Laaneots: soomusbrigaadi saatmisest Balti riikidesse on vähe ({{commentsTotal}})

Balti riikides viibinud NATO Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Philip Breedlove vihjas eile vajadusele tugevdada Balti õhukaitset. Erukindral Ants Laaneots peab seda sõnumit tähtsaks, kuid leiab, et liitlased peaks Balti riikidesse paigutama rohkem sõjatehnikat ning kontrollima ka Läänemerd.

Kindral Philip Breedlove sai eile riikliku teenetemärgi Leedu presidendilt. Breedlove ütles Leedus, et praegu on Balti riigid kaetud rahuaegse õhuturbemissiooniga, kuid NATO peab valmis olema õhukaitseks, mis tähendab Balti õhuruumi kontrollimist sõja korral, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mis puudutab Balti õhuturvet ja õhukaitset, siis need on mõeldud erinevateks olukordadeks. Balti õhuturve on rahuaja missioon, kuid mina arvan, et NATO peab olema valmis õhukaitsemissiooniks. Meie sõjaväelastena mõtleme, kuidas seda võimekust luua," rääkis Breedlove.

Leedu kaitseväe juhataja, kindralleitnant Jonas Žukas ütles, et Leedu arutab keskmaa õhutõrjerakettide hankimist. Balti riikidel on praegu olemas lühimaa õhutõrjesüsteemid.

Eesti kaitseväe juhataja, kindralleitnant Riho Terras, kes praegu kohtub Lätis Põhjala, Balti, Poola ja Saksa kaitseväe juhatajatega, ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Balti riikides peaks olema liitlasjõud, mis suudaks pidada lahinguid, mitte ainult korraldama õppusi. Kuid Terras ei rääkinud numbritest, sest seda otsustavad NATO liikmesriikide juhid.

"Kõik need üksused, kes siin oleks, oleks ka lahinguvalmis - et ei oleks ainult treeningüksused nagu täna, vaid et nende üksuste ülesandepüstitus oleks teistsugune. Kui palju mehi meie liitlased on valmis panustama, seda peavad ministrid otsustama," ütles Terras.

Erukindral Ants Laaneots kritiseeris NATO Euroopa liikmete võimet Vene sõjajõududele siin piirkonnas veenvat tasakaalu pakkuda. Vägesid on vähendatud ja nende suurendamine, eelkõige aga sõjatehnika tootmine võtab aega. Seni on jõude juurde saata lubanud vaid ameeriklased.

"NATO vägede ülemjuhataja Euroopas kindral Breedlove kinnitas Leedus veelkord, et Pentagon saadab soomusbrigaadi ehk kuni 4500 meest veebruaris 2017 Balti riikidesse. Aga sellest on vähe. Vajaksime eelpositsioneerimisladusid suurematele üksustele," ütles Laaneots.

Tema peab edasiminekuks Breedlove'i viidet õhukaitse tugevdamisele. Kuid lisaks lennukitele oleks tarvis õhutõrjesüsteeme ja ka kontrolli Läänemere üle.

"Tuleks siia ka vähemalt keskmaa õhutõrje raketisüsteemid. Selleks, et Venemaa ei saaks domineerida Balti merel, on kindlasti vaja ka, et selle akvatooriumis oleks püsivalt NATO sõjalaevade eskaader," rääkis ta.

Laaneots eeldab, et sellest tuleb juttu NATO Varssavi tippkohtumisel juulikuus ja ka Põhjamaadele võidakse mõista anda, et need oma merejõude arendaks.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema