Ojasalu: ühiskonnale oleks parem, kui erakondade rahastamine riigieelarvest väheneks ({{commentsTotal}})

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) esimees Ardo Ojasalu ütles, et tema hinnangul võiks erakondade rahastamine riigieelarvest olla väiksema ja parteide liikmete enda panus suurema osakaaluga.

Pärast seda, kui 2011. aasta mais loodi erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK), on mõne rahastamisskeemiga avalikkuse ette sattunud sisuliselt kõik parlamendis esindatud erakonnad. Nüüd aga saavad komisjoni volitused läbi.

Ojasalu rääkis ETV saates "Kahekõne", et avalikkusele oleks ilmselt parem, kui parteide rahaasjade üle teevad järelevalvet vaid eksperdid.

"Loomulikult on avalikkuse jaoks parem, kui oleks puhtalt ekspertidest või ühiskonnas respekteeritud inimestest kokku pandud komisjon ja erakonnad ise ühelgi moel ei suudaks seda mõjutada. Aga usun, et kui komisjon kokku pandi, siis eeldati seda, et poliitilised erimeeldused on ikkagi nii suured, et seal absouutset ringkaitset omavahel ei teki. Nii ta on ka enam-vähem läinud," rääkis Ojasalu.

Ta lisas, et kõik sõltub ka inimestest, kes on erakonna poolt komisjoni nimetatud. "Meil on komisjonis läinud hästi, et meil on olnud eksperdid erinevatest valdkondadest - juriidika, majanduse, PR poole pealt. See kõik on aidanud seda, et stabiilne ja tasakaalukas koostöö on toimunud," ütles ta.

ERJK viie aasta pikkuse töö jooksul on Ojasalu sõnul läinud erakondade raamatupidamise kontrollitavus paremaks, sest seadusega viidi kogu aruandlus ühele alusele.

Eesti erakondi ülearu rikkaks tema sõnul pidada ei saa. "Erakonna eesmärk on valdavalt kõik see, mida nad rahaliselt saavad, panustada oma poliitilisse tegevusse, eelkõige valimiskampaaniatesse ja seetõttu mingit rikkust sellises mõttes, et kellelgi tekib arvestatav netovara, ei ole," selgitas ta.

Suur osa erakondade rahast tuleb riigieelarvest, kuid Ojasalu hinnangul võiks see väheneda. "Ma arvan, et kindlasti ühiskonnale oleks parem kui riigieelarvest rahastamine oleks väiksema osakaaluga ja erakonna enda liikmte panus oleks märgatavalt suurema osakaaluga," märkis Ojasalu.

Ta lisas, et riigilt saadava rahaga võivad erakonnad teha sisuliselt kõike, sest sellele pole ühtki piirangut seatud. Samas võiks tema sõnul üle vaadata valimiskampaania perioodidel tehtavaid kulusid ja neid teatud määral suunata.

"Neid võiks küll riigi huvides teatud määral tsentraliseerida, sest tegelikkuses suurem osa sellest kulust läheb ikkagi oma loosungite, programmi, oma tegevuse tutvustamiseks ehk sisuliselt reklaamile. Seda reklaami saaks kanaliseeerida, öeldes ette teatud nimekirja kohtadest, kus reklaam on legaalne ja lubatud ja selle võrra saaks kampaania rahalist mahtu alla tuua ja riigieelarvelisi vahendeid ka vähendada," selgitas ta.

Selliseid erakond, kes oleksid puhtalt ühe ärimehe poolt ülalpeetavad, Ojasalu sõnul Eestis ei ole.  

Rääkides sellest, et Keskerakond nimetas ERJK liikmeks Priit Toobali, ütles Ojasalu, et tegemist on partei ja selle juhi Edgar Savisaare märguandega Eesti ühiskonnale.

"Seda ei saa kuidagi teistmoodi lugeda. Iga vähegi mõistlik inimene saab aru, et kriminaalkorras karistatud - erakonna enda majandustegevuses dokumendi võltsimises karistatud - isiku määramine erakondade rahastamst kontrollima on selgelt väljakutse. See on väljakutse mõistlikule osale ühiskonnast ja neile väärtustele, millel Eesti vabariik põhineb ehk õiguskord, põhiseadus ja poliitilised tavad meie riigis," ütles ta.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics