Läti president on tänasest taas ametis ({{commentsTotal}})

Läti president Raimonds Vejonis on südameoperatsiooni järel tänasest taas täiskoormusega ametis. Jurmala residentsis ajakirjanikega kohtudes tunnistas president, et kuigi Läti arstid teevad tipptasemel tööd, vajab riik kiiresti põhjalikku tervishoiureformi.

Järgmisel nädalal plaanib riigipea koalitsioonileppe olulisemate teemade üle ministritelt aru pärida. Välisvisiite lähiajal kavandatud pole.

Niipalju kui arstid seda lubasid töötas president Vejonis haigena ka oma Jurmalas asuvas residentsis ja ka haiglapalatis ja Vaivari taastusravikeskuses. Kuid presidendi terviseprobleemid on tõstnud Lätis teravamalt päevakorda kogu tervishoisusüsteemi tervikuna ja samuti ka küsimuse, kuidas peaks olema korraldatud riigipea asendamine juhul, kui ta ei saa oma ülesandeid täita.

Üle mitme kuu sai taas näha rõõmsat ja raskest haigusest hästi kosunud presidenti. Tervise tõttu tal enam tööpiiranguid pole. Juba järgmisel nädalal peaks ta alustama maakonnavisiite. Tervishoiuga tervikuna on aga Lätis kehvad lood, kohustuslikku tervisekindlustust alles valmistatakse ette.

"Meditsiiniteenused peavad olema kättesaadavad kõigile Lätimaa elanikele, järjekorrad ja kvoodid pole normaalne olukord. Loomulikult on tähtsad ka arstide, meditsiiniõdede ja sanitaride palgad," ütles Vejonis.

Ja oma perearsti ei suutnud riigipeagi nimetada. "Jah, on perearst. Seal, kus olen ametlikult registreeritud - Madonas," tunnistas ta.

Läti riigipea haigus vallandas ühiskonnas diskussiooni selle üle, kas ei peaks täpsemalt määratlema presidendi asendamise korda.

"Jutt pole ainult kahest kõrgest ametikandjast - presidendist ja seimi esimehest. Kui midagi juhtub seimi esimehega, näiteks jääb haigeks, siis tuleb välja, et presidendi ametiülesandeid pole võimalik kellelgi täita," lisas president.

Läti president rõhutas, et tähtsaks jäävad jätkuvalt kaitseküsimused, kuid riigipeana peab ta oluliseks ka haridusreformi ning kriminaalseadustiku arutelu parlamendis.

Toimetaja: Aleksander KrjukovRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.