Riik tahab Narva Aleksandri kiriku jäämist avalikku kasutusse ({{commentsTotal}})

Tänasest on poole miljoni eurose alghinnaga avalikul enampakkumisel Narva Aleksandri suurkiriku hoone. Riik ei ole pankrotivara soetamisest huvitatud. Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) ja Narva linn ei näe võimalust, kuidas kirik välja osta, kuid võlausaldajad peavad samas kõige tõenäolisemateks ostjateks just neid.

Täna päeval veel ühtegi ametlikku ostuhuvilist Narva Aleksandri kirikuhoonel ei olnud. Hoone seniseks omanikuks oli pankrotistunud Narva Aleksandri kogudus, mis on eraldi juriidiline isik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Luteri kirik on öelnud, et neil ei ole raha, et kirikuhoonet välja osta. Narva linnapea sõnul ei näe ka linn võimalust, et kirikut korda teha ja seda hiljem üleval pidada.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on riigi huvi, et kirik jääks avalikku kasutusse, ent riik tema sõnul kirikuid ostma ei hakka.

"Riik ei saa olla selle hoone omanik, ammugi ei saa riik maksumaksja rahast kinni maksta omaniku tekitatud võlgasid. Kui sinna tekib mingi uus omanik, siis otsustab uus omanik, mida seal hoones tehakse. Ta ei pruugi arvata, et seal saaks kogudus tegutseda," rääkis Saar.

EELK peapiiskop Urmas Viilma on ministriga nõus.

"Ma olen sellega nõus, aga praegu ei ole tegemist mitte võla maksmisega, vaid küsimus on ju pankrotivara ära ostmises. Iseküsimus on, kas see, kes täna vara müüb, on üleüldse see, kellele võlgu jäädi," rääkis VIilma.

Koguduse pankrotti nõudis ehitusfirma AS Eviko, mis tahtis koguduselt saada 2 miljonit eurot võlgu ehitustööde eest. Praegu esindab võlausaldajaid Cavere õigusbüroo vandeadvokaat Kerli Kase, kelle sõnul on reaalsed variandid, kes võiksid kiriku ära osta, riik ja EELK.

Kirikult nad aga tema sõnul konkreetseid ettepanekuid saanud ei ole.

"Kohtumine toimus juulikuus. Kohal oli pankrotihaldur, kohal oli härra Meelis Niinepuu, Martin Krupp ja siseministeeriumi esindaja. Ühe ettepanekuna oli see, et teeme ühiselt ühe juriidilise keha, hakkame seda hoonet siis haldama ja niimoodi pikkamööda saab võlausaldaja oma raha tagasi," selgitas Viilma.

Kase sõnul ei olnud ettepanek konkreetne. "See ettepanek oli tehtud tõepoolest ainult koosolekul, jutuvormis ja see ei sisaldanud endas ühtegi konkreetsemat lähenemist. Ega võlausaldajatel, kes ei ole ju kuidagi riigiga ega kultuuriasutustega seotud, ei ole ju tegelikult huvi teha mingit ühisettevõtet ja hakata kas või osaliselt haldama seda kirikut või seal läbiviidavaid jumalateenistusi või kultuurisündmusi," ütles Kase.

Riik on Narva kirikuhoone renoveerimisse pannud2 miljonit eurot, kuid hoone vajab veelgi investeeringuid. Võlausaldajad loodavad kirikuhoone müüa kuu ajaga.

Varasemad enampakkumised koguduse varade müümiseks on ebaõnnestunud.

Juhul, kui enampakkumised peaksid lõplikult ebaõnnestuma ka kirikuhoone puhul, on pankrotihaldur kohustatud hoolitsema, et see saaks kas või tasuta üle antud.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.