Laaneots: soomusbrigaadi saatmisest Balti riikidesse on vähe ({{commentsTotal}})

Balti riikides viibinud NATO Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Philip Breedlove vihjas eile vajadusele tugevdada Balti õhukaitset. Erukindral Ants Laaneots peab seda sõnumit tähtsaks, kuid leiab, et liitlased peaks Balti riikidesse paigutama rohkem sõjatehnikat ning kontrollima ka Läänemerd.

Kindral Philip Breedlove sai eile riikliku teenetemärgi Leedu presidendilt. Breedlove ütles Leedus, et praegu on Balti riigid kaetud rahuaegse õhuturbemissiooniga, kuid NATO peab valmis olema õhukaitseks, mis tähendab Balti õhuruumi kontrollimist sõja korral, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mis puudutab Balti õhuturvet ja õhukaitset, siis need on mõeldud erinevateks olukordadeks. Balti õhuturve on rahuaja missioon, kuid mina arvan, et NATO peab olema valmis õhukaitsemissiooniks. Meie sõjaväelastena mõtleme, kuidas seda võimekust luua," rääkis Breedlove.

Leedu kaitseväe juhataja, kindralleitnant Jonas Žukas ütles, et Leedu arutab keskmaa õhutõrjerakettide hankimist. Balti riikidel on praegu olemas lühimaa õhutõrjesüsteemid.

Eesti kaitseväe juhataja, kindralleitnant Riho Terras, kes praegu kohtub Lätis Põhjala, Balti, Poola ja Saksa kaitseväe juhatajatega, ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Balti riikides peaks olema liitlasjõud, mis suudaks pidada lahinguid, mitte ainult korraldama õppusi. Kuid Terras ei rääkinud numbritest, sest seda otsustavad NATO liikmesriikide juhid.

"Kõik need üksused, kes siin oleks, oleks ka lahinguvalmis - et ei oleks ainult treeningüksused nagu täna, vaid et nende üksuste ülesandepüstitus oleks teistsugune. Kui palju mehi meie liitlased on valmis panustama, seda peavad ministrid otsustama," ütles Terras.

Erukindral Ants Laaneots kritiseeris NATO Euroopa liikmete võimet Vene sõjajõududele siin piirkonnas veenvat tasakaalu pakkuda. Vägesid on vähendatud ja nende suurendamine, eelkõige aga sõjatehnika tootmine võtab aega. Seni on jõude juurde saata lubanud vaid ameeriklased.

"NATO vägede ülemjuhataja Euroopas kindral Breedlove kinnitas Leedus veelkord, et Pentagon saadab soomusbrigaadi ehk kuni 4500 meest veebruaris 2017 Balti riikidesse. Aga sellest on vähe. Vajaksime eelpositsioneerimisladusid suurematele üksustele," ütles Laaneots.

Tema peab edasiminekuks Breedlove'i viidet õhukaitse tugevdamisele. Kuid lisaks lennukitele oleks tarvis õhutõrjesüsteeme ja ka kontrolli Läänemere üle.

"Tuleks siia ka vähemalt keskmaa õhutõrje raketisüsteemid. Selleks, et Venemaa ei saaks domineerida Balti merel, on kindlasti vaja ka, et selle akvatooriumis oleks püsivalt NATO sõjalaevade eskaader," rääkis ta.

Laaneots eeldab, et sellest tuleb juttu NATO Varssavi tippkohtumisel juulikuus ja ka Põhjamaadele võidakse mõista anda, et need oma merejõude arendaks.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.