"Foorum": Euroopa Liit on teinud pagulaskriisis õiged otsuseid, aga nende elluviimine on olnud vaevalisem ({{commentsTotal}})

Välisminister Marina Kaljurand ja riigikogu liikmed Ken-Marti Vaher (IRL), Martin Helme (EKRE) ja Peeter Ernits (KE) arutasid ETV saates "Foorum" pagulaskriisi ja terrorismiga seonduvat. Oma eksperthinnangu andsid Klen Jäärats ja Vahur Made.

 

* Ma usun, et Belgia ei ole kindlasti enam endine. Ma arvan, et siin on küsimused pigem Belgiale seesmiselt kui kogu Euroopale, vähemalt selle terroriakti kontekstis.

* Oma olemuselt on pagulaskriisi puhul tegemist humanitaarkriisi, mitte julgeolekukriisiga.

 

* Euroopa Liit on pidanud päris pikka aega tegelema selliste teemadega, milleks ta tegelikult loodud ei ole. Selliste maailma- ja võimupoliitika väga tumedate küsimustega. Ilmselt ei ole ka kunagi varem Euroopa Liidu elu kallale nii palju kiputud kui viimaste aastate jooksul. Kui tuua natuke optimistlikumat nooti, siis võib öelda, et Euroopa Liit on üllatavalt hästi hakkama saanud selles olukorras. Euroopa otsustavus ja otsustamine on küllaltki sujuvalt ja üksmeelselt kõikidest ootustest kulgenud.

* See hüsteeria, mis Eestis põgenike teemal toimub, on absoluutselt kõiksugused piirid ületanud ja on ülimalt ebameeldiv ja näotu.

 

*Terrorismi ja pagulaskriisi vahel ei tohi olla võrdusmärki. Terroristide eesmärk ongi tekitada paanikat, tekitada vihkamist, tekitada vihkamist teistsuguste vastu. Ja islamiterrorism püüab tekitada veel suuremat vihkamis moslemite vastu. Jah, neil mõlemil on oma julgeolekuriskid olemas, aga kindlasti ei ole nende vahel võrdusmärki, nii nagu ei ole võrdusmärki pagulase ja terroristi vahel.

* Poliitilised otsused, mis Euroopas on vastu võetud on väga õiged. Olgu see otsus selle kohta, et tuleb kaitsta Euroopa Liidu välispiire. Migratsioonikriisiga tegelemiseks ja terrorismiga võitlemiseks tuleb paremini vahetada informatsiooni. Tuleb võidelda organiseeritud kuritegevusega Vahemerel. Tuleb saata tagasi kõik need, kes ei ole sõjapõgenikud, vaid on majandusmigrandid. Tuleb teha koostööd Türgi ja teiste riikidega. Need otsused on tehtud. Ma möönan, et nende rakendamine oleks võinud olla efektiivsem ja kiirem.

 

* On selge, et üks riik ei suuda sääraste muredega saada üksi hakkama, järgmisel hetkel võib olla see teine riik teises Euroopa paigas.

* Kindlasti sellel sisserändekriisil on seos sellega, mis toimub täna Euroopas - see vägivald, terror, erinevate kultuuride pealetung. Need probleemid on nii mitmekülgsed, et must-valgeid lahendusi ei ole võimalik välja pakkuda.

* Eesti riik on valmis selleks, millega Euroopa on täna silmitsi, kõige paremini.

* Konsensus on viinud meid selleni, et me oleme saanud Eesti jaoks reeglid paika.

* Kaks nädalat tagasi [riigikogus] vastu võetud pagulaste seadus on ühemõtteline märk sellest, et me oleme jätkuvalt konservatiivse rändepoliitikaga riik.

* Tegelikult üritas poliitilist punkti võtta see leer, kes üritas meile selgeks teha, et peale taolist terrorirünnakut (Brüsseli - toim.) me ei tohiks üldse rääkida probleemidest.

* Kui me siin räägime poliitilise punkti võtmise süüdistusest, siis meie ei võta mingit poliitilist punkti, me pakume selget alternatiivi sellele poliitikale, mida on Euroopas aetud.

* Minu meelest on avalikkuse jaoks ainult üks lahendus. See on vahetada need poliitilised jõud välja, kes võimu teostavad, sest ma ei näe, et nad oleks siiamaani aru saanud, mis toimub.

* Euroopa Liidu leping Türgiga on teostamatu ning läbi ja lõhki küüniline.

* Kui Türgiga tehakse viisavabadus, siis peab igal juhul Eesti Schengenist lahkuma.

* Ma näen jälle tüüpilist Euroopa mustrit, kus ühtegi kriisi ei lasta raisku. Lahendus, mida me kuuleme on rohkem võimu keskusele. Me hakkame ehitama politseiriiki oma kodanike vastu, rohkem nuhkimist, rohkem kodanikuvabaduste piiramist, aga tegeliku põhjusega, milleks ongi immigratsioon, milleks on tohutu suurte moslemikogukondade tekkimine väga lühikese aja jooksul Euroopas, ei ole midagi ette võetud.

* Jeemen on praegu maailmas kõige kuumem terrorismipesa. Miks me võtame noore mehe Jeemenist? See on nii kõrge risk. Me pidime võtma ainult Süüria naisi ja lapsi.

* See Euroopa Liidu pass, mis neil on, on üks relv nende arsenalis Kalašnikovide ja pommivööde kõrval. See on üks abimees, millega nad ründavad meid ja eesmärk on neil Islami ülemvõim.


* Kui 16. märtsil FBI hoiatas Belgia võime, et Khalid ja tema vend Brahim kavatsevad midagi korda saata, siis ametnike lohakuse tõttu ei suudetud seda informatsiooni realiseerida. Vanasti öeldi vene keeles, et Euroopa Liidu pealinnas valitseb korralik bardakk.

* Kriisis on süüdi Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid. Araabia kevade õhutamise tulemusena avati tegelikult need suured rändevood.

* Eesti peaks käituma pagulaskriisis radikaalselt. Inimesed on väga mures.

Toimetaja: Aleksander KrjukovJuncker ja TuskJuncker ja Tusk
Eestisse saabuvad Juncker ja Tusk

Neljapäeval saabuvad Eestisse kahepäevasele visiidile Euroopa Komisjoni 28 liiget eesotsas Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ning samuti Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna sisenemas vanalinna restorani, kus nad oma otsusest ajakirjanikke teavitasid.
Margus Tsahkna: ma ei välista uue erakonna loomist

IRL-i eelmine esimees, äsja parteist lahkunud Margus Tsahkna kinnitab, et ta jätkab poliitikas ning ei välista uue erakonna loomist.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics