Riigiarhiiv sulgeb Haapsalu ja Kuressaare osakonnad ({{commentsTotal}})

Rahvusarhiivi alla kuuluv Riigiarhiiv sulgeb märtsi lõpuks oma Haapsalu ja Kuressaare osakonna ja kolib sealse vara Tartu uude arhiivihoonesse. Riigiarhivaari Priit Pirsko sõnul on arhiivide tsentraliseerimise põhjus digiajastu, sest peaaegu kõik kasutajad otsivad huvipakkuvaid materjale nüüd interneti kaudu.

Riigiarhiivi Haapsalu osakonnas hoitakse praegu nõukogudeaegseid materjale. Vanemad dokumendid viidi juba aastakümneid tagasi Tallinnasse ja Tartusse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seal on ka ruumipuudus, sest 2009. aastal, kui tegevuse lõpetas Hiiumaal asuv arhiiv, toodi Haapsallu ligi 100 riiulimeetrit Hiiumaa arhivaale.

Tulevikus peavad inimesed, kes soovivad nende dokumentidega füüsiliselt tutvuda, sõitma Tartusse või tellima neid Tallinna, sest Haapsalu ja Kuressaare arhiivid suletakse.

"Tavaliselt, kui inimene tahab ja otsib oma omandiõiguse tunnistust või mida iganes, siis selle info kättesaamine nende jaoks ei ole sugugi keeruline, võrreldes sellega, kas see vastus tuleb Haapsalust või Tartust või Tallinnast või Valgast või Rakverest," rääkis Riigiarhiivi Haapsalu osakonna juhataja Eve Toomsar.

Riigiarhivaari Priit Pirsko sõnul on huviliste osakaal, kes arhiivisaalidesse kohale tulevad, äärmiselt väike. Samas on hüppeliselt kasvanud internetti kasutavate klientide arv. See on põhjus, miks Haapsalu ja Kuressaare osakonnad tegevuse lõpetavad ja nende arhivaalide koduks saab Tartusse rajatav Rahvusarhiivi uus peahoone.

"Ehk siis olukorras, kus arhiivi kasutamine on totaalselt muutunud - 99,3 protsenti Rahvusarhiivi külastustest toimub interneti kaudu -, siis see tõsiasi, kas ühes või teises geograafilises punktis asub ka füüsiliselt arhiivihoone, on kujunenud peaaegu tähtsusetuks," selgitas Pirsko.

Tema sõnul on Tartu uus arhiivihoone ehitatud 21. sajandi nõuetest lähtuvalt ning seal on püsivalt tagatud arhivaalide jaoks vajalik kliima. Kokku läheb hoone ehitamine ja sisustamine maksma 15 miljonit eurot.

Lisaks Haapsalu ja Kuressaare kogudele kolitakse aasta jooksul sinna ka Tartu Liivi tänava ja Tallinna Tõnismäe tänava hoonetes asuvad kogud.

Uksed avab Rahvusarhiivi uus peahoone külastajatele järgmise aasta alguses.

Toimetaja: Merili NaelMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema