Inimõiguslased muretsevad põgenike Türki tagasi saatmise pärast ({{commentsTotal}})

Täna hakkas toimima Euroopa Liidu ja Türgi sõlmitud põgenike jagamise lepe ning esimesed inimesed saadeti Kreekast Türki tagasi. Türgi on täna valmis vastu võtma 500 inimest. Vahetusena võttis Saksamaa Türgilt vastu esimesed Süüriast pärit asüülitaotlejad.

16 Hannoveri saabunud Süüria asüülitaotlejat viiakse linnast 160 kilomeetri kaugusele põgenikekeskusse Freidlandi. Pagulasameti ametniku sõnul on esimesed saabujad kolm perekonda ning ta palus ajakirjanikel austada asüülitaotlejate privaatsust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samas pole Berliin veel kinnitanud Türgi ühe ministri sõnu, et Türgist Saksamaale jõudnud inimesed viiakse sealt edasi teistesse riikidesse. Türgist saksamaale inimeste sõidutamisel on ka teine pool ehk siis Kreekast saadetakse Türki need, kes pole asüüli taotlenud.

Kreekas Mytilene sadamas protesteerisid mõned inimesed sisserändajate ja põgenike tagasisaatmise vastu, sest ei usu, et peamiselt pakistanist ja Bangladeshist pärit inimestele selgitati õigesti asüülitaotluse võimalusi.

Kaks Türgi laeva 131 inimesega pardal sõitsid Lesbose saarelt Dikili sadamalinna. Chiose saarelt tuleva kolmanda laeva peal on 66 inimest, kellest enamik on pärit Afganistanist. Izmiri provintsi kuberner ütles türgi meediale, et umbes 400 mittesüürlastest rändajat on täna Dikilisse oodatud. Türgi Euroopa Liidu ministri Volkan Bozkiri sõnul saadetakse süürlased riigi lõunaossa Osmaniye linna. Inimõigusorganisatsioonid on vahetuskauba pärast mures ja just Türgi poolelt.

ÜRO Pagulasorganisatsiooni pressiesindaja Liene Veide ütles, et UNCHR on peamiselt mures tagatiste pärast. "Kas süsteem ka tegelikult töötab ja kas inimestel, kes saadetakse Türki tagasi, on ligipääs asüülitaotlusele, ja kas neil on võimalus langetada põhjaliku informatsiooniga otsus - see on meie suurim mure," ütles ta.

Inimõigusorganisatsioonid on süüdistanud ka Ankarat Süüriast tulnud põgenike sunniviisilises tagasisaatmises üle piiri Süüria poolele.

"Türgi on 1951. aasta Genfi konventsiooni allkirjastanud, kuid Türgi jättis endale geograafilise piirangu. Ehk kui sa oled mitte-euroopa riigist ja palud Türgis asüüli, siis pole sul mingit võimalust Türgis pagulaseks saada," ütles Koci ülikooli rahvusvahelise migratsiooni ekspert Aysen Ustubici

Lesbose saarel on umbes 3000 põgenikku, kõikidel Kreeka saartel kokku üle 5000.

Ka Saksamaale Friedlandi pagulaskeskusesse saabusid täna vahetusena Türgist esimesed Süüriast pärit asüülitaotlejad. (Foto: Reuters/Scanpix)

Toimetaja: Aleksander KrjukovMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.