Analüütik: Reformierakond ei pruugi piirduda ühe presidendikandidaadiga ({{commentsTotal}})

Poliitikaanalüütiku Andreas Kaju hinnangul ei pruugi Reformierakond praegu piirduda ühe presidendikandidaadiga, sest valimised annavad võimaluse oma parimaid poliitikuid üleriigiliselt tutvustada.

Siim Kallas annab aprilli keskel teada, et soovib kandideerida presidendiks. Teiste kandidaatidena on nimetatud välisminister Marina Kaljuranda, Eiki Nestorit sotsiaaldemokraatlikust erakonnast, Jüri Luike IRL-i kandidaadina, Mart Helmet EKRE kandidaadina, samuti Jaak Jõerüüti. Kas oma kandidaadiga tuleb välja ka Keskerakond, pole teada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

16. aprilliks on Siim Kallas kutsunud Estonia teatrisse omavalitsusjuhid, erakondade juhtpoliitikud, ajakirjanikud ja arvamusliidrid, et teatada oma kandideerimisest presidendiks.

"No eks ta sinnapoole läheb jah, aga eks ma lõplikult ütlen siis 16. aprillil," kommenteeris Reformierakonna auesimees Kallas.

Kallas meenutas vanasõna, mida ta kasutas oma poliitilise karjääri alguses ja mis soovitab silla juurde jõudes ka sellest üle minna ehk räägib edasiminekust.

"Kui ma nüüd oleks tunnetanud, et no ma oleksin nagu üksinda ja läheksin püüdma 0,6 protsenti toetust, siis ma muidugi ei tegeleks sellega, aga kuivõrd neid toetajaid on ka üksjagu igal pool, siis sammume siis edasi üle silla," märkis ta.

Kallas rääkis, et ta pole presidendiks kandideerimisest rääkinud ühegi erakonnaga, ka mitte Reformierakonnaga. Tema hinnangul pole ka täna mõtet mingisuguseid kokkuleppeid sõlmima asuda, sest august, mil presidenti valitakse ja ametlikult kampaania algab, on veel kaugel.

"Muidugi ma loodan toetusele ka muudest erakondadest. Ütleme nii, aga täpsustama praegu ei hakkaks," lausus Kallas.

Kaju: Kallas on haaranud teadlikult initsiatiivi

Poliitikaanalüütik Andreas Kaju leidis, et Reformierakond ei pruugi piirduda ühe kandidaadiga, sest valimised annavad võimaluse oma parimaid poliitikuid üleriigiliselt tutvustada.

"Siim Kallase kasuks nüüd räägib see, et ta on haaranud initsiatiivi, teadlikult. Võib-olla on oma erakonda sellest teavitanud, aga ta kindlasti püüab seda kalendrit ja graafikut ise siin sättida ja panna teisi enda järgi joonduma. Kindlasti on see temalt väga julge samm ja kindlasti survestab see nii tema enda erakonda kui ka teisi erakondi positsioneerima ennast tema järgi," selgitas Kaju.

Reformierakondlasi võib Kaju hinnangul segada kahe aasta tagune olukord, kui kõik tulid Kallase taha, kuid Kallas loobus peaministri kohast. Samas võib aga Kaju hinnangul Kallase üks argumente erakonna liidritega suheldes olla see, et tal on justkui kõige rohkem potentsiaali osutuda valituks juba riigikogus, kuna tipp-poliitikuna on Kallasel inimlik kontakt nii Keskerakonna juhtkonna kui ka noorema põlve poliitikutega.

"Terve mõistus ütleb, et ei ole reaalne, et Keskerakond ega ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kedagi, ühtegi sellist poliitikut, keda võiks käsitleda nomenklatuurse või süsteemi kandidaadina, toetaks," sõnas analüütik.

Kaju sõnul on nende mõte end kõigile vastandudes järgmisteks riigikogu valimisteks süsteemivastaste kandidaatidena positsioneerida. Valijameeste kogus on võtmepositsioonidel Reformierakond, Keskerakond ja IRL.

Rõivas peab olukorda keeruliseks

Reformierakonna esimees ja peaminister Taavi Rõivase sõnul peab erakond oluliseks välis- ja julgeolekupoliitika väärtustamist, sest neis oodatakse presidendilt aktiivset rolli.

Taavi Rõivas tegi avalduse, milles nimetas keeruliseks olukorda, kus erakonnal on mitu väga tugevat kandidaati. Reformierakonna toetuse kandidaadile otsustab põhikirja järgi juhatus ning seda plaanitakse teha suve lõpus enne kandidaatide ametlikku esitamist, kommenteeris Rõivas.

Savisaarel on Kallase kandidatuuri üle hea meel

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ei öelnud, millal avalikustatakse erakonna presidendikandidaat. Küll aga avaldas Savisaar intervjuus ERR-i raadiouudistele heameelt, et Siim Kallas on valmis presidendiks kandideerima.

"Mul oli väga hea meel, et Siim Kallas oma kandidatuuri välja käis. Kartsin, et pärast ALDE juhi valimist, kui see tal õnneks ei läinud, et lööb kartlikuks või ettevaatlukuks, aga on tubli, et vana lahinguhobune ärkas ja otsustas välja tulla," rääkis ta.

Küsimusele, kas ta on näiteks Kallasega kohtunud ja arutanud Keskerakonna võimalikku toetust, vastas Savisaar, et ta ei taha praegu teha mingeid spekulatsioone praegu.

"Mina tegelen sellise pragmaatilise, realistliku poliitikaga, mitte spekulatsioonidega. Seda, mis juhtub augustikuus, on veel vara ennustada. Aga ma arvan, et Siim Kallasel on päris head võimalused," rääkis Savisaar.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema