Alijev: Aserbaidžaani sõjaline operatsioon on riigi jaoks suur võit ({{commentsTotal}})

Aserbaidžaani relvajõudude sõjaline operatsioon Mägi-Karabahhi rindel on riigi jaoks "suur võit", ütles president Ilham Alijev pühapäeval.

"Armeenia ei soovi rahu ega lahkuda hõivatud aladelt, tehes jõupingutusi status quo säilitamiseks," ütles Alijev riikliku julgeolekunõukogu istungil, mille kandis üle riigitelevisioon AZTV.

Aserbaidžaani presidendi sõnul on selle kohta paljud tõendeid. "Läbirääkimised on kestnud üle 20 aasta, mille vältel on Armeenia alati otsustavatel hetkedel provokatsioone korraldanud."

Alijevi sõnul andsid Aseri väed Armeenia provokatsioonile hea vastulöögi. "Meie positsioone rünnati taaskord, meie sõdurid ja ohvitserid hukkusid. Seejärel andis Aseri sõjavägi neile löögi vastu pead ja nüüd nad karjuvad, et Aserbaidžaan rikub relvarahu. Meie seda ei teinud. Me vastasime ainult provokatsioonile," ütles president.

"Usun, et 2. aprillist kujuneb neile hea õppetund. Kui Armeenia sõdurid ei taha surra, peaksid nad Aserbaidžaani aladelt lahkuma," lausus ta.

Presidendi väitel pooldab Aserbaidžaan konflikti rahumeelset lahendamist. "Nüüd, mil konflikt on eskaleerunud, ei kavatse me osaleda läbirääkimistel üksnes läbirääkimiste endi pärast."

Alijevi sõnul on armeenlased hävitanud okupeeritud aladel kõik Aserbaidžaani ajaloolised ja usumonumendid, mošeed, muuseumid, kalmistud ja varastanud kõik väärisesemed. "Hojalõs genotsiidi toime pannud isikud istuvad praegu nende kabinettides."

Aserbaidžaani kaitseministeerium teatas pühapäeval, et Bakuu lõpetab ühepoolselt sõjalise tegevuse Mägi-Karabahhis. Tunnustamata Karabahhi võimude sõnul sõjategevus jätkub.

Armeenia kaitseministeeriumi sõnul on Bakuu teade sõjategevuse lõpetamisest infolõks. "See avaldus ei tähenda sõjategevuse peatamist," ütles Armeenia kaitseametkonna pressiesindaja Artsrun Hovhannisjan Facebookis.

Armeenia teatel alustas Aserbaidžaan reede õhtul tankide, suurtükkide ja helikopteritega ulatuslikku rünnakut Mägi- Karabahhi kontaktjoonel, lisades, et suuri kaotusi kandnud vaenlase väed löödi tagasi.

Aserbaidžaani teatel on kokkupõrgetes süüdi Armeenia.

Mägi-Karabahh on enamasti armeenlastega asustatud endine Aserbaidžaani autonoomne oblast, mille staatuse üle puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Lahingutes hukkus hinnanguliselt 30 000 inimest ja ala läks Armeenia ja kohalike separatistide kontrolli alla.

Aserbaidžaan ja Karabahhi separatistid pole pärast 1994. aasta relvarahulepet kunagi rahulepet sõlminud ning piiriülesed tulevahetused on sagedased. Ööl vastu laupäeva puhkenud kokkupõrgete näol on siiski tegemist tõsise eskalatsiooniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.