Paide Püha Risti kiriku kell hakkab taas õiget aega näitama ({{commentsTotal}})

Mitu aastat vaikinud Paide Püha Risti kiriku kell hakkab peagi taas õiget aega näitama, sest ligi 170 aastat tagasi torni paigaldatud kellamehhanism vahetatakse moodsa tehnika vastu. Veel pole otsustatud, kas vana kell leiab koha Järvamaa muuseumis või seda hakatakse eksponeerima kirikus.

Paide Püha Risti kirik valmis 1786. aastal ja 1848. paigaldati torni tunde lööv kell. Paaril viimasel aastal on väsinud kell aga vaikinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mina mäletan veel ja paljud Paide linna kodanikud mäletavad seda, et sättisid oma käekellasid kirikukella pool- ja täistunni löökide järgi õigeks. Ja koolis, kui tund lõppes ja kirikukell lõi, ega siis õpetaja meid enam naljalt kinni hoida ei saanud. Nii et sellel on väga ajalooline tähtsus," selgitas Paide Püha Risti koguduse juhatuse liige Andres Jalak.

"Meil ongi plaanis praegu esimeses etapis teha korda torni seinakell, mis digitaliseeritakse ja saab uue sihverplaadi. See saab uue valgustuse, kõik juhtimine on kaasaegne ja loomulikult siis kõlavad uuesti Paide linna kohal ka täis- ja pooltunni löögid," lisas ta.

Töid hakkab tegema Mäeväli Orelitöökoda, mille omanik Toomas Mäeväli on seda meelt, et mõistlik on loobuda vana kellamehhanismi korda tegemisest, kuna hammasrattad ja laagrid on liiga kulunud ja vana kella hooldamine nõuaks palju vaeva.

Küll aga tuleks vana kella kindlasti eksponeerida Järvamaa muuseumis või Paide kirikus.

"Juba see vana sihverplaat, musta taustaga sihverplaat, on praegu Järvamaa muuseumis. Muuseas, selle uue me taastamegi samasugusena kui see oli. Miks mitte siis ka kogu see kellamehhanism kuskil üles eksponeerida," arvas Jalak.

"Oleme plaaninud terve rea toetuskontserte kirikukella projekti jaoks, kus kogu kontserdi tulu läheb sellesse fondi," lisas ta.

Kellahelid hakkavad Paide kohal kaikuma taas 30. septembril, kui tähistatakse linna 725. sünnipäeva. Enne tuleb annetustena koguda veel umbes 7000 eurot, et remont üldse teoks saaks.

Toimetaja: Merili NaelERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema