Hanso: Eesti julgeolek on USA tegevuse tõttu tugevamaks muutunud ({{commentsTotal}})

{{1459349026000 | amCalendar}}

USA-s visiidil viibiv kaitseminister Hannes Hanso ütles, et Eesti julgeolek on USA tegevuse tõttu tugevamaks muutunud. Tema sõnul peab USA kohalolek Balti riikides veelgi tõusma.

"Tõepoolest Ameerika Ühendriigid on oma tähelepanu taas pööramas väga ulatuslikult sõjalises ja kaitse mõttes Euroopale. Kui me mõned aastad tagasi nägime pigem Euroopast lahkumise tendentsi, siis täna julgeolekuolukorra muutumise tõttu ilmselgelt on USA-s mõistetud, et Euroopas on julgeolekuohud taas välja joonistunud ja seda konkreetselt ka Venemaa käitumise tõttu," ütles Hanso ERR-i raadiouudistele.

Hanso selgitas, et täisvarustuses brigaad tähendab tehnikat ja alla 5000 sõjaväelase, kes lisaks juba on Euroopas olevatele üksustele juurde tulevad.

Ta meenutas, et Ameerika Ühendriigid neljakordistavad kaitsekulutusi, mida nad Euroopa toetuseks kasutavad ning see on tõus 3,4 miljardi dollarini.

"Meie seisukoht on väga selge ja mida ma ka kaitseminister Carterile eile ka korduvalt ütlesin, et USA kohalolek, liitlaste kohalolek nii Eestis kui ta teistes Balti riikides, NATO kõige idapoolsemates riikides peab selgelt tõusma. Kui me vaatame seda, mida Venemaa teeb, siis me ei saa sellele reageerimata jätta. Kindlasti on Eesti julgeolek kõige selle tõttu, mida Ameerika Ühendriigid ja ka teised liitlased teevad oluliselt tugevamaks muutunud," lausus ta veel.

Hanso ütles "Aktuaalsele kaamerale" veel, et kaitseminister Carteri kinnitusel on USA pühendumus Balti regiooni kaitsele raudkindel.

Hanso sõnul ei ole mõtet küsida, kui palju tuleb sõdureid või tehnikat näiteks Eestisse. "Tähtis on ka sõjalisest loogikast lähtudes, et sellised üksused paikneksid nendes kohtades, kus neid kõige rohkem tarvis on," sõnas Hanso.

Ta rääkis, et Eesti seisab selle eest, et meile tuleks vähemalt pataljoni suurune liitlaste üksus, kes suudaks ka vajaduse korral iseseisvalt võidelda. "Nende eesmärkide täitumise nimel me alles töötame," ütles ta.

USA saadab järgmise aasta veebruaris Ida-Euroopasse soomusbrigaadi osana üksuste jätkuvast rotatsioonist eesmärgiga kinnitada liitlastele toetust ajal, mil kasvab mure üha agressiivsemaks muutuva Venemaa pärast, teatasid Ühendriikide ametnikud.

Toimetaja: Aleksander KrjukovFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.