Muuga-Maardu piirkonnas hakkavad õhku nuusutama e-ninad ({{commentsTotal}})

{{1459312132000 | amCalendar}}

Sel nädalal paigaldatakse Muuga-Maardu piirkonda innovaatilised lõhnasensorid ehk e-ninad, mille abil saab õhu keemilist koostist pidevalt jälgida ning lõhnahäiringu esinemisel kohe sekkuda.

Muuga sadama piirkonna eri kohtadesse paigaldatakse 20 lõhnasensorit ja neli tuuleandurit, mis hakkavad nii terminalidele kui ka ametkondadele andma reaalajas tagasisidet lõhnahäiringu esinemise ning selle põhjustanud allikate kohta.

Sensorite asukohti saab vajadusel ka muuta, sõltuvalt sellest, mis piirkonnas enim probleeme tuvastatakse. Analoogne süsteem toimib Hollandis Rotterdami sadamas juba kaheksa aastat ning selle aja jooksul on inimeste kaebused vähenenud 600-lt 20-ni.

"Rotterdami sadama piirkonnas on praegu 150 e-nina ja sel aastal on plaan suurendada nende arvu 300-ni. /.../ Sadama ümbrusest on vähem kaebusi ja see on osaliselt Rotterdami e-ninade süsteemi teene," selgitas Comon Invent arendusjuht Lennart Verhoef "Aktuaalsele kaamerale.

E-nina ise lõhnaprobleemi ei kõrvalda. Küll aga annab n-ö punaseks minev e-nina sadama operaatoritele koheselt teavet, et midagi on valesti ja haisuprobeemi likvideerimiseks tuleb tegevust muuta.

"Muuga sadama piirkonna eripära on see, et ettevõtteid, kelle tegevusega võib kaasneda lõhnahäiringut, on mitu, seetõttu on tihti ka keeruline tuvastada, mis ja kus haiseb. Nüüd aga saame vastavalt ettevõtete tegevusaladele tekitada ka võimalike gaasisegude andmebaasi, mille abil on saasteallika kiire leidmine oluliselt lihtsam," selgitas Eesti keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi juhtimise osakonna juhataja Erik Teinemaa.

Lootus on, et muutus jõutakse teha enne, kui hais reaalselt inimesteni jõuab.

Lõhnahäiringu korral tuleb piirkonna õhukvaliteeti mõjutavatel ettevõtetel rakendada lisameetmeid ning koostada lõhnaaine esinemise vähendamise tegevuskava.

Muuga, Maardu ja Randvere inimesed on õhukvaliteedi üle kurtnud juba aastaid, näiteks mullu laekus keskkonnainspektsiooni 206 kaebust.

"Enamasti teatati ebameeldivast lõhnast, mis võib viidata kütusest pärit häiringule. Kurdeti nii naftalõhna üle, nii õli, gaasi kui ka bensiini lõhna üle," ütles keskkonnainspektsiooni peainspektor Reelika Mägi.

Projekti juhib keskkonnaamet ning selles osalevad keskkonnauuringute keskuse, keskkonnaministeerium, keskkonnainspektsioon, Tallinna Sadam ja Muuga sadamas tegutsevad terminalid - AS Vopak E.O.S., Vesta Terminal Tallinn OÜ ja Oiltanking Tallinn AS.

Pilootprojekt kestab kaks aastat ja tulemustest sõtlub, kas seda pikendatakse.

 

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Marju KaasikTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema