Riigiarhiiv sulgeb Haapsalu ja Kuressaare osakonnad ({{commentsTotal}})

Rahvusarhiivi alla kuuluv Riigiarhiiv sulgeb märtsi lõpuks oma Haapsalu ja Kuressaare osakonna ja kolib sealse vara Tartu uude arhiivihoonesse. Riigiarhivaari Priit Pirsko sõnul on arhiivide tsentraliseerimise põhjus digiajastu, sest peaaegu kõik kasutajad otsivad huvipakkuvaid materjale nüüd interneti kaudu.

Riigiarhiivi Haapsalu osakonnas hoitakse praegu nõukogudeaegseid materjale. Vanemad dokumendid viidi juba aastakümneid tagasi Tallinnasse ja Tartusse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seal on ka ruumipuudus, sest 2009. aastal, kui tegevuse lõpetas Hiiumaal asuv arhiiv, toodi Haapsallu ligi 100 riiulimeetrit Hiiumaa arhivaale.

Tulevikus peavad inimesed, kes soovivad nende dokumentidega füüsiliselt tutvuda, sõitma Tartusse või tellima neid Tallinna, sest Haapsalu ja Kuressaare arhiivid suletakse.

"Tavaliselt, kui inimene tahab ja otsib oma omandiõiguse tunnistust või mida iganes, siis selle info kättesaamine nende jaoks ei ole sugugi keeruline, võrreldes sellega, kas see vastus tuleb Haapsalust või Tartust või Tallinnast või Valgast või Rakverest," rääkis Riigiarhiivi Haapsalu osakonna juhataja Eve Toomsar.

Riigiarhivaari Priit Pirsko sõnul on huviliste osakaal, kes arhiivisaalidesse kohale tulevad, äärmiselt väike. Samas on hüppeliselt kasvanud internetti kasutavate klientide arv. See on põhjus, miks Haapsalu ja Kuressaare osakonnad tegevuse lõpetavad ja nende arhivaalide koduks saab Tartusse rajatav Rahvusarhiivi uus peahoone.

"Ehk siis olukorras, kus arhiivi kasutamine on totaalselt muutunud - 99,3 protsenti Rahvusarhiivi külastustest toimub interneti kaudu -, siis see tõsiasi, kas ühes või teises geograafilises punktis asub ka füüsiliselt arhiivihoone, on kujunenud peaaegu tähtsusetuks," selgitas Pirsko.

Tema sõnul on Tartu uus arhiivihoone ehitatud 21. sajandi nõuetest lähtuvalt ning seal on püsivalt tagatud arhivaalide jaoks vajalik kliima. Kokku läheb hoone ehitamine ja sisustamine maksma 15 miljonit eurot.

Lisaks Haapsalu ja Kuressaare kogudele kolitakse aasta jooksul sinna ka Tartu Liivi tänava ja Tallinna Tõnismäe tänava hoonetes asuvad kogud.

Uksed avab Rahvusarhiivi uus peahoone külastajatele järgmise aasta alguses.

Toimetaja: Merili NaelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.