rünnakuga või pommi õhkimisega. Need kolm märksõna on: põgene, varju, teavita! Kui pommiplahvatus toimub, kui toimub relvastatud rünnak, tuleks võimalusel lahkuda sellelt alalt, sellest ruumist. Kui see ei ole võimalik, siis kindlasti varjuda. Kui on varjutud, siis kindlasti võtta ühendust asukohariigi hädaabinumbril, kui oht on kadunud, teavitada Eesti Vabariigi esindust, oma lähedasi, et teiega on kõik korras," õpetas Marran. "Kui on ikkagi plaan minna riikidesse, kus ohutase on kõrge, siis mõelda situatsioonid läbi ja minu soovitus on mitte reisida nendesse riikidesse, mis on välisministeeriumi kodulehel teavitatud kui mittesoovitavad sihtkohad."

Teabeameti juht kinnitas, et ka pärast Pariisi ja Brüsseli sündmusi püsib Eesti julgeolekuasutuste põhitähelepanu Venemaal.

"Ma võin kinnitada, et teabeameti põhitähelepanu jääb ikkagi Venemaa suunas, sest ainuke teoreetiline Eesti julgeolekut ohustav oht lähtub meile Venemaalt. Loomulikult ei tähenda see seda, et me ei pööra tähelepanu Lähis-Ida regioonile või terrorismile. Me teeme seda, me teeme seda järjest rohkem, seda kinnitab kasvõi asjaolu, et Eesti Vabariigi kodanikud rööviti 2011. aastal Liibanonis, seda enam tuleb meil sellele tähelepanu pöörata, aga siiski põhifookus jääb teabeametil Venemaa suunas," rõhutas Marran.

Kindlasti pärast Pariisi ja Brüsseli sündmusi on teil tihenenud kontaktid oma lääne kolleegidega. On teil välja kujunenud mingisugune kava, kuidas seda üldist terrorismihullust peatada.

Võluvitsa terroriohu peatamiseks Marranil aga pakkuda pole.

"Sellega tuleb tegelda, tuleb tegelda koostöös ja võidelda terrorismi ilmingutega nii Euroopa Liidu riikides, teistes riikides kui ka kohapeal. Mida kindlasti peab tegema, on võidelda ISIS-ega ajaloolise kalifaadi aladel, sest kui nad kaotavad territooriumi, ja viimasel ajal on Islamiriik territooriumi kaotanud, siis see omakorda tagab selle, et see rühmitus mingil määral kaotab oma sära ja seetõttu arvatavasti ühinemine selle liikumisega või radikaliseerumine võiks väheneda, aga veel kord - see ei ole teema, mis laheneks lähiajal, sellega tuleb tegelda lähiaastatel ja võib-olla ka pikemalt," kinnitas Marran.

Toimetaja: Merilin PärliFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.