Analüütik: Reformierakond ei pruugi piirduda ühe presidendikandidaadiga ({{commentsTotal}})

Poliitikaanalüütiku Andreas Kaju hinnangul ei pruugi Reformierakond praegu piirduda ühe presidendikandidaadiga, sest valimised annavad võimaluse oma parimaid poliitikuid üleriigiliselt tutvustada.

Siim Kallas annab aprilli keskel teada, et soovib kandideerida presidendiks. Teiste kandidaatidena on nimetatud välisminister Marina Kaljuranda, Eiki Nestorit sotsiaaldemokraatlikust erakonnast, Jüri Luike IRL-i kandidaadina, Mart Helmet EKRE kandidaadina, samuti Jaak Jõerüüti. Kas oma kandidaadiga tuleb välja ka Keskerakond, pole teada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

16. aprilliks on Siim Kallas kutsunud Estonia teatrisse omavalitsusjuhid, erakondade juhtpoliitikud, ajakirjanikud ja arvamusliidrid, et teatada oma kandideerimisest presidendiks.

"No eks ta sinnapoole läheb jah, aga eks ma lõplikult ütlen siis 16. aprillil," kommenteeris Reformierakonna auesimees Kallas.

Kallas meenutas vanasõna, mida ta kasutas oma poliitilise karjääri alguses ja mis soovitab silla juurde jõudes ka sellest üle minna ehk räägib edasiminekust.

"Kui ma nüüd oleks tunnetanud, et no ma oleksin nagu üksinda ja läheksin püüdma 0,6 protsenti toetust, siis ma muidugi ei tegeleks sellega, aga kuivõrd neid toetajaid on ka üksjagu igal pool, siis sammume siis edasi üle silla," märkis ta.

Kallas rääkis, et ta pole presidendiks kandideerimisest rääkinud ühegi erakonnaga, ka mitte Reformierakonnaga. Tema hinnangul pole ka täna mõtet mingisuguseid kokkuleppeid sõlmima asuda, sest august, mil presidenti valitakse ja ametlikult kampaania algab, on veel kaugel.

"Muidugi ma loodan toetusele ka muudest erakondadest. Ütleme nii, aga täpsustama praegu ei hakkaks," lausus Kallas.

Kaju: Kallas on haaranud teadlikult initsiatiivi

Poliitikaanalüütik Andreas Kaju leidis, et Reformierakond ei pruugi piirduda ühe kandidaadiga, sest valimised annavad võimaluse oma parimaid poliitikuid üleriigiliselt tutvustada.

"Siim Kallase kasuks nüüd räägib see, et ta on haaranud initsiatiivi, teadlikult. Võib-olla on oma erakonda sellest teavitanud, aga ta kindlasti püüab seda kalendrit ja graafikut ise siin sättida ja panna teisi enda järgi joonduma. Kindlasti on see temalt väga julge samm ja kindlasti survestab see nii tema enda erakonda kui ka teisi erakondi positsioneerima ennast tema järgi," selgitas Kaju.

Reformierakondlasi võib Kaju hinnangul segada kahe aasta tagune olukord, kui kõik tulid Kallase taha, kuid Kallas loobus peaministri kohast. Samas võib aga Kaju hinnangul Kallase üks argumente erakonna liidritega suheldes olla see, et tal on justkui kõige rohkem potentsiaali osutuda valituks juba riigikogus, kuna tipp-poliitikuna on Kallasel inimlik kontakt nii Keskerakonna juhtkonna kui ka noorema põlve poliitikutega.

"Terve mõistus ütleb, et ei ole reaalne, et Keskerakond ega ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kedagi, ühtegi sellist poliitikut, keda võiks käsitleda nomenklatuurse või süsteemi kandidaadina, toetaks," sõnas analüütik.

Kaju sõnul on nende mõte end kõigile vastandudes järgmisteks riigikogu valimisteks süsteemivastaste kandidaatidena positsioneerida. Valijameeste kogus on võtmepositsioonidel Reformierakond, Keskerakond ja IRL.

Rõivas peab olukorda keeruliseks

Reformierakonna esimees ja peaminister Taavi Rõivase sõnul peab erakond oluliseks välis- ja julgeolekupoliitika väärtustamist, sest neis oodatakse presidendilt aktiivset rolli.

Taavi Rõivas tegi avalduse, milles nimetas keeruliseks olukorda, kus erakonnal on mitu väga tugevat kandidaati. Reformierakonna toetuse kandidaadile otsustab põhikirja järgi juhatus ning seda plaanitakse teha suve lõpus enne kandidaatide ametlikku esitamist, kommenteeris Rõivas.

Savisaarel on Kallase kandidatuuri üle hea meel

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ei öelnud, millal avalikustatakse erakonna presidendikandidaat. Küll aga avaldas Savisaar intervjuus ERR-i raadiouudistele heameelt, et Siim Kallas on valmis presidendiks kandideerima.

"Mul oli väga hea meel, et Siim Kallas oma kandidatuuri välja käis. Kartsin, et pärast ALDE juhi valimist, kui see tal õnneks ei läinud, et lööb kartlikuks või ettevaatlukuks, aga on tubli, et vana lahinguhobune ärkas ja otsustas välja tulla," rääkis ta.

Küsimusele, kas ta on näiteks Kallasega kohtunud ja arutanud Keskerakonna võimalikku toetust, vastas Savisaar, et ta ei taha praegu teha mingeid spekulatsioone praegu.

"Mina tegelen sellise pragmaatilise, realistliku poliitikaga, mitte spekulatsioonidega. Seda, mis juhtub augustikuus, on veel vara ennustada. Aga ma arvan, et Siim Kallasel on päris head võimalused," rääkis Savisaar.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.