Eamets: pagulastele tuleks võimalikult kiiresti töökohad leida ({{commentsTotal}})

Senised kogemused Euroopas näitavad, et kolmandatest riikidest pärit pagulastel kulub rohkem aega tööturule pääsemiseks kui Euroopa-sisestel migrantidel.

Põhja- ja Baltimaade eksperdid arutasid Tallinnas, kuidas kiirendada uussisserändajate ja pagulaste lõimumist ühiskonda ja tööturule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu ülikooli makroökonomika professor Raul Eamets ütles, et kuigi pagulaste tulek Eesti tööturgu lähiaastatel tuntavalt mõjutama ei hakka, on oluline pagulastele võimalikult kiire töökoha leidmine.

"Kui inimesel on soov ja tahtmine, siis peaks tal olema võimalus võimalikult kiiresti tööturule lülituda ja tööle minna, mitte et me tekitame, vähemalt Saksamaa näitel, kunstliku olukorra, kus inimene peab lihtsalt ootama ja abirahadest elama," rääkis Eamets.

Malmö ülikooli majandusteadlane Pieter Bevelander rääkis konverentsil pagulaste lõimumisest tööturule Rootsi ja Kanada näidete põhjal. Tema sõnul saavad Kanadas elavad pagulased Rootsis elavatest keskmisest veidi kõrgemat palka. Osaliselt põhjendab Bevelander seda Kanada riigikeelte - inglise ja prantsuse keele - laia levikuga.

"Me peame immigrantidele rootsi keelt õpetama. Kui te tahate pagulastele head tööturgu, peate te neile eesti keelt õpetama - see on esimene asi. Samuti peate neile õpetama, kuidas Eesti töötab ning kuidas toimib tööturg," selgitas Bevelander.

Ta rõhutas, et keeleõppe tagamisel pagulastele võivad neist kiiresti kujuneda abi saajatest maksumaksjad.

Eametsa sõnul nähtub Rootsi näitest, et pagulaste tööhõive oleneb ennekõike asukohariigist.

"Kui araabia maades on naiste tööhõive madalam, siis Rootsi tulles on nende hõive oluliselt suurem ehk nad lülituvad tööturule. See, kas inimesed lülituvad tööturule või mitte, sõltub ka ilmselt väga palju kultuurilisest kontekstist, kus nad parasjagu asuvad," rääkis professor.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.