Muuga-Maardu piirkonnas hakkavad õhku nuusutama e-ninad ({{commentsTotal}})

{{1459312132000 | amCalendar}}

Sel nädalal paigaldatakse Muuga-Maardu piirkonda innovaatilised lõhnasensorid ehk e-ninad, mille abil saab õhu keemilist koostist pidevalt jälgida ning lõhnahäiringu esinemisel kohe sekkuda.

Muuga sadama piirkonna eri kohtadesse paigaldatakse 20 lõhnasensorit ja neli tuuleandurit, mis hakkavad nii terminalidele kui ka ametkondadele andma reaalajas tagasisidet lõhnahäiringu esinemise ning selle põhjustanud allikate kohta.

Sensorite asukohti saab vajadusel ka muuta, sõltuvalt sellest, mis piirkonnas enim probleeme tuvastatakse. Analoogne süsteem toimib Hollandis Rotterdami sadamas juba kaheksa aastat ning selle aja jooksul on inimeste kaebused vähenenud 600-lt 20-ni.

"Rotterdami sadama piirkonnas on praegu 150 e-nina ja sel aastal on plaan suurendada nende arvu 300-ni. /.../ Sadama ümbrusest on vähem kaebusi ja see on osaliselt Rotterdami e-ninade süsteemi teene," selgitas Comon Invent arendusjuht Lennart Verhoef "Aktuaalsele kaamerale.

E-nina ise lõhnaprobleemi ei kõrvalda. Küll aga annab n-ö punaseks minev e-nina sadama operaatoritele koheselt teavet, et midagi on valesti ja haisuprobeemi likvideerimiseks tuleb tegevust muuta.

"Muuga sadama piirkonna eripära on see, et ettevõtteid, kelle tegevusega võib kaasneda lõhnahäiringut, on mitu, seetõttu on tihti ka keeruline tuvastada, mis ja kus haiseb. Nüüd aga saame vastavalt ettevõtete tegevusaladele tekitada ka võimalike gaasisegude andmebaasi, mille abil on saasteallika kiire leidmine oluliselt lihtsam," selgitas Eesti keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi juhtimise osakonna juhataja Erik Teinemaa.

Lootus on, et muutus jõutakse teha enne, kui hais reaalselt inimesteni jõuab.

Lõhnahäiringu korral tuleb piirkonna õhukvaliteeti mõjutavatel ettevõtetel rakendada lisameetmeid ning koostada lõhnaaine esinemise vähendamise tegevuskava.

Muuga, Maardu ja Randvere inimesed on õhukvaliteedi üle kurtnud juba aastaid, näiteks mullu laekus keskkonnainspektsiooni 206 kaebust.

"Enamasti teatati ebameeldivast lõhnast, mis võib viidata kütusest pärit häiringule. Kurdeti nii naftalõhna üle, nii õli, gaasi kui ka bensiini lõhna üle," ütles keskkonnainspektsiooni peainspektor Reelika Mägi.

Projekti juhib keskkonnaamet ning selles osalevad keskkonnauuringute keskuse, keskkonnaministeerium, keskkonnainspektsioon, Tallinna Sadam ja Muuga sadamas tegutsevad terminalid - AS Vopak E.O.S., Vesta Terminal Tallinn OÜ ja Oiltanking Tallinn AS.

Pilootprojekt kestab kaks aastat ja tulemustest sõtlub, kas seda pikendatakse.

 

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Marju KaasikVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.