Obama: Hiina ja USA töötavad koos taltsutamaks Põhja-Koread ({{commentsTotal}})

{{1459488723000 | amCalendar}}

Hiina ja USA töötavad koos, et hoida ära Põhja-Korea edaspidiseid tuumakatsetusi, teatas USA president Barack Obama tuumatippkohtumisel Washingtonis. Vaid mõni tund hiljem korraldas Põhja-Korea uue ballistilise raketi katsetuse, mis Lõuna-Korea uudisteagentuuri teatel kukkus Korea poolsaarest ida pool merre.

Põhja-Korea suursaadik ÜRO-s kinnitas, et Põhja-Korea jätkab tuuma- ja ballistiliste rakettide programmiga, et vastu astuda Ameerika Ühendriikide ja tema liitlaste katsele võtta maha Korea juhtkond, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Viimaste katsetuste pärast kehtestas ÜRO Julgeolekunõukogu veelgi karmimad sanktsioonid, mis sihivad eelkõige arvatavaid relvalastiga laevu.

"Mõistame hukka ja lükkame tagasi USA imperialistide ja nende järgijate metsikud sanktsioonid meie laevade vastu," ütles Põhja-Korea merendusadministratsiooni juht Nam Hyon-il.

Põhja-Korea raketikatsetused ja tuumaprogrammi püüdlused olid kõne all ka Washingtonis, kus president Barack Obama kohtus eraldi Hiina presidendi Xi Jinpingi ning hiljem Jaapani ja Lõuna-Korea juhtidega.

Hiina ja USA proovivad leida koos võimalusi Pyongyangi takistamiseks.

"Meie mõlema jaoks on väga tähtis Põhja-Korea tuumarelvapüüdlus, mis ohustab julgeolekut ja stabiilsust regioonis. President Xi ja mina oleme pühendunud Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmisele ja ÜRO sanktsioonide täitmisele," rääkis Obama.

Põhja-Korea noore liidri Kim Jong-uni käitumine ja rakettidega tulistamine tundub üha enam vihale ajavat ka Hiinat, sest president Xi kutsus kõiki osalisi täitma otsustavalt uusi Põhja-Korea vastu kehtestatud sanktsioone.

Hiina riigipea sõnul on uute ja rangemate meetmete kokkuleppimine kõigi osaliste huvides.

Hiina on Põhja-Korea peamine partner ning USA on juba kaua püüdnud Hiinat veenda Põhja-Koreale karmimaid sanktsioone kehtestama.

Toimetaja: Allan Rajavee, Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.