Hanso: Eesti julgeolek on USA tegevuse tõttu tugevamaks muutunud ({{commentsTotal}})

{{1459349026000 | amCalendar}}

USA-s visiidil viibiv kaitseminister Hannes Hanso ütles, et Eesti julgeolek on USA tegevuse tõttu tugevamaks muutunud. Tema sõnul peab USA kohalolek Balti riikides veelgi tõusma.

"Tõepoolest Ameerika Ühendriigid on oma tähelepanu taas pööramas väga ulatuslikult sõjalises ja kaitse mõttes Euroopale. Kui me mõned aastad tagasi nägime pigem Euroopast lahkumise tendentsi, siis täna julgeolekuolukorra muutumise tõttu ilmselgelt on USA-s mõistetud, et Euroopas on julgeolekuohud taas välja joonistunud ja seda konkreetselt ka Venemaa käitumise tõttu," ütles Hanso ERR-i raadiouudistele.

Hanso selgitas, et täisvarustuses brigaad tähendab tehnikat ja alla 5000 sõjaväelase, kes lisaks juba on Euroopas olevatele üksustele juurde tulevad.

Ta meenutas, et Ameerika Ühendriigid neljakordistavad kaitsekulutusi, mida nad Euroopa toetuseks kasutavad ning see on tõus 3,4 miljardi dollarini.

"Meie seisukoht on väga selge ja mida ma ka kaitseminister Carterile eile ka korduvalt ütlesin, et USA kohalolek, liitlaste kohalolek nii Eestis kui ta teistes Balti riikides, NATO kõige idapoolsemates riikides peab selgelt tõusma. Kui me vaatame seda, mida Venemaa teeb, siis me ei saa sellele reageerimata jätta. Kindlasti on Eesti julgeolek kõige selle tõttu, mida Ameerika Ühendriigid ja ka teised liitlased teevad oluliselt tugevamaks muutunud," lausus ta veel.

Hanso ütles "Aktuaalsele kaamerale" veel, et kaitseminister Carteri kinnitusel on USA pühendumus Balti regiooni kaitsele raudkindel.

Hanso sõnul ei ole mõtet küsida, kui palju tuleb sõdureid või tehnikat näiteks Eestisse. "Tähtis on ka sõjalisest loogikast lähtudes, et sellised üksused paikneksid nendes kohtades, kus neid kõige rohkem tarvis on," sõnas Hanso.

Ta rääkis, et Eesti seisab selle eest, et meile tuleks vähemalt pataljoni suurune liitlaste üksus, kes suudaks ka vajaduse korral iseseisvalt võidelda. "Nende eesmärkide täitumise nimel me alles töötame," ütles ta.

USA saadab järgmise aasta veebruaris Ida-Euroopasse soomusbrigaadi osana üksuste jätkuvast rotatsioonist eesmärgiga kinnitada liitlastele toetust ajal, mil kasvab mure üha agressiivsemaks muutuva Venemaa pärast, teatasid Ühendriikide ametnikud.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema