Türgi keele lektor: Türgi ei loovuta kurdidele iial tükki oma maadest ({{commentsTotal}})

Lähis-Idas võime lähiajal näha uute riikide teket, kuid on enam kui kindel, et oma riigi loomiseks ei anna Türgi enda valdustest kurdidele maad, rääkis Tartu Ülikooli türgi keele lektor "Terevisioonis".

Lähis-Ida rahutus ja territoriaalsed probleemid ei ole uudis ning seetõttu võib aimata, et peagi saame näha Türgi ümbruses konflikti kulmineerumist mõne riigi eraldumisega, arutles Tartu Ülikooli türgi keele lektor Hagan Gayibli "Terevisioonis".

Gayibli meenutas, et kui Osmani impeerium saja aasta eest lammutati, loodi Türgi kui üsna sekulaarne vabariik. Kui selle aja Türgist võinuks loota liberaalsemat poliitikat, siis praegu on täiesti võimatu, et suveräänne Türgi oleks kunagi nõus oma aladest tükki loovutama.

See oleks lisaks Türgi poliitikutele ka rahvale vastumeelt. "Arvan, et on võimatu, et kurdidele mingi maa jäetakse," sõnas Gayibli.

Viimasel ajal tihenenud terrorirünnakuid Türgi linnades ei saa lektori sõnul mõista, kui vägivalda Türgi riigi vastu.

"Rühmituste taga seisavad suured väejõud," selgitas ta, viidates laiematele konfliktidele kui üksikud rünnakud.

Türgi on Süüria sõja tõttu saanud koduks kümnele miljonile põgenikule. Gayibli tuletas meelde, et lisaks elab Türgis ka miljoneid asereid, kes poliitilist tuge ootavad. Seega on sisepoliitiliselt olukord enam kui hõre.

Gayibli rääkis veel, et põgenikele on Türgi kultuuriliselt mugavam koht kui Euroopa ja enamik Türki rännanuid jääb suure tõenäosusega sinna paikseks. Türklastel endil on selle suhtes kahetisi seisukohti. Mõned kutsuvad "religioonivendi" hea meelega rahulikku piirkonda elama, teised aga ei kiida suurt rännet heaks.

Hagan Gayibli õpetab Tartu Ülikoolis türgi keelt ja on Eestis elanud 26 aastat. 

Toimetaja: Greete PalmistePolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics