Türgi keele lektor: Türgi ei loovuta kurdidele iial tükki oma maadest ({{commentsTotal}})

Lähis-Idas võime lähiajal näha uute riikide teket, kuid on enam kui kindel, et oma riigi loomiseks ei anna Türgi enda valdustest kurdidele maad, rääkis Tartu Ülikooli türgi keele lektor "Terevisioonis".

Lähis-Ida rahutus ja territoriaalsed probleemid ei ole uudis ning seetõttu võib aimata, et peagi saame näha Türgi ümbruses konflikti kulmineerumist mõne riigi eraldumisega, arutles Tartu Ülikooli türgi keele lektor Hagan Gayibli "Terevisioonis".

Gayibli meenutas, et kui Osmani impeerium saja aasta eest lammutati, loodi Türgi kui üsna sekulaarne vabariik. Kui selle aja Türgist võinuks loota liberaalsemat poliitikat, siis praegu on täiesti võimatu, et suveräänne Türgi oleks kunagi nõus oma aladest tükki loovutama.

See oleks lisaks Türgi poliitikutele ka rahvale vastumeelt. "Arvan, et on võimatu, et kurdidele mingi maa jäetakse," sõnas Gayibli.

Viimasel ajal tihenenud terrorirünnakuid Türgi linnades ei saa lektori sõnul mõista, kui vägivalda Türgi riigi vastu.

"Rühmituste taga seisavad suured väejõud," selgitas ta, viidates laiematele konfliktidele kui üksikud rünnakud.

Türgi on Süüria sõja tõttu saanud koduks kümnele miljonile põgenikule. Gayibli tuletas meelde, et lisaks elab Türgis ka miljoneid asereid, kes poliitilist tuge ootavad. Seega on sisepoliitiliselt olukord enam kui hõre.

Gayibli rääkis veel, et põgenikele on Türgi kultuuriliselt mugavam koht kui Euroopa ja enamik Türki rännanuid jääb suure tõenäosusega sinna paikseks. Türklastel endil on selle suhtes kahetisi seisukohti. Mõned kutsuvad "religioonivendi" hea meelega rahulikku piirkonda elama, teised aga ei kiida suurt rännet heaks.

Hagan Gayibli õpetab Tartu Ülikoolis türgi keelt ja on Eestis elanud 26 aastat. 

Toimetaja: Greete PalmisteFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.