Tänak: ükski kõrvaltegevus autoroolis pole ohutu ({{commentsTotal}})

{{1459829858000 | amCalendar}}

Liiklusohutuskampaania "Kui juhid, siis juhi" raames toimub üleriigiline mobiilivaba päev, kus maanteeamet kutsub koostöös politseiga kõiki autojuhte liikluses telefoniga mitte tegelema. PPA ennetuse ja süüteomenetluse büroo juhtivkorrakaitseametnik Riho Tänak tõdes, et autoroolis pole ükski kõrvaltegevus täiesti ohutu.

Maanteeameti andmetel vastab 99 protsenti juhtidest autoroolis kõnedele, kuid 71 protsenti roolikeerajatest kasutavad autoroolis mobiiltelefoni lisaks helistamisele ka pildistamiseks, tekstisõnumite saatmiseks või sotsiaalmeedias postituste lugemiseks, vahendasid ERR-i teleuudised.

Probleemi tõsidusele viitab ka asjaolu, et juhtimise ajal telefoniga tegelemise tõttu juhtub Eestis keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse päevas.

Liiklusseadus sätestab, et juhil on keelatud tegeleda autoroolis toimingutega, mis võivad segada juhtimist.

Riho Tänak rääkis "Terevisioonile" antud intervjuus, et inimeste hulk, kes autoroolis oma telefoniga tegelevad, on ilmselt väga suur.

"Kui vaatame liiklusõnnetuste statistikat, siis politsei fikseerib Eestis üle 4800 õnnetuse ja neist 1700 on juhtumid, kus sõidetakse tagant teisele sõidukile otsa. Neist omakorda 90 protsenti on sellised õnnetused, kus inimene pole olnud lihtsalt tähelepanelik liikluskeskkonna suhtes ja pole jõudnud reageerida sellele, et keegi on tema ees seisma jäänud. 1700 on Eesti kohta väga suur arv," selgitas ta.

Tänak märkis, et mobiiliga rääkimine pole ainus kõrvaltegevus, mida roolis püütakse teha. Ta lisas, et kõik kõrvaltegevused viivad autojuhi tähelepanu teeolude jälgimiselt ära ja õnnetussse sattumise tõenäosus on sellistel juhtumitel väga suur.

Tema sõnul pole täiesti ohutu ka autoroolis hands-free kasutamine. "Ükski kõrvaltegevus pole ohutu. Inimene peab ise hindama ennast, millega võib roolis tegeleda, millega mitte," märkis ta.

"99,9 protsenti tähelepanust peaks olema ikkagi sõidukijuhtimisel," lisas ta.

Tänak tõdes, et paraku on liikluses ka palju jalakäijaid, kes tegelevad telefoniga, näiteks kuulavad kõrvaklappidega muusikat ning seetõttu on nende tähelepanu häiritud.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.