Haldusreform jõuab riigikogu suurde saali ({{commentsTotal}})

{{1459914838000 | amCalendar}}

Tervet Eesti ühiskonda puudutava haldusreformi seadus jõuab täna arutamiseks riigikogu ette.

Esimesel lugemisel olev seadus sätestab kohaliku omavalitsusüksuse haldusterritoriaalse muutmise korra, omavalitsuste miinimumsuuruse ning ning ühinemisega kaasnevad õigused ja kohustused.

Peaminister Taavi Rõivas ütles märtsis riigikogus haldusreformi eelnõu üleandmisel, et reformi õnnestumisega tekib ajalooline võimalus muuta Eesti inimeste elu paremaks.

Kuigi inimesed ei satu igapäevaselt vallavalitsusse, puutub kohalike teenustega kokku igaüks. Omavalitsuse miinimumsuuruseks on eelnõus 5000 inimest, kuid valitsuse hinnangul peaks sihiks olema vähemalt 11 000 elanikuga omavalitsuste loomine.

Põhiseaduskomisjoni liige Peeter Ernits (KE) ütles intervjuus "Terevisioonile", et kõige olulisem probleem on reformi juures see, et täpselt pole paigas omavalitsuste kohustused ja eraldatav raha selle täitmiseks.

"Need peaks olema enne paigas, aga praegu räägitakse pigem sellest, kuidas saavutada see 5000 või 11 000 hinge ja öeldakse, et rakendussätted tulevad hiljem. Praegu on reform kosmeetiline," märkis Ernits.

Põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet toonitas, et reformiga tekib mastaabiefekt ning kõige märgilisem on ikkagi see, et reform on jõudnud pärast korduvaid ebaõnnestumisi viimaks parlamenti otsustamiseks.

Arto Aas: reform toob uue kvaliteedi

Riigihalduse minister Arto Aas ütles intervjuus Vikerraadiole, et reformiga tekib lootus ja eeldused, et omavalitsused muutuvad tugevamaks.

"Et nende juhtimine ja finantsvõimekus kasvab nende juhtimise käigus. Tekib teatud uus energia ja mastaabiefekt suuremates omavalitsustes, mida on võimalik suunata selleks, et midagi ära teha. Igal juhul loob see uue kvaliteedi," rõhutas ta.

Kuula intervjuud:

Toimetaja: Priit LutsVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.