Küprose võimud esitasid egiptlasest lennukikaaperdajale ametliku kahtlustuse ({{commentsTotal}})

{{1459336310000 | amCalendar}}

Egiptuse mees, keda süüdistatakse EgyptAiri reisilennuki kaaperdamises, selgitas oma teguviisi sellega, et soovis väga näha oma Küprosel elavat endist abikaasat ja nende ühiseid lapsi.

59-aastane Seif Eldin Mustafa kaaperdas teisipäeva hommikul lennufirma EgyptAir lennu MS181, mis oli teel Aleksandriast Kairosse, ning sundis selle maanduma Küprosel Larnaca lennuväljal. Airbus A320 pardal oli kokku 72 inimest. Suurem osa pardal olnutest vabastati varem, kuid pikaks ajaks jäid lennukisse 7 pantvangi. Pärast tunde kestnud läbirääkimise vastasseis siiski lahenes ning mees andis alla. Pommivöö taoline vest, mida ta kandis, osutus aga võltsinguks ning mingeid lõhkeaineid lennukist ei leitud. Keegi vahejuhtumi käigus viga ei saanud.

Larnaca linna kohus võttis Mustafa täna kaheksaks päevaks vahi alla ning talle on esitatud kahtlustus kaaperdamises, pantvangistamises, vägivallaga ähvardamises, terrorismiga seotud kuritegudes ja hoolimata võltspommivööst ka lõhkeainetega sotud kuritegudes, vahendas Reuters.

Kui meest täna kohtuhoone juurest politseiautoga ära viidi, pistis ta käe aknast välja ning tegi kahe sõrmega v-kujulise võidumärgi. Küprose politsei allikad on varem öelnud, et mees on psühholoogiliselt ebastabiilses seisundis ning sellele viitavad väidetavalt mitmed eilse intsidendi asjaolud - näiteks see, et lisaks oma eksnaisega kohtumisele, esitas ta ka muid nõudmisi, sealhulgas soovis ta ka seda, et Egiptuse vanglatest vabastataks 63 naissoost vangi.

"Kui inimene pole näinud oma perekonda 24 aastat ja soovib näha oma naist ja lapsi ning Egiptuse valitsus seda ei luba, siis mida see inimene siis tegema peaks?" küsis ta ülekuulamisel Egiptuse politseinike käest.

Kohtus tunnistusi andnud Küprose politseiuurija Andreas Lambrianou selgitas, et Mustafa võttis olukorra reisilennukis oma kontrolli alla 15 minutit pärast õhku tõusmist Aleksandria lennuväljalt. Mees oli läinud stjuardessi juurde, näidanud oma "pommivööd" ning öelnud, et kõikidelt tuleb passid ära korjata ja et piloot peab võtma suuna Türgi, Kreeka või Küprose, soovitavalt just Küprose poole. Juhul, kui lennuk peaks siiski maanduma Egiptuse territooriumil, ähvardas ta end koheselt õhku lasta.

See, et tegu on mingi isikliku probleemiga, millel pole terrorismiga mingit seost, sai Küprose ja Egiptuse võimudele eile juba üsna kiirelt selgeks. Ometi kulus olukorra rahumeelseks lahendamiseks päris palju aega ning väidetavalt toodi lennuväljale ka Mustafa endine abikaasa.

Vahejuhtum sai rahvusvahelises meedias humoorika varjundi

Kogu eilne kaaperdamissaaga sai mitmel põhjusel ka halenaljaka varjundi.

Näiteks on rahvusvahelises meedias palju vastukaja saanud Briti kodanikust pantvangi poolt tehtud selfie, kus ta poseerib koos "pommivööd" kandva kaaperdajaga. Foto tegemise hetkel polnud veel selge, kas tegu on päris pommivööga või mitte.

Mahlakate väljaütlemiste poolest tuntud Kürpose president Nicos Anastasiades aga võttis vahejuhtumi kokku pressikonverentsil öeldud tõdemusega, et tegu pole terrorismiga, vaid "alati on asja taga mõni naine".

Kaaperdaja isiklik elu asjus võttis sõna ka Egiptuse ametnik. "Ta ei ole terrorist, ta on idioot. Terroristid on hullud, aga nad pole lollid. See tüüp on," sõnas ta.

Ajaleht The Guardian kirjutab aga ühest egiptlasest reisijast, kes magas kogu kaaperdamisdraama sõna otseses mõttes maha - nimelt tukastas ta lennu ajal ning kui ta koos teiste egiptlasest reisijatega Larnaca lennuväljal kaaperdaja poolt vabaks lasti, oli ta Küprosele saabumise tõttu siiralt üllatunud ning hakkas muretsema, et ta ei jõua seetõttu Kairos toimuvale töökohtumisele.Lunavararünnak.Lunavararünnak.
Maailmas levib ulatuslik lunavararünnak

Mitmed suurfirmad üle maailma on teatanud lunarahanõudega küberrünnakust, alguses levis viirus Euroopas, kuid juba on teateid ka USA ettevõtetest. RIA andmetel ei ole Eestit rünne esialgu tabanud.

Uuendatud: 21:11 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics