TÜ kantsler: uus riigihangete seaduse eelnõu on kaldu usaldamatuse ja kontrollimise suunas ({{commentsTotal}})

Valitsus kiitis heaks uue riigihangete seaduse eelnõu, mis muudab paindlikumaks riigihangete korralduse ning vähendab nii hankijate kui ka pakkujate aja- ja rahakulu. Tartu ülikooli kantsleri Andres Liinati hinnangul on seaduseelnõu kaldu usaldamatuse suunas, mis omakorda tekitab juurde uut bürokraatiat.

Riigihangete seaduse eelnõu kohaselt on viie aasta jooksul prognoositav kokkuhoid 12 miljonit eurot ning 2018. aastal minnakse 100-protsendiliselt üle e-riigihangetele. Tulevikus kontrollitakse dokumente põhjalikult ainult hanke võitja puhul, kuid varem korduvalt hankelepinguid rikkunud ettevõtted saab edaspidi protsessist kõrvaldada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaubandus-tööstuskoja juhi Mait Paltsi sõnul on eelnõu samm õiges suunas, kuid rohkem tuleks tähelepanu pöörata alapakkujate kõrvaldamisele hangetelt.

"Me kindlasti loodame, et alapakkumiste temaatika saab riigikogus tõsisemalt käsitletud ja seal võiksid jõuda arutelud ka konkreetsemate tulemusteni, mis annaksid tulevikus hankijatele paremad võimalused selle probleemiga tegeleda ja alapakkumisi vajadusel kõrvale tõsta," selgitas Palts.

Tartu ülikooli kantsler Andres Liinat ütles, et uus seadus on olemasolevast mõnevõrra liberaalsem, kuid samas on jäetud eelnõus kasutamata võimalused, millega vähendada kogu riigihangete protsessiga seotud kulusid.

"Konkreetselt võib ette heita seda, et uus seaduseelnõu nagu eelminegi on tugevasti kaldu usaldamatuse ja kontrollimise suunas. Igasugune selline hoiak tekitab uut bürokraatiat, palju kulusid. Arvestades ka kogu riigihangete protsessi toimimist, oleks võimalus näiteks piirmäärade tõstmisega oluliselt vähendada riigihangete protsessiga seotud kulusid, sealhulgas ka tööhõivet nii avalikus sektoris kui ka erasektoris," lisas ta.

Riigihalduse minister Arto Aas hindab uue seaduseelnõuga tulevaks kokkuhoiuks 12 miljonit eurot 5 aasta peale. Liinati hinnangul on kokkuhoid väiksem.

"Need võimalused, mida näiteks võimaldaks piirmäärade tõstmine ja siduva eelhaldusotsuse institutsiooni sissetoomine, aitaks säästa aastas kulusid 20-30 miljonit. Toonitan, et need kulud pole pelgalt avaliku sektori kulud, vaid osa neist on seotud ka pakkujatega, sest pakkujad teevad tihti väga palju bürokraatlikku tööd," rääkis ta.

"Iseenesest see, kas piirmäärad on madalamad või kõrged, ei suurenda tõenäoliselt seaduse rikkumise või seadusega pahuksisse minevate pakkujate või hankijate arvu. Kui seaduseelnõus nähakse ette võimalus hangete kolimiseks e-registrisse, siis iseenesest tänane bürokraatia muutub lihtsalt elektrooniliseks bürokraatiaks," lisas kantsler.

Liinati sõnul on palju võimalusi asjaajamise leevendamiseks ja selleks, et loobuda teatud juhtudel üldse hangetest ja tagada kontrollisüsteem muude meetoditega. Näiteks on tema sõnul Eestis hästi rakendatud üle 1000-euroste arvete deklareerimise kohustus, mis tähendab, et riigil on täielik ülevaade hankijate kuludest.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema