Mart Nutt: ilma Venemaa abita ei suudaks Armeenia aseritele vastata ({{commentsTotal}})

Riigikogu liige Mart Nutt ütles, et kui Aserbaidžaani ja Armeenia vahel peaks konflikt hoogustuma, on tõenäoline, et me näeme aserite ja Venemaa varjatud konflikti.

"Kui me võrdleme Armeenia ja Aserbaidžaani omavahelist jõudude vahekorda, siis Aserbaidžaan on kordades tugevam. Aga kui me vaatame Armeenia ja eriti Karabahhi sõjalist jõudu, siis ilma Vene poolse abita või isegi osaluseta, nad ei suudaks Aserbaidžaanile kindlasti mitte vastu panna. Kui seal läheb suuremamahuliseks sõjaks, siis see tähendab varjatult Aserbaidžaani ja Venemaa vahelist konflikti," rääkis Nutt "Välisilmas".

Ühe variandina tõi Nutt välja ka Vene-Türgi konflikti edasi kandumise nendesse riikidesse. "Venemaal ja Türgil on Kaukaasia piirkonnas vastandlikud huvid. Venemaa on huvitatud säilitama oma platsdarmi, milleks antud hetkel Armeenia paljuski on. Venemaa mingil juhul ei soovi, et tema positsioonid seal nõrgenevad. Samuti on Türgi loomulik liitlane Aserbaidžaan," selgitas riigikogulane.

Mart Nutt tõi välja veel ühe ja kõige lihtsama variandi, et see konflikt sai alguse lihtsalt juhuslikult. "Niisuguseid olukordi on olnud, et ühelt poolelt tulistatakse teist, teine vastab ja niimoodi läheb see lahti," sõnas ta. Nutt rõhutas, et seda varianti ta ise ei usu.

Ajaloolised pinged

Kõnealuse piirkonnaga kursis olev Nutt rääkis, et üllatusena see konflikt ei tulnud. "Seal käib nagin kogu aeg. Aastast 1987, 1988 on see mingil määral käinud kogu aeg."

Nutt märkis, et kui ajaloos veel kaugemale vaadata, siis on seal nähtud pidevaid konflikte, mis on olnud rahvuslikul ja mingil määral ka usulisel pinnal.

"See, et 1987., 1988. aastal see lahti läks, ei olnud võib-olla otseselt üllatav, aga kes seda piirkonda on tundnud, on ka mõistnud seda, et see rahu, mis Nõukogude ajal valitses, oli rahu raudses haardes. Lihtsalt tugev Moskva diktaat ei lubanud nendel konfliktidel avalikkusesse välja tulla ja nii, kui see Moskva diktaat nõrgenes, nii need konfliktid paraku jälle tekkisid," rääkis ta.

Nuti sõnul viitab mõlema poole viimase aja retoorika, et ollakse valmis sõjategevust hoogustama.

Toimetaja: Aleksander KrjukovPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics