Mart Kalm Palmyrast: taastatud muistis pole võrreldav säilinud originaaliga ({{commentsTotal}})

Süüria valitsus on pärast ISIS-e käest Palmyra linna tagasivallutamist alustanud kahjustatud ja hävitatud kultuurimälestiste parandamist. Kahjud ei ole nii suured kui kardeti.

Palmyra on niivõrd suur mälestis, et suurem osa ajaloolisest pärandist on säilinud, kuid hävitatud on üksikud pärlid selle sees nagu näiteks Beli tempel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arhitektuuriajaloolane ja kunstiakadeemia rektor Mart Kalm ütles, et see hilise Kreeka-Rooma kunsti üks tähtsamaid monumente väga suuri kahjustusi ei saanud.

"Suur kolonaat tänav on seal alles, amfiteatril on väga vähe kahjustusi, läinud on põhimõtteliselt hauatornid, kolm templit ja triumfikaar," selgitas Kalm.

Süüria muististevalitsuse juht on ajakirjandusele öelnud, et kui UNESCO annab loa, võiks muistised viie aastaga taastada. Mart Kalmu sõnul pole taastatud muistis võrreldav säilinud originaaliga, kuid UNESCO peadirektor Julia Bokova on Palmyrast Vene presidendi Vladimir Putiniga kõnelenud.

"UNESCO-l muidugi ei ole raha, et finantseerida, aga tema saab saata eksperte ja ta on lahkelt seda pakkunud. Aga tore on tõdeda ka seda, et Bokova kohtus Putiniga ja Putin pakkus Ermitaaži poolset ekspertabi," rääkis Kalm.

ISIS vallutas Palmyra mullu mais ning pälvis sealseid mälestisi hävitama asudes ülemaailmse pahameeletormi. UNESCO nimetas hävitustööd sõjaroimaks.

Toimetaja: Merili Nael



Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.