"Pealtnägija": Rae vallas sattusid kaheksa peret oma kodu lõksu ({{commentsTotal}})

Rae valla Salu tee elanike sõnul on nad justkui oma kodu orjad, sest kuigi vald andis omal ajal loa ehitada kolm ühepereelamut, siis arendaja tegi need majad kokku kaheksaks osaks, vald aga andis majadele kasutusloa kui ühepereelamutele. Kui esimesed inimesed kodusid müüa tahtsid, selgus, et pangad enam sellisesse kombinatsiooni laenu ei anna. Vald ei ole nõus tagantjärele inimestele vastu tulema, sest väidetavalt tahaks kohe kümned teised inimesed sama. 

Kui Relika Vodja, Sergei Tšaplõgin, Terje Simonov ja teised kaheksa aastat tagasi Salu tee 1, 2, ja 3 majja kolisid, olid nende majad esimeste hulgas põllu peal. Kuigi planeering pole tüüpiline, ostsid inimesed enda sõnul sisuliselt boksid ridamajas. Umbes 100-ruutmeetrised kodud maksid üle kahe miljoni krooni, vahendas "Pealtnägija".

Tagantjärele saatuslik detail on see, et ehitus- ja kasutusloa järgi on kõigi kolme hoone puhul tegu ametlikult ühepereelamuga.

"Paberite peal oligi kirjas, et ostate ühepereelamu, mis on jaotatud korteriteks," rääkis Salu tee 1-2 perenaine Relika Vodja.

Rae vallavanema Mart Võrklaeva sõnul oleks inimestele pidanud häirekella lööma see, kuidas on võimalik elada ühepereelamus mitme perega. "Võib-olla oleks pidanud tulema enne tehingut vallast küsima, välja selgitama, et mis on need põhjused, miks see nii on ja mis on sellega seotud ohud," rääkis Võrklaev.

"Notar kindlasti ütles, et ma ostan mõttelist osa ja mina olemuslikult ei näe mõttelise osa soetamises probleemi," ütles Salu tee 3-1 peremees Kaido Kaasik.

Vodja lisas, et ka maja pilt kahtlust ei tekitanud. "Tavainimesena ei osanud meie tookord mitte keegi kahtlustada," märkis ta.

"Kõik tundus ju korras olevat - kui on suur summa raha, mille eest sa maja ostad, pank annab laenu, juba see ju näitab, et ju siis on kõik korras," rääkis Salu tee 2-2 elanik Terje Simonov.

Probleem tekkis kodude müümisel

Probleem tekkis alles siis, kui esimesed pered tahtsid mullu kodu müüa, sest lapsed läksid linna kooli ja ruumi jäi väheks. Käed ostjatega olid juba löödud, nood läksid panka laenu küsima.

"Lähevad panka ja tagasi ei tule. Ja tegelikult see oli päris mitme inimesega," ütles Salu tee 2-1 peremees Sergei Tšaplõgin.

"Ja mingil hetkel, paar päeva hiljem, tuli mulle kõne maaklerilt, kes ütles, et niimoodi seda müüa ei saa," lisas Vodja.

"Nende ostjad, kes tulid vaatama, põrkusid selle otsa, et nad ei saanud pangast laenu," ütles Simonov.

Probleem on selles, et majade kasutusload ei vasta tegelikule olukorrale ja karmima käsitluse järgi võib kortereid pidada koguni ebaseaduslikuks. Kui omal ajal sellisele kombinatsioonile laenu anti, siis nüüd enam mitte.

Tasahilju hakkas Salu tee rahvas aru saama, millise probleemi otsas nad on.

Valla antud kasutusluba sisendas kindlust

Valla planeeringu järgi tohtis Salu teele rajada kolm ühepereelamut. Kuid, haistes suuremat kasumit, tegi arendaja need osadeks. Küsimus on, kuidas valla järelevalve sellest aru ei saanud ja majadele 2007. aasta kevadel kasutusloa andis. Just kasutusluba sisendas inimestele kindlust, et vald aktsepteerib olukorda.

"Kui ma ostsin, siis ma vaatasin seda, et kasutusluba on olemas, ehitusluba on olemas – ma rohkem midagi ei mõelnud. Kõik on olemas, kõik on legaalne," ütles Tšaplõgin.

Tagantjärele oma eelkäijate koostatud pabereid uurides tõdes vallavanem, et arendajal oli ilmselt algusest peale kavatsus sohki teha ja ta pettis valla ehitusjärelevalve ära.

Näiteks Sergei Tšaplõgini kodumaja, Salu tee 2 on valda viidud jooniste järgi üks, 300-ruutmeetrine häärber.

Ostjatele antud joonistes ja päris elus on kolm eraldi osa – näiteks sauna asemel on Tšaplõgini elutuba ja sigaritoa asemel Simonovi elutuba.

Vallavanema sõnul ei saanud ametnik aga sohist aru, sest andis kasutusloa välja heauskselt veel siis, kui hooned olid viimistlemata karbid.

"Kui inimene on valla ehitusspetsialist, siis muuhulgas - ma ei ole lugenud tema juhendit läbi - ma eeldan, et seal on kirjas midagi sellist, et inimene peab reaalselt veenduma selle objekti projektile vastavuses. Ja kui ta on andnud oma "jah" sõna, et kõik on hästi ja korrektne, siis variant 1 - ta ei ole üldse viitsinud oma kontorist välja minna, variant 2 - ta on motiveeritud oma silma kinni pigistama," arvas Kaido Kaasik.

Salu tee inimeste sõnul pidi valla ehitusjärelevalve olema loll, pime või ära ostetud. Dokumentidest on näha, et hooned kavandati ja ehitati algusest peale mitmepereelamuks ning selle varjamiseks nähti vaeva vaid sümboolselt.

Ilmekas näide on Salu tee 2 elektrijoonised, kus on selgelt kirjas korterid 1 kuni 3. Sel dokumendil on aga kaks päist, pisikese erinevusega – ühel kirjas mitmepereelamu, teisel lihtsalt eramu. Toimikus on ka ehitusjärelevalve tehtud fotod, mis on paraku ehituse nii varases faasis, et midagi pole aru saada, või on üleliigne ukseava lihtsalt juhuslikult plaadiga kinni kaetud. Sarnaseid näiteid on veel.

Paraku asjaga tegelenud ametnikud enam vallas ei tööta.

Ehitaja eitab pettust

Samamoodi jooksevad liiva arendaja OÜ Bluecom jäljed. Konkreetselt ehitusega tegelenud ja paljudele paberitele allkirja andnud Heino Raidmaa kuuleb enda sõnul esimest korda, et majad vormistati ühepereelamuna.

"Kindlasti ma kuskile mingi allkirja andsin ja võimalik, et minu nimel oli seal mingi krunt. Kuidas see nüüd täpselt vormistati, seda ma ei tea. Aga ma tean seda, et mina tegelesin sel ajal ehituse poolega ja tegin nad kindlasti paaris- või ridamajaks, aga kes dokumendid ja kuidas vormistas... Loomulikult, kui seal keegi vormistas, oli vaja mu allkirja - see oli meil ühine firma -, siis ma andsin selle allkirja," rääkis Raidmaa, kes eitab sohi tegemist.

Randmaa sõnul ajas pabereid teine juhatuse liige Rene Tammo. Tegu on mitmes segases afääris ja pankrotipesas figureerinud mehega.

Salu tee lugu muutus aga eriti jaburaks. Selgus, et väidetavalt põles arendajafirma Bluecom kogu raamatupidamine koos ligi 400 000 krooni sularahaga augustis 2008 Tammo suvilas ära. Pankrotti läksid nii Bluecom kui ka Tammo eraisikuna ja nüüd esineb mees hoopis Rene Jaksi nime all.

Kui "Pealtnägija" ta kätte sai, eitas ka tema pettust ja väitis kirjalikus vastuses, et valda "informeeriti suusõnaliselt" ning nad olid "nende muudatustega kursis". Kui täpsustada, kes see konkreetselt oli, väitis Jaks, et ei mäleta.

Tagantjärele ei saa midagi teha

Nii politsei, kuhu Salu tee inimesed pöördusid, kui ka vald ütlevad, et midagi tagantjärele teha ei saa.

"Me ei saa tagantjärele vähemalt valla poolt temale turja hakata, sest et üksikelamule on kasutusluba väljastatud ja tema võib igal hetkel väita, et inimesed täie teadlikkusega ostsid üksikelamusse kaasomandi osa. Nad olid sellega nõus ja kui see inimestele elamiseks sobib, siis mis on valesti," rääkis Mart Võrklaev.

"Mind väga hämmastab valla suhtumine, et meie oleme oma mures üksi. Kui jutt on näiteks maksurahade valda laekumises või mõnes muus asjas, siis me ei ole väga üksi," kommenteeris Kaasik.

"Me oleme kõik maksumaksjad ja kuidas te saate oma valla elanikele öelda, et te olete lollid, et te ostsite nii. Teie ju ehitasite selle küla, teie ju arendasite siin. /.../ Me oleme põhimõtteliselt oma kodu orjad," rääkis Vodja.

Kodud on küll korralikud, kuid surmani nendega laulatatud olla tundub inimestele ülekohtune. Neid ei huvita kahtlases minevikus tuhnimine, vaid tulevik.

"Ei või olla, et ei ole võimalik midagi teha. Ametnik mulle räägib, et ela kui kaua sa elad, siis pärast, ta ütles mulle, et isegi lapsed võivad elada siin, aga vot müüa ei saa," rääkis Tšaplõgin.

Kaasik tõdes, et kogu lugu võiks olla olemata, kui inimesed sooviksid oma vigu parandada. Tema sõnul oleks valla poolt aumehelik dokumendid korda teha, et inimesed, kes korterit soovivad, selle ka saaks.

"See ei ole see, et vald ei sooviks samme vastu astuda, vald peab käituma seaduse järgi ja antud juhul ma ei näe lihtsalt seda võimalust, et kuidas me hakkame üksikelamuid jagama tükkideks ja kuidas me seda teeme," rääkis Võrklaev.

Tema sõnul avaks selline otsus nn Pandora laeka. "Teatud juhtudel võivad need olla tehtud teadmatusest, aga täna on ka neid juhtumeid laual, kus teadlikult ehitatakse ühepereelamu nime all paarismaja, proovitakse see maja iga hinna eest valmis ehitada," selgitas vallavanem, kelle sõnul oleks selliseid ootuseid vallale kümneid.

Võrklaeva sõnul teab ta nii Rae vallast kui ka mujalt hulgaliselt juhtumeid, kus inimesed on valusalt loomingulise kinnisvaraarenduse reha otsa astunud.

"Turg on sellist kinnisvara täis. Ja kahjuks on siin see, et paljud maaklerid, kes peaksid olema justkui professionaalsed kinnisvara nõuandjad, seda inimestele ei selgita. Ka meie oleme teinud siin paaril korral maakleritele kõnesid, küsinud neilt küsimusi, kui näeme, et kinnisvaraportaalis on ilmselgelt valeinformatsiooniga kinnisvara üleval. Maaklerid on vastanud, et jah, me ei tea," selgitas Võrklaev.

"Oleme kutsunud varem inimesi üles ja kutsume ka praegu, et kui teile tundub mõni asi küsitav, siis palun tulge küsige omavalitsusest enne, kui te teete tehingu, mitte pärast tehingut, kus on teie raha kulutatud, teie unistused rikutud, sest teatud asju ei saa ellu viia. Sealt tekib konflikt," lisas ta.

Rene Jaks püüdis eelmisel nädalal kohtu kaudu takistada loo eetrisse minekut väitega, et tegu on eraeluga, kuid kohus otsustas "Pealtnägija" kasuks.

"Pealtnägija" konsulteeris loo tegemise käigus mitme panga, notari ja spetsiga, kes pakkusid erinevaid lahendusi, kuidas Salu tee probleem lahendada, aga ilmselt tähendab see ikkagi lõpuks rahalist kaotust.

Toimetaja: Merili NaelKataloonia regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont.

Hispaania valitsusel on kavas Kataloonia autonoomia peatada

Kataloonia regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont teatas neljapäeval Hispaania valitsusele edastatud kirjas, et piirkonna parlament võib hääletada ja ametlikult välja kuulutada iseseisvuse, kui Madrid ei tule vastu Barcelona soovile läbi rääkida. Hispaania valitsus teatas seepeale, et alates laupäevast rakendatakse põhiseaduse sätet, mis lubab Kataloonia poliitilise autonoomia peatamist.

UUDISED
Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: