EAS: tööjõupuudus on endiselt väga suur ({{commentsTotal}})

Valitsus arutab praegu kestval kabinetiistungil võimalusi muuta välismaalaste seadust nii, et Eesti ettevõtted saaksid paindlikumalt kõrgelt kvalifitseeritud välismaalasi tööle võtta. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ütleb, et tööjõupuuduse probleem on täna endiselt väga suur.

Töökäte puudus on Eestis süvenev probleem, hiljuti tõi ka tööandjate keskliit välja, et keskmiselt on Eestis puudu 5000 töötajat aastas. Suures osas puudutab see probleem just info- ja kommunikatsiooni tehnoloogia ehk IKT valdkonda.

"Loomulikult Eesti ettevõtted kõigepealt soovivad Eestist leida neid inimesi. Kui neid inimesi Eestist palgata ei saa, siis tuleb vaadata väljapoole. Paljud ettevõtted, kui nad avavad töökoha, siis nad on avatud, et tuleksid töötajad nii Eesti kui välismaalt. Aga paraku tihtipeale see kandidaat tuleb ainult välismaalt," ütles EAS-i projektijuht Karin Patune.

Välismaalaste seaduse muutmisesse on kaasatud erinevad osapooled, kes on tänaseks valitususele oma ettepanekud ka esitanud. Need hõlmavad näiteks alandada palgakriteeriumi selliselt, et välismaalastele makstav miinimtasu ei peaks olema 1,24-kordne nagu praegu, vaid lähtuma tööturu reaalsetest palgatingimustest. Samas on aga probleem ka selles, et välismaalased lihtsalt ei ole teadlikud Eestis töötamise võimalustest. Selle muutmiseks on EAS-il programm Work in Estonia

"Näiteks Work in Estonia üks sihtriike on Ukraina. Paljud ettevõtted sealt ka täna värbavad. Aga paljude ukrainlaste jaoks on sihtkoht USA, Kanada, Saksamaa, sellepärast looditi see programm, et riigi toel aidata ettevõtteid, et ettevõte ise ei peaks müüma Eestit kui riiki, vaid et me teeksime juba eeltööd," seletas Patune.

Eestis on praegu kehtestatud sisserände piirarvuks 0,1 % alalisest elanikkonnast. Täna ei ole veel välismaalaste palkamine kvoodi ületamise taha jäänud, kuid kui EAS-i programmi toel sooviks siia tööle tulla varasemast rohkem välismaalasi, saaks see kvoot täis. Seetõttu on valitsuse laual ka muudatusettepanek vabastada selle piiri alt näiteks IKT valdkonna spetsialistid ja välislepingute alusel riiki sisenevad töötajad.

Veel puudutavad muudatused näiteks võimalust anda suurinvestoritele tähtajaline elamisluba ettevõtluseks.

Toimetaja: Aleksander KrjukovKaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema