Stoicescu: Balti riikide ära lõikamine oleks tõsine löök NATO-le ja Euroopa Liidule ({{commentsTotal}})

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu ütles, et kui Venemaal õnnestuks Suwalki koridori hõivamise läbi Balti riigid NATO-st ära lõigata, oleks see tõsine löök nii alliansile kui ka Euroopa Liidule.

Stoicescu rääkis ETV saates "Välisilm", et kaitseplaneerijad ja -uurijad on mõelnud erinevaid stsenaariume, mis oleksid Venemaale Balti riikide ülejäänud NATO-st ära lõikamisel mõttekad. 

Ta selgitas, et välja on pakutud hübriidstsenaariume, mille puhul korraldatakse midagi Narvas või Daugavpilsis. Samuti on mõeldud piiratud sissetungi stsenaariumile, mida Pihkva dessantväelased harjutavad ja mille korral hõivatakse näiteks mõni teadmata lennuväli, et korraldada provokatsioon ja vaadata, kuidas sellele vastatakse.

Stoicescu peab kõige tõenäolisemaks, millel oleks Venemaa jaoks mõtet, just Balti riikide ära lõikamist ja blokaadi.

"See oleks tõsine löök NATO-le ja Euroopa Liidule. See ongi tegelikult Venemaa välispoliitika eesmärk. Nende poliitika on ju väga Lääne-vastane, neid häirib juba ainuüksi see fakt, et NATO eksisteerib edasi ja ehitab endale uue peakorteri Brüsselisse ja ei kavatsegi ajaloo prügikasti minna," rääkis ta.

Tema usub, et kui niisugune võimalus Venemaale tekiks, siis seda Moskva kasutamata ei jätaks.

"Nii et NATO ülesanne on ära hoida seda ahvatlust ja valearvestust, mis võiks tekkida. Siin on jõudude tasakaal teine. NATO on tervikuna - me ei räägi üldse majanduslikust küljest, vaid ka sõjalisest küljest - Venemaast palju üle, aga kui vaatame siinset piirkonda ja geograafilisi iseärasusi, siis Venemaal on teatud eelised olemas. Ja kui tekib valerehkendus, et NATO-l on omavahel riigid jagatud ja ta ei reageeri piisavalt kiiresti poliitiliselt ja sõjaliselt, siis võivad nad selle riski ette võtta. Nii et see valearvestuse moment tuleb elimineerida," selgitas teadur.

Venemaa on tema sõnul praegu suhteliselt nõrk. Ta selgitas, et kuigi riik on kasvatanud viimastel aastatel oma sõjalist potentsiaali, ei ole ta jõudnud veel sinnani, et võtta sellist sammu ette. Krimm võeti küll Ukrainalt ära, kuid NATO riikide kallale veel ei kiputa.

"Siin võib ainult üks kord ette võtta sellise riski, et kas tasub NATO-t torkida või mitte. Fulda koridori või lünka nad ka ei torkinud. Kui see võimalus oleks tõepoolest reaalne, siis nad teeksid seda ka täna või homme, aga just sellepärast, et see pole veel nende jaoks reaalne, nad seda ei teegi," märkis Stoicescu, kuid tõdes, et olukord võib Venemaa jaoks veel soodsamaks minna.

Toimetaja: Merili NaelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema