Jüri Saar: presidendi armuandmisotsus ei võta inimeselt süüd ({{commentsTotal}})

Õigusteadlane Jüri Saar ütles president Toomas Hendrik Ilvese hiljutist armuandmisotsust kommenteerides, et see otsus ei kohtuga ei konkureeri ja inimese süüd ära ei kaota.

"Presidendile annab selle õiguse meie põhiseadus. Ja president saab seda teha lihtsalt humanistlikel kaalutlustel, kaastundest. See ei ole kohtule konkureeriv otsus, inimene jääb ikka süüdi," ütles Saar "Ringvaates".

Saatejuht Marko Reikop küsis kas president käitus Nikolai Tomele armu andes õigesti?

"Absoluutselt. Siin ei ole midagi presidendile ette heita," vastas Saar.

"Mingis mõttes selline presidendile antud volitus niisuguseid otsuseid teha õigusriigiga väga hästi kokku ei lähe. Õigusriiklik kohtlemine eeldab võrdsust, seal on võimalikult vaja subjektiivsust ja kõik käib täpselt reeglite järgi," arutles Saar.

"Tegelikult on meie karistusseadustikus ka tingimused, mille puhul saab vabastada inimese karistuse kandmisest," märkis Saar.

Reikop viitas, et president Ilvesel saab peagi ametis 10 aastat täis ja selle aja jooksul on ta armu andnud 16 inimesele.

Saar tõi näiteid ka teistest riikidest. "Ühendkuningriigis on pärast sõda (Teist maailmasõda - toim) üldse neli juhtumit, kus on sellisel viisil armu antud," ütles ta.

"Ja kui me vaatame ida poole, siis seal on massiamnestiad, kus tähistatakse mingit Vene konstitutsiooni. Tähistatakse Suure Isamaasõjast möödusmise aega sellega, et president annab kurjategijatele amnestia teatavate kriteeriumite järgi," lisas Saar.

"Õiguskultuurid on erinevad," lõpetas ta.

President Toomas Hendrik Ilves andis armu 2012. aasta suvel Türil kuritegelikes ringkondades tuntud mehe surnuks tulistanud mehele.

Tome mõisteti süüdi mõrvas, tapmiskatses, kehalise väärkohtlemises ja tulirelva ebaseaduslikus omamises.

2012. aasta 27. augustil kell 12.13 sai politsei teate, et Türil aadressil Tehnika 9A oli metallitöötlemisega tegelevas ettevõttes OÜ Avemet Eesti töötanud Tome tulistanud sinna sisenenud meest, kes suri saadud vigastustesse kohapeal. Teine samas firmas töötanud mees sai kergemaid vigastusi.

Tome end mõrvas süüdi ei tunnistanud, sest tema sõnul oli tegemist hädakaitsega. Tome tunnistas oma süüd osaliselt ainult kehalise väärkohtlemise süüdistuses. Samas avaldas Tome juhtunu üle kahetsust ning vabandas kannatanute ees.

Toimetaja: Aleksander KrjukovFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.