Fotod: Armeenia ja Aserbaidžaan süüdistavad teineteist kokkupõrgete korraldamises Mägi-Karabahhis, on kümneid hukkunuid ({{commentsTotal}})

{{1459582753000 | amCalendar}}

Mägi-Karabahhi piirkonnas on puhkenud lahingud Aserbaidžaani vägedega, mille käigus on allatulistatud Aserbaidžaani relvajõudude helikopter, teatas Armeenia kaitseministeerium. Aserbaidžaani kaitseministeerium aga väidab, et hoopis Jerevani toetatud väeüksused alustasid agressiooni.

Lahingud on puhkenud terve kontrolljoone ulatuses, mis eraldab territooriumi ülejäänud Aserbaidžaanist, teatas Armeenia kaitseministeerium. Kaotusi on mõlemal pool ning tabamuse on saanud ka Aserbaidžaani helikopter, lisati teises teates Facebooki vahendusel.

Armeenia kaitseministeeriumi sõnul ületasid Aseri väed tanke, suurtükke ja lennukeid kasutades kontrollijoone, kuid nad löödi tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mägi-Karabahhi Vabariigi pressiteenistuse andmeil jätkub võitlus nii põhja- kui ka lõunakontrolljoonel Karabahhi ja Aserbaidžaani vägede vahel. Vaenlane on kandnud olulisi kaotusi nii inimkoosseisus kui ka lahingmoonas. Karabahhi väed on alla tulistanud kaks helikopterit, kaks drooni ja andnud löögi kolmele soomukile," rääkis Armeenia kaitseministeeriumi pressiesindaja Artusrun Hovannesjan.

Armeenia võimude sõnul alustasid Aserbaidžaani üksused rünnakut, kuna rahvusvaheline kogukond hakanud Bakuud süüdistama inimõiguste rikkumises ning Mägi-Karabahhi rahuprotsessi torpedeerimises.

Bakuu on aga teatanud, et nende relvajõud on andnud vastulöögi hoopis Armeenia provokatsioonile. Aserbadižaani kaitseministeeriumi teatel lahvatas konflikt uuesti pärast seda, kui Armeenia pommitas Tartari linna lähistel kontrolljoone äärset ala.

Aserbaidžaani kaitseministeerium teatas, et riigi väed on hävitanud 6 Armeenia tanki, 15 suurtükiväe süsteemi ja tapnud üle saja sõduri. Aserbaidžaani väed on kaotanud ministeeriumi teatel 12 sõdurit. Samuti teatas ministeerium, et Aserbaidžaan on taastanud kontrolli mitme kõrgendiku üle piirkonnas.

Ministeerium kinnitas, et Armeenia positsioonide ründamise käigus hävis Mi-24 helikopter ja üks Aserbaidžaani tank sõitis miini peale.

Armeenia president teatas hiljem, et kokkupõrgetes on hukkunud 18 ja saanud vigastada 35 armeenia sõdurit.

Mõlemad osapooled on kinnitanud ka tsiviilelanike hukkumist.

Mägi-Karabahhi kaitseväe teatel on rünnakutes hukkunud 12-aastane poiss ja veel kaks last on saanud suurtüki tules vigastada. Samuti on teateid, et mõlemal poolel on nii vigastatud kui ka hukkunud sõdureid, kuid täpsed andmed puuduvad.

Hiljem teatas Mägi-Karabahhi kaitseministeerium, et Aserbaidžaani poolel on tänase jooksul hukkunud üle 200 sõduri, ka Armeenia poolel on olnud kaotusi.

Sotsiaalvõrgustikus Twitter levib infograafik, milles väidetakse, et Armeenia relvajõud on suutnud hävitada 3 Aserbaidžaani relvajõudude tanki, 3 soomustransportööri, 2 lahingkopterit, 2 luuredrooni ja 40 Aserbaidžaani relvajõudude sõdurit. Seda teavet on kinnitanud vaid Mägi-Karabahhi kaitseministeerium.

Samuti on sotsiaalmeediasse posititatud fotosid Aserbaidžaani luuredroonist, mis väidetavalt täna allatulistati.

 

Rahvusvaheliselt tunnustamata Mägi-Karabahhi presidendi Bako Sahakjani administratsioonist öeldi kohalikule ajakirjandusele, et sellises ulatuses relvarahu rikkumist polevat olnud alates 1994. aastast. Samuti avaldas pressisekretär arvamust, et Aserbaidžaani agressiivset käitumist on õhutanud viimase liitlane Türgi, vahendas Lenta.

Mägi-Karabahhi presidendi kõneisik teatas, et olukord piirkonnas on suhteliselt rahulik ning lisas, et paanikat pole. "Mägi-Karabahh toetab konflikti rahumeelset lahendamist aga kui Aserbaidžaani otsustab käivitada sõja, siis selle lõpus heiskame Aserbaidžaani parlamendihoonele Karabahhi lipu," sõnas tunnustamata riigi kõneisik Armeenia meediaväljaandele antud lühikommentaaris.

Aserbaidžaani kaitseministeeriumi anonüümseks jäänud allikas ütles väljaandele AzVision.az, et kõik Armeenia poolt levitatavad teated on alusetud ja provokatiivsed. Samuti väitis allikas, et Aserbaidžaani väed on vangistanud mitmeid Armeenia väeüksusi.

Mägi-Karabahh on etniliste armeenlaste ja Armeenia üksuste kontrolli all.

Venemaa püüab olla kriisis vahendaja. President Putin kutsus mõlemat poolt üles vaoshoitusele ja vältima inimohvreid. Oma kolleegidega mõlemas riigis on vestlenud ka Vene kaitseminsiter Sergei Šoigu ja välisminister Sergei Lavrov.

Venemaa välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova kinnitas, et Moskva jälgib teavet, mis piirkonnast lahingute kohta tuleb. Samuti on Armeenia kaitseministeerium teatanud, et hoiab sidet rahvusvaheliste organisatsioonide ja diplomaatiliste esindustega.

Sõltumatut informatsiooni praegusel hetkel tulevahetuse ja kokkupõrgete kohta pole. Piirialadel on provokatsioone ning tulistamist, sealhulgas inimohvritega lõppenud tulevahetust toimunud korduvalt ka varem. Viimati teatati sarnasest juhtumist alles märtsis.

Mägi-Karabahh on enamasti armeenlastega asustatud endine Aserbaidžaani autonoomne oblast, mille staatuse üle puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Lahingutes hukkus hinnanguliselt 30 000 inimest ning ala läks Armeenia ja kohalike separatistide kontrolli alla.

Karabiahhi konflikti taasalgus suurendab muret, et vägivald võib levida ka mujale Lõuna-Kaukasuses, kus asuvad paljud olulised nafta ja gaasitrassid.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: ERR, BNS, TASS, Lenta, InterfaksLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema