EBS-i külalislektor: maksuparadiisid on niisama vana nähtus kui maksudki ({{commentsTotal}})

EBS-i külalislektori John Playle´i arvates on niinimetatud maksuparadiisid niisama vana nähtus kui maksudki. Panama skandaali puhul on aga erakordne see, et lekkinud on dokumendid, mis pidid saladuseks jääma, ning nüüd on avalikkusele teada ka nimed, kes on varjamisega seotud.

"Tõsi, ettevõtjate maksutingimused Eestis, kus ei pea maksma makse reinvesteeritud kasumi pealt, vaid ainult dividendide pealt, on ettevõtjatele väga julgustav asutamaks uusi ettevõtteid. Kuid need, kes on arvestanud dividendidega oma ettevõtetest, jäävad sellest sissetulekust ilma ja otsivad nüüd teisi võimalusi nende välja võtmiseks. Iga võimalus raha kätte saada maksuvabalt, kasvõi ebaseaduslikult, näib ahvatlev, et säilitada oma elustiil," ütles Playle "Aktuaalsele kaamerale".

"Iseenesest raha paigutamine off-shore firmadesse pole ebaseaduslik. Ebaseaduslik on jätta see sissetulek riigile ja maksuametile deklareerimata," sõnas ta.

Playle´i sõnul on siin korruptsioonielement, sest igaüks, kes jätab tulud deklareerimata, tegeleb teatud mõttes korruptsiooniga. Kuid see pole tema sõnul kuidagi võrreldav suure korruptsiooniga, nagu näiteks suuretevõtete puhul, kelle sissetulek käib läbi off-shore firmade. "Üksikisikud investeerivad väikese osa off-shore firmadesse ja see pole tegelikult üldse väga oluline," selgitas ta.

"Mõistagi on iga üksikisiku investeeringud konfidentsiaalsed ja investeeringu asukohta ei pea avalikustama. Loomulikult maksuametnikud püüavad seda infot teada saada. See on nende endi otsus, kui kaugele nad uurimisega lähevad ja seda on üsna raske kommenteerida ühe ametniku tegevust teadmata kõiki fakte," jätkas Playle.

"Kuid neil on kohustus riigi ees ja nad peavad riigi heaks tegema kõik endast oleneva. Sest lõppkokkuvõttes ei kasva ju riigi raha kuskil puu otsas ja ainus raha, mida riik kasutada saab, on see, mille nad saavad maksumaksjatelt," lõpetas Playle.

Toimetaja: Aleksander KrjukovKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.