Kohalikud loodavad, et renoveeritud Suuremõisa loss saab lisaks koolile ka kogukonna keskuseks ({{commentsTotal}})

Kõpu tuletorni kõrval üheks Hiiumaa tähtsamaks arhitektuurimälestiseks olev Suuremõisa loss sai mõisakoolide programmi raames enam kui 1,1 miljoni eurose rahasüsti, mille abil tehti korda mõisa interjöör ja laiendati keldrikorruse ruume. Sügisel kolivad mõisa tagasi Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool ning kohalikud usuvad, et mõisast kujuneb tulevikus tõeline kogukonnakeskus.

Suuremõisa härrastemaja rajas 18. sajandi keskpaigas Stenbockide pere. Koolimajana on hoone hiidlasi teeninud alates 1920. aastast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänu mõisakoolide programmist saadud toetusele algas mõisa siseruumides ligi poolteist aastat tagasi ulatuslik renoveerimine, mille käigus parandati olmetingimusi ja konserveeriti haruldased laemaalingud ja 19. sajandist pärinevad tapeedilõigud.

Õpilased saavad naasta koolimajja järgmise õppeaasta alguses.

"Igas ruumis on erinev stukdekoor ja siis muidugi need laemaalingud, mis on nüüd taastatud. Kui tead, millises seisus nad olid enne ja millised nad nüüd on, siis see on suur vahe," rääkis Suuremõisa mõisa peahoone restaureerimise projektijuht Kati Kukk.

Kuna mõis on suur ja sinna sügisel tagasi kolivad Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool kogu maja endale ei vaja, otsivad nüüd kohalikud ideid, mida mõisahoonega veel teha. Kindel soov on, et sellest saaks tulevikus tõeline kogukonnakeskus.

"Et sellest koolist saaks kohaliku kogukonna keskus. See on üks mõisakooli missioon ja meie jaoks see tähendabki seda, et me peame selle maja tegema võimalikult avatuks. Siin peab võimalikult palju toimuma kõigile, mitte ainult neile, kes siin koolis käivad," rääkis Hiiumaa ametikooli direktor Ivo Eesmaa.

Suuremõisa loss on Kõpu tuletorni kõrval üks Hiiumaa tähtsamaid arhitektuurimälestisi ning tegelikult on neil kahel omavahel ka ajalooline seos.

"Kui veel natuke ajaloos sonkida, siis mõisavalitsejad, kes siin on erinevatel aegadel olnud, elanud ja majandanud, on ka oma tegevustega jõudnud Kõpu tuletornini, mida nad tsaaririigi käsul hoidsid töökorras," selgitas Pühalepa vallavanem Ants Orav.

Mõisakoolide programmi raames on 2009. aastast alates korda tehtud 15 mõisakooli. Kokku tegutseb neid Eestis praegu 69.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.