Jüri Saar: presidendi armuandmisotsus ei võta inimeselt süüd ({{commentsTotal}})

Õigusteadlane Jüri Saar ütles president Toomas Hendrik Ilvese hiljutist armuandmisotsust kommenteerides, et see otsus ei kohtuga ei konkureeri ja inimese süüd ära ei kaota.

"Presidendile annab selle õiguse meie põhiseadus. Ja president saab seda teha lihtsalt humanistlikel kaalutlustel, kaastundest. See ei ole kohtule konkureeriv otsus, inimene jääb ikka süüdi," ütles Saar "Ringvaates".

Saatejuht Marko Reikop küsis kas president käitus Nikolai Tomele armu andes õigesti?

"Absoluutselt. Siin ei ole midagi presidendile ette heita," vastas Saar.

"Mingis mõttes selline presidendile antud volitus niisuguseid otsuseid teha õigusriigiga väga hästi kokku ei lähe. Õigusriiklik kohtlemine eeldab võrdsust, seal on võimalikult vaja subjektiivsust ja kõik käib täpselt reeglite järgi," arutles Saar.

"Tegelikult on meie karistusseadustikus ka tingimused, mille puhul saab vabastada inimese karistuse kandmisest," märkis Saar.

Reikop viitas, et president Ilvesel saab peagi ametis 10 aastat täis ja selle aja jooksul on ta armu andnud 16 inimesele.

Saar tõi näiteid ka teistest riikidest. "Ühendkuningriigis on pärast sõda (Teist maailmasõda - toim) üldse neli juhtumit, kus on sellisel viisil armu antud," ütles ta.

"Ja kui me vaatame ida poole, siis seal on massiamnestiad, kus tähistatakse mingit Vene konstitutsiooni. Tähistatakse Suure Isamaasõjast möödusmise aega sellega, et president annab kurjategijatele amnestia teatavate kriteeriumite järgi," lisas Saar.

"Õiguskultuurid on erinevad," lõpetas ta.

President Toomas Hendrik Ilves andis armu 2012. aasta suvel Türil kuritegelikes ringkondades tuntud mehe surnuks tulistanud mehele.

Tome mõisteti süüdi mõrvas, tapmiskatses, kehalise väärkohtlemises ja tulirelva ebaseaduslikus omamises.

2012. aasta 27. augustil kell 12.13 sai politsei teate, et Türil aadressil Tehnika 9A oli metallitöötlemisega tegelevas ettevõttes OÜ Avemet Eesti töötanud Tome tulistanud sinna sisenenud meest, kes suri saadud vigastustesse kohapeal. Teine samas firmas töötanud mees sai kergemaid vigastusi.

Tome end mõrvas süüdi ei tunnistanud, sest tema sõnul oli tegemist hädakaitsega. Tome tunnistas oma süüd osaliselt ainult kehalise väärkohtlemise süüdistuses. Samas avaldas Tome juhtunu üle kahetsust ning vabandas kannatanute ees.

Toimetaja: Aleksander KrjukovLunavararünnak.Lunavararünnak.
Maailmas levib ulatuslik lunavararünnak

Mitmed suurfirmad üle maailma on teatanud lunarahanõudega küberrünnakust, alguses levis viirus Euroopas, kuid juba on teateid ka USA ettevõtetest. RIA andmetel ei ole Eestit rünne esialgu tabanud.

Uuendatud: 21:11 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics