EAS: tööjõupuudus on endiselt väga suur ({{commentsTotal}})

Valitsus arutab praegu kestval kabinetiistungil võimalusi muuta välismaalaste seadust nii, et Eesti ettevõtted saaksid paindlikumalt kõrgelt kvalifitseeritud välismaalasi tööle võtta. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ütleb, et tööjõupuuduse probleem on täna endiselt väga suur.

Töökäte puudus on Eestis süvenev probleem, hiljuti tõi ka tööandjate keskliit välja, et keskmiselt on Eestis puudu 5000 töötajat aastas. Suures osas puudutab see probleem just info- ja kommunikatsiooni tehnoloogia ehk IKT valdkonda.

"Loomulikult Eesti ettevõtted kõigepealt soovivad Eestist leida neid inimesi. Kui neid inimesi Eestist palgata ei saa, siis tuleb vaadata väljapoole. Paljud ettevõtted, kui nad avavad töökoha, siis nad on avatud, et tuleksid töötajad nii Eesti kui välismaalt. Aga paraku tihtipeale see kandidaat tuleb ainult välismaalt," ütles EAS-i projektijuht Karin Patune.

Välismaalaste seaduse muutmisesse on kaasatud erinevad osapooled, kes on tänaseks valitususele oma ettepanekud ka esitanud. Need hõlmavad näiteks alandada palgakriteeriumi selliselt, et välismaalastele makstav miinimtasu ei peaks olema 1,24-kordne nagu praegu, vaid lähtuma tööturu reaalsetest palgatingimustest. Samas on aga probleem ka selles, et välismaalased lihtsalt ei ole teadlikud Eestis töötamise võimalustest. Selle muutmiseks on EAS-il programm Work in Estonia

"Näiteks Work in Estonia üks sihtriike on Ukraina. Paljud ettevõtted sealt ka täna värbavad. Aga paljude ukrainlaste jaoks on sihtkoht USA, Kanada, Saksamaa, sellepärast looditi see programm, et riigi toel aidata ettevõtteid, et ettevõte ise ei peaks müüma Eestit kui riiki, vaid et me teeksime juba eeltööd," seletas Patune.

Eestis on praegu kehtestatud sisserände piirarvuks 0,1 % alalisest elanikkonnast. Täna ei ole veel välismaalaste palkamine kvoodi ületamise taha jäänud, kuid kui EAS-i programmi toel sooviks siia tööle tulla varasemast rohkem välismaalasi, saaks see kvoot täis. Seetõttu on valitsuse laual ka muudatusettepanek vabastada selle piiri alt näiteks IKT valdkonna spetsialistid ja välislepingute alusel riiki sisenevad töötajad.

Veel puudutavad muudatused näiteks võimalust anda suurinvestoritele tähtajaline elamisluba ettevõtluseks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised