Blogi: tohutu andmeleke paljastas varjatud tegevuse maksuparadiisides ({{commentsTotal}})

{{1459754998000 | amCalendar}}

Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca on lekkinud ligi 11,5 miljonit dokumenti, mis paljastavad, kuidas maailma poliitikud, ärimehed, kurjategijad ja muud tuntud avaliku elu tegelased on kasutanud maksuparadiisideks peetud riikides registreeritud firmasid oma isiklikes huvides.

Seni teadaolevad asjaolud:

1. Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkis ligi 11,5 miljonit dokumenti, mahuga 2600 gigabaiti. Dokumendid puudutavad Mossack Fonseca tegevust alates 1970. aastatest.

2. Dokumendid sai aasta tagasi enda kätte Saksa ajaleht Süddeutsche Zeitung. Dokumente on uurinud ligi 400 ajakirjanikku 80 riigist.

3. Lisaks Panamale puudutavad dokumendid Bahama saartel, Seišellidel, Neitsisaartel, Niuel ja Bermudal registreeritud ettevõtteid.

4. Kokku on informatsiooni rohkem kui 200 000 ettevõtte kohta.

5. Dokumendid puudutavad muhulgas maksude maksmisest hoidumist, sanktsioonide vältimist või kõige otsesemat rahapesu.

6. Nimekirjas on mitmeid Soomega seotud isikuid.

7. Andmebaasis on 140 erinevat võimukandjat üle kogu maailma, 12 neist on praegused või endised riigi- või valitsusjuhid. Lisaks suur hulk ministreid ja kõrgeid ametnikke.

8. Suurem osa märkimisväärsetest võimukandjatest on pärit Araabia riikidest.

9. Nimekirjas on ka Islandi praegune peaminister Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, kellel oli lekitatud dokumentide kohaselt varjatud osalus Islandi pankadega seotud ettevõttes.

10. Dokumendid sisaldavad ka andmeid Venemaa riigipea Vladimir Putini lähikondlaste osalust.

11. Putini lähikondlaste skeemis on väidetavalt viimase kahe aasta jooksul suunatud Bank Rossija kaudu maksuparadiisidesse rohkem kui miljard USA dollarit.

12. Dokumendid paljastavad väidetavalt üsna põhjalikult seda, kuidas Kremli eliit Ukraina kriisiga seotud majandussanktsioone väldib.

13. Nimekirjas torkavad muuhulgas silma veel Ukraina president, magusatööstur ja miljardär Petro Porošenko; Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijevi perekond; Argentiina president Mauricio Macri ja endise presidendi Cristina Fernandez de Kirchneri abi Daniel Muñoz; Gruusia endine peaminister ja miljardär Bidzina Ivanišvili; Briti peaministri David Cameroni isa ning hulk kolmanda maailma riigimehi või nende lähikondlasi.

14. Samas on mitme endisest ettevõtjast riigijuhi puhul ebaselge, kuivõrd ulatuslik on seos nende praeguse/hilisema tööga.

15. Nordea kontsern on oma Põhjamaades ja Balti riikides asuvatele klientidele loonud maksuparadiisides varifirmasid. Hetkel käib jutt umbes 400 firmast Panamas ja Neitsisaartel.

16. Mossack Fonseca on enda sõnul lähtunud siseriiklikest ja rahvusvahelistest nõuetest.

 

Offshore ehk maksuvaba piirkond on riik või territoorium, mille maksuseadused võimaldavad neis piirkondades registreeritud ettevõtetel kanda väiksemat maksukoormust või vältida maksude tasumist. Ettevõtte majandustegevus toimub reeglina mujal. OECD on määratlenud neli maksuparadiisi tunnust: sissetuleku pealt ei maksta maksu või tasutakse nominaalset maksu, puudub tõhus infovahetus, puudub läbipaistvus, puudub oluline tegevus.

 

BLOGI (allikad on Reuters, BBC, Guardian jt): 

* Nordea lõpetab koostöö Panama dokumentide keskmes oleva õigusbürooga Mossack Fonseca.

* Advokaadibüroo Varul partner Marko Kairjak ütles, et Panamas või ükskõik, millises soodsa maksurežiimiga riigis äriühingu omamine kuidagi keelatud ei ole, küsimus on pigem selles, mis eesmärgil seda kasutatakse.

* Ajalehega The Guardian rääkinud opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi sõnul on Panama firma dokumendid olulised seetõttu, et annavad ülevaate, kuidas võimuringkondade rahaskeemid töötavad. Me teadsime, et Putin on korrumpeerunud, seega ei muuda see üldist arusaama Putini kohta. Ning see on ka põhjus, miks mõned inimesed ei pea seda teemat huvitavaks. Kuid see on kasulik seetõttu, et see paku mitte ainult üldist ülevaadet, kuid maalib meile väga selge pildi: konkreetne konto rahaga, ja me näeme, kuidas kogu skeem töötab ja millised ärimehed seda kontot täidavad," selgitas ta.

"See on täiesti selge, et Venemaa sees mingeid tagajärgi ei tule, kuid paljud asjaga seotud pangad on Euroopa börsidel noteeritud ning nende vastu tuleks samme astuda," lisas ta ning lubas oma kaaslastega ka ise dokumente põhjalikumalt uurima hakata.

Ajalehega The Guardian rääkinud opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi sõnul on Panama firma dokumendid olulised seetõttu, et annavad ülevaate, kuidas võimuringkondade rahaskeemid töötavad. "Me teadsime, et Putin on korrumpeerunud, seega ei muuda see üldist arusaama Putini kohta. Ning see on ka põhjus, miks mõned inimesed ei pea seda teemat huvitavaks. Kuid see on kasulik seetõttu, et see paku mitte ainult üldist ülevaadet, kuid maalib meile väga selge pildi: konkreetne konto rahaga, ja me näeme, kuidas kogu skeem töötab ja millised ärimehed seda kontot täidavad," selgitas ta.

"See on täiesti selge, et Venemaa sees mingeid tagajärgi ei tule, kuid paljud asjaga seotud pangad on Euroopa börsidel noteeritud ning nende vastu tuleks samme astuda," lisas ta ning lubas oma kaaslastega ka ise dokumente põhjalikumalt uurima hakata.

* Nn Panama dokumentide skandaali mõju võib osutuda väga suureks, kuid "Aktuaalse kaameraga" rääkinud maksueksperdid usuvad, et Eesti osa jääb skandaalis väikeseks.

* Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijevi kantseleist teatati andmelekke kommentaariks, et riigipea lapsed on täiskasvanud inimesed, kellel on oma äri ja firmad. "See ei ole keelatud," rõhutas pressiesindaja Azer Gasimov. 

* Ukraina presidenti Petro Porošenkot esindav advokaadibüroo Avellum teatas, et süüdistused maksudest kõrvale hoidumises pole põhjendatud ning andmebaasis äramärkimist leidnud offshore-firmad vastasid Ukraina seadustele ning need loodi Rosheni kontserni müümiseks. Ka Porošenko ise eitas oma Facebooki postituses rikkumisi. "Ma usun, et ma olen esimene kõrge võimukandja Ukrainas, kes suhtub tulude deklareerimisse, maksude maksmisse ja huvide konflikti ennetamisse süvenenult ja tõsiselt ning täielikus vastavuses Ukraina ja rahvusvaheliste õigusnormidega. Pärast presidendiks saamist pole ma osalenud oma varade juhtimises ning olen selle ülesande delegeerinud vastavatele konsultatsioonifirmadele ja advokaadibüroodele. Ma eeldan, et nad annavad Ukraina ja rahvusvahelisele meediale kõik vajalikud detailid," kirjutas ta.

* Dokumentidest selgub, et Mossack Fonsecat abistas n-ö riiulifirmade loomisel ka Samoa kõrge komisjoni ametnik Austraalias. Üks sellistest riiulifirmadest sattus hiljem sanktsioonide alla, kuna tarnis kaupu Süüria valitsusele ja sõjaväele.

* Briti maksuameti uurijad kirjutasid meediaorganisatsioonidele kirja, et paluda ligipääsu lekkinud dokumentidele. "Ma olen väga huvitatud saamast Teilt neid andmeid, et me saaksime võrrelda neid oma andmetega ja vaadata, kas need sisaldavad informatsiooni, mida meil ei ole, kuid mis oleksid kasulikud maksudest hoidumisega seotud uurimistes," kirjutas HMRC riski ja luureteenistuse direktor Vicky Ranson.

* Briti välisminister Philip Hammond ütles, et niisugune info lekkimine tuletab valesti käituvatele inimestele meelde, kui hapraks ja haavatavaks nad end muudavad, kui sellistes tegevustes osalevad.

* Saksamaa rahandusministeerium loodab, et Panama leketel põhinevad teated suurendavad jõupingutusi maksudest hoidumise ja rahapesuga võitlemisel. 

* Islandi peaminister Gunnlaugsson vabandas oma "viletsa" esinemise eest Rootsi telekanalile SVT antud intervjuu ajal. Ta ütles aga, et ta ei astu lekete pärast ametist tagasi ja et Panama dokumendid ei avalda mingit uut informatsiooni.

* Islandi opositsioon kutsus peaministrit ja valitsust tagasi astuma ning kavatseb korraldada umbusaldushääletuse.

* Panama dokumendid puudutavad ka Pakistani peaministrit Nawaz Sharifi, kelle vara ulatub arvatavalt miljarditesse, ja selle tulemusel palub Transparency International Sharifil selgitada seda, kuidas tema perekond säilitab ja haldab oma vara. Sharifi poeg on kaks nädalat tagasi avalikult eitanud, et tema perekond on seotud korruptsiooniga ja öelnud, et nad ei ole midagi valesti teinud.

* Küproses tegutsev RCB Bank, kes võis ajalehe Guardian andmetel anda Putini lähikondsetele tagatiseta laenusid, eitas seda. Panga kinnitusel tegutseb ta alati läbipaistvalt ja kogu informatsioon tegevuse kohta on Küprose ja Euroopa võimudele kättesaadav.

* Prantsusmaa rahandusministeerium teatas, et püüab saada ligipääsu lekkinud dokumentidele ja karistab neid, ke son maksude tasumisest kõrvale hoidnud.

* Kui Rootsi telekanal SVT küsis Islandi peaministrilt Sigmundur David Gunnlaugssonilt temaga seotud ettevõtte Wintris kohta, ütles ta, et firma tegevus on avalik ja küsimus selle kohatu ning tõusis püsti ja katkestas intervjuu.

* Ukraina parlamendisaadikute sõnul peaks parlament uurima väiteid, et preisdent Porošenko kasutas maksudest kõrvale hoidumiseks offshore firmat.

* Mossack Fonseca direktor Ramon Fonseca ütles Panama telekanalile Channel 2, et avalikkusele lekitatud dokumendid saadi ebaseaduslikult küberrünnaku käigus. Ajaleht Süddeutsche Zeitung teatas varem, et sai andmed krüpteeritud kanali kaudu ühelt anonüümselt allikatl, kes ei soovinud saada selle eest rahalist kasu.

* Ramon Fonseca ütles, et enamik inimesi, keda meedias on mainitud, ei olnud ettevõtte otsesed kliendid, vaid offshore kontod lõid peamiselt finantsvahendajad.

* Ukraina peaprokuratuur teatas, et president Petro Porošenko, keda samuti lekkinud dokumentides maksuparadiisiga seostatakse, ei ole toime pannud mingit kuritegu.

* Põhjamaade ajakirjandus on täna avaldanud artikleid, kus Nordea Luksemburgis asuvat rahvusvahelise privaatpanganduse üksust kujutatakse kui klientidele maksuparadiisis firmade registreerijat. Nordea Grupp kommenteeris pressiteates, et ei tolereeri seda, kui klient soovib panka kasutada vahendina maksudest kõrvalehoidumiseks ning ei julgusta ja hõlbusta klientidel selliste skeemide kasutamist.

* Kremli pressiesindaja ütles, et väited president Putini seoste kohta maksuparadiisides tehtud tehingutega on suunatud Putini mahategemisele parlamendi- ja presidendivalimiste eel. "Putinofoobia välismaal on jõudnud punkti, kus on tabu öelda Venemaa või Venemaa tegevuste või saavutuste kohta midagi head. Aga kohustus on öelda halbu asju, palju halbu asju, ja kui ei ole midagi öelda, siis tuleb see välja mõelda. See on meile ilmne," rääkis ta pressikovnerentsil.

* Vastates küsimusele, kas David Cameroni perekonnal on jätkuvalt raha offshore ettevõtetes, vastas Briti peaministri pressiesindaja, et tegemist on eraasjaga.

* Hollandi võimud teatasid samuti, et uurivad riigiga seotud väiteid lekkinud andmetes. Rahandusministeeriumi kinnitusel selgitab maksuamet välja, kas need sisaldavad ka maksude kogumist puudutavat informatsiooni.

* Norra finantsjärelevalve amet (FSA) teatas, et DNB panga väidetav osalus offshore ettevõtete loomisel Seišellidel võib õõnestada üldist usaldust panganduses ja finantssektoris.

* Austria finantsturgude järelevalve amet (FMA) uurib, kas pangad Raiffeisen Bank International ja Hypo Landesbank Vorarlberg, keda on andmelekkes mainitud, on täitnud rahapesu vastaseid seaduseid või mitte.

* Ukraina populistliku Radikaalse Partei hinnangul tuleks algatada uurimine president Petro Porošenko suhtes, kuna ta väidetavalt kasutas offshore kontot maksude maksmise vältimiseks. "On künismi tipp luua maksuparadiisis ettevõtteid ajal, mil sajad meie sõdurid hukkuvad," kirjutas partei juht Oleh Ljaško Facebookis.

* Rootsi finantsjärelevalve asutus (FSA) võttis ühendust Luksemburgi võimudega, et paluda informatsiooni seoses väidetega, et Nordea pank on aidanud osadel klientidel luua kontosid maksuparadiisides.

* Briti valitsus palus endale koopiat lekkinud andmetest, et neis olevat informatsiooni hinnata ja astuda vajalikke samme maksudest kõrvale hoidmisega seoses. Dokumentides on mainitud ka Briti peaministri David Cameroni isa, samuti mõnda tema konservatiivse Partei liiget.

* Lekkinud dokumentides on riigijuhtide ja ärimeeste kõrval mainitud ka spordiga seotud tegelasi. Teiste hulgas on Mossack Fonsecat puudutavates dokumentides andmeid FIFA eetikakomitee liikme Juan Pedro Damiani kohta, aga ka jalgpalluri Lionel Messi ja tema isa kohta, kes on seotud ettevõttega Mega Star Enterprises. Lisaks jalgpalliga seotud inimestele on dokumentides ka vähemalt viie golfimängija nimed, samuti mitme NHL-i mängija nimed.

* Indias on andmelekke keskmesse sattunud teiste seas näiteks Bollywoodi näitleja, enine miss maailm, kinnisvaramogul ja mitu prominentset perekonda.

* Korruptsiooniga võitlev organisatsioon Transparency International kutsus maailma liidreid üles peatama salajasi ettevõtteid ja jõustama läbipaistvust suurendavaid seaduseid. Organisatsioon märkis, et "rikaste, võimukate ja korrumpeerunud inimeste salajaste ettevõtete kasutamise uurimine tõi välja, kuidas adovkaadid, pankurid ja teised üle maailma peidavad ebaseaduslikku rikkust".

* Mossack Fonsecaga on seotud ka Eesti ettevõtted. Panama dokumentides on andmeid 880 Eestiga seotud ettevõtte kohta. Dokumendis on kirjas, et Mossack Fonsecal oli Eestis seitse klienti, samuti on Eestiga seonduvalt kirjutatud 22 kasusaajast ja 80 aktsionärist.

* Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'i sõnul on Panama dokumentide paljastused hea uudis, mis suurendab maksulaekumisi. Ta kinnitas, et vajadusel algatatakse enama info selgumisel ka kohtuasju.

* The Guardiani ajakirjanik Moskvas Shaun Walker kirjutas, et Venemaal on Panama Dokumentide leke president Putini lähikondlaste kohta leidnud leiget kajastust. Venemaal paljastas infolekke ajaleht Novaja Gazeta ja kuigi näiteks Vedomosti kirjutas sellest täna samuti, ei ole riigitelevisioonis ja suuremates uudisteagentuurides seda peaaegu üldse mainitud.

* Shaun Walkeri sõnul sai Venemaa presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov loost teada juba eelmisel nädalal, kui seal olevate väidete kohta kommentaari küsiti. Peskov hoiatas siis, et Putini vastu on ettevalmistamisel laimav lugu, mille on tema sõnul tellinud Lääne luureagentuurid.

* Panama valitsus lubas teha "jõuliselt koostööd" igas juriidilises uurimises, mis võidakse seoses andmete lekkega algatada.

* Konsultatsioonifirma Eurasia president Ian Bremner hoiatas, et leke võib kaasa tuua tõsise poliitilise konflikti. "See on selline asi, mis viib vägivallani, inimesi tapetakse neis riikides. See on oht liidritele ja režiimidele," ütles ta.

* EL-i majandusvolinik Pierre Moscovici ütles, et mitmes riigis tegutsevad ettevõtted peavad maksma makse seal, kus nad teenivad oma kasumi ja lõpetama agressiivsed maksude optimeerimise skeemid.

* Ekspertide hinnangul on eilne leke vaid jäämäe veepealne osa ning lähipäevad ja -nädalad toovad üha suuremaid paljastusi.

* Mossack Fonseca direktor Ramon Fonseca eitas kuritegu. Tema sõnul on ettevõte langenud "rahvusvahelise privaatsuse vastase kampaania ohvriks".  

* Norra nõuab suurimalt pangalt DNB-lt kirjalikku selgitust selle kohta, et aitas klientidel luua Seišellidel offshore ettevõtteid.

* Austraalia maksuamet (ATO) uurib enam kui 800 Mossack Fonseca klienti seoses maksudest kõrvale hoidumisega.

* Mossack Fonseca pakkus Ameerika miljonärile ja elutreenerile Marianna Olszewskile võimalust võimude eest oma raha peita. See on aga otsene rahvusvaheliste rahapesu ja maksudest kõrvale hoidumisega seotud regulatsioonide rikkumine.

* Andmed sisaldavad ka salajasi offshore ettevõtteid, mis on seotud endise Egiptuse presidendi Hosni Mubarakiga ja endise Liibüa presidendi Muammar Gaddafiga ja Süüria presidendi Bashar al-Assadiga.

Tähelepanekuid meediast ja sotsiaalmeediast:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toimetaja: Merili Nael, Laur ViirandSügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: