Kohalikud loodavad, et renoveeritud Suuremõisa loss saab lisaks koolile ka kogukonna keskuseks ({{commentsTotal}})

Kõpu tuletorni kõrval üheks Hiiumaa tähtsamaks arhitektuurimälestiseks olev Suuremõisa loss sai mõisakoolide programmi raames enam kui 1,1 miljoni eurose rahasüsti, mille abil tehti korda mõisa interjöör ja laiendati keldrikorruse ruume. Sügisel kolivad mõisa tagasi Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool ning kohalikud usuvad, et mõisast kujuneb tulevikus tõeline kogukonnakeskus.

Suuremõisa härrastemaja rajas 18. sajandi keskpaigas Stenbockide pere. Koolimajana on hoone hiidlasi teeninud alates 1920. aastast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänu mõisakoolide programmist saadud toetusele algas mõisa siseruumides ligi poolteist aastat tagasi ulatuslik renoveerimine, mille käigus parandati olmetingimusi ja konserveeriti haruldased laemaalingud ja 19. sajandist pärinevad tapeedilõigud.

Õpilased saavad naasta koolimajja järgmise õppeaasta alguses.

"Igas ruumis on erinev stukdekoor ja siis muidugi need laemaalingud, mis on nüüd taastatud. Kui tead, millises seisus nad olid enne ja millised nad nüüd on, siis see on suur vahe," rääkis Suuremõisa mõisa peahoone restaureerimise projektijuht Kati Kukk.

Kuna mõis on suur ja sinna sügisel tagasi kolivad Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa põhikool kogu maja endale ei vaja, otsivad nüüd kohalikud ideid, mida mõisahoonega veel teha. Kindel soov on, et sellest saaks tulevikus tõeline kogukonnakeskus.

"Et sellest koolist saaks kohaliku kogukonna keskus. See on üks mõisakooli missioon ja meie jaoks see tähendabki seda, et me peame selle maja tegema võimalikult avatuks. Siin peab võimalikult palju toimuma kõigile, mitte ainult neile, kes siin koolis käivad," rääkis Hiiumaa ametikooli direktor Ivo Eesmaa.

Suuremõisa loss on Kõpu tuletorni kõrval üks Hiiumaa tähtsamaid arhitektuurimälestisi ning tegelikult on neil kahel omavahel ka ajalooline seos.

"Kui veel natuke ajaloos sonkida, siis mõisavalitsejad, kes siin on erinevatel aegadel olnud, elanud ja majandanud, on ka oma tegevustega jõudnud Kõpu tuletornini, mida nad tsaaririigi käsul hoidsid töökorras," selgitas Pühalepa vallavanem Ants Orav.

Mõisakoolide programmi raames on 2009. aastast alates korda tehtud 15 mõisakooli. Kokku tegutseb neid Eestis praegu 69.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema