Poliitikud peavad Toobali määramist ERJK liikmeks häbematuks ({{commentsTotal}})

Poliitikud leiavad, et kriminaalkorras karistatud Keskerakonna peasekretär Priit Toobali määramine erakondade rahastamise komisjoni liikmeks on häbematu ja provokatiivne. Eri meelt ollakse aga selles, kas taolise olukorra vältimiseks tuleks muuta seadust. Seaduse muutmist kavandab justiitsminister Urmas Reinsalu.

Keskerakond esitas Erakondade rahastamise Järelevalve Komisjoni ennast esindama kriminaalkorras süüdi mõistetud ja riigikogu koha kaotanud Priit Toobali, peavad erakondade esindajad häbematuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Toobal mõisteti mullu süüdi eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises ja ametialases võltsimises. Võltsimises mõisteti riigikohtus süüdi ka Keskerakond. Riigikohtu otsuse järgi võltsis Toobal Keskerakonna huvides kokku viit kassa sissetuleku orderit, millega üritati näidata, et teadmata allikast pärinev sularaha on füüsilistelt isikutelt saadud annetus, mida erakond tohib vastu võtta.

"On täiesti selge, et erakondade rahastamise järelevalve komisjoni liikmeks ei tohiks kuuluda kriminaalkorras karistatud isik ja just seoses erakondade rahastamise tegevusega," ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liige Rainer Vakra.

"Minu silmis taoline otsus on põhimõtteliselt keskmise sõrme näitamine komisjonile, oma sellise põlguse või vaenulikkuse selge demonstreerimine.rahastamise järelevalve komisjoni suhtes," lisas Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme.

Reformierakonna fraktsiooni liige Kalle Laanet ütles, et ta usub, et Toobali määramine hakkab häirima komisjoni tööd.

"Me oleme täna jõudnud sinnamaale, kus peame tõsiselt kaaluma, mida teha, kuidas käituda, kas me peame seadust muutma, või ütleme sikis niimoodi, et Keskerakonna juhatusel koos erakonna esimehega tuleb ikkagi silme ette see, et nad elavad Eesti riigis," sõnas Laanet.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) pakkus, et kui Toobal kohast ei loobu, tuleks muuta erakonnaseadust.

"Tõepoolest, erakondade rahastamise järelevalve komisjoni puhul mitte mingeid reegleid ei ole määratud, et sinna võiksid kuuluda ka kolmandate riikide kodanikud, alaealised isikud, teovõimetud isikud, ammugi siis veel kriminaalkuritegusid sooritanud isikud. Ilmselt on sellisel juhul mõistlik see nimekiri üle vaadata," leidis Reinsalu.

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees Andres Ammas kommenteeris Toobali määramist komisjoni järgmiselt: "Minu arvates on see viimane võimalus sigaduse peatamiseks, aga enne võiks proovida siiski leebemaid variante."

Andres Ammas leidis, et komisjoni esimees võiks Keskerakonnale märkuse teha, et nii ei sobi. Rainer Vakra lisas, et piisaks ka sellest kui komisjoni kodukorda muuta.

"Ei oleks mõsitlik ühte seadust teha ringi just lähtuvalt ühest isikust, vaid hoopis selgem mõte oleks see, et seadusesse tuleks raiuda, et erakond, mis on kriminaalselt süüdi mõistetud, ei tohiks üldse saada riiklikku rahastust. ega riiklikku toetust," rääkis Vakra.

Reinsalu ütles, et õiguslünk tuleb lahendada ja lisas, et ka Herman Simmi juhtumi järel muudeti seadusi. Priit Toobalit "Aktuaalsel kaameral" tabada ei õnnestunud.

Toimetaja: Aleksander KrjukovFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.