Paide Püha Risti kiriku kell hakkab taas õiget aega näitama ({{commentsTotal}})

Mitu aastat vaikinud Paide Püha Risti kiriku kell hakkab peagi taas õiget aega näitama, sest ligi 170 aastat tagasi torni paigaldatud kellamehhanism vahetatakse moodsa tehnika vastu. Veel pole otsustatud, kas vana kell leiab koha Järvamaa muuseumis või seda hakatakse eksponeerima kirikus.

Paide Püha Risti kirik valmis 1786. aastal ja 1848. paigaldati torni tunde lööv kell. Paaril viimasel aastal on väsinud kell aga vaikinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mina mäletan veel ja paljud Paide linna kodanikud mäletavad seda, et sättisid oma käekellasid kirikukella pool- ja täistunni löökide järgi õigeks. Ja koolis, kui tund lõppes ja kirikukell lõi, ega siis õpetaja meid enam naljalt kinni hoida ei saanud. Nii et sellel on väga ajalooline tähtsus," selgitas Paide Püha Risti koguduse juhatuse liige Andres Jalak.

"Meil ongi plaanis praegu esimeses etapis teha korda torni seinakell, mis digitaliseeritakse ja saab uue sihverplaadi. See saab uue valgustuse, kõik juhtimine on kaasaegne ja loomulikult siis kõlavad uuesti Paide linna kohal ka täis- ja pooltunni löögid," lisas ta.

Töid hakkab tegema Mäeväli Orelitöökoda, mille omanik Toomas Mäeväli on seda meelt, et mõistlik on loobuda vana kellamehhanismi korda tegemisest, kuna hammasrattad ja laagrid on liiga kulunud ja vana kella hooldamine nõuaks palju vaeva.

Küll aga tuleks vana kella kindlasti eksponeerida Järvamaa muuseumis või Paide kirikus.

"Juba see vana sihverplaat, musta taustaga sihverplaat, on praegu Järvamaa muuseumis. Muuseas, selle uue me taastamegi samasugusena kui see oli. Miks mitte siis ka kogu see kellamehhanism kuskil üles eksponeerida," arvas Jalak.

"Oleme plaaninud terve rea toetuskontserte kirikukella projekti jaoks, kus kogu kontserdi tulu läheb sellesse fondi," lisas ta.

Kellahelid hakkavad Paide kohal kaikuma taas 30. septembril, kui tähistatakse linna 725. sünnipäeva. Enne tuleb annetustena koguda veel umbes 7000 eurot, et remont üldse teoks saaks.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.