ERR Brüsselis: varjupaigasüsteemi reformi eesmärk on luua õiglane süsteem ({{commentsTotal}})

Euroopa Komisjon esitas täna ettepanekud varjupaigasüsteemi reformiks, mille eesmärk on luua õiglane süsteem sisserändajate jagamiseks liikmesriikide vahel. Uus süsteem muudaks niinimetatud Dublini reegleid, mis kohustavad liikmesriiki, kuhu põgenik või immigrant esimesena saabub varjupaigamenetlust läbi viima.

Need tuhanded lõksujäänud sisserändajad Idomeni laagris Kreeka-Makedoonia piiril on traagiline tõestus sellest, et Euroopa varjupaigasüsteem kriisiolukorras ei tööta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Peame parandama probleemi, mille järgi peab see liikmesriik, kuhu inimene saabub, tegelema varjupaigamenetlusega. See ei ole aus ega jätkusuutlik, arvestades saabujate hulgaga, mis on pannud suure koorma üksnes paari liikmesriigi õlule," rääkis Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans.

Selle asemel, et lauale panna konkreetne plaan varjupaigapoliitika reformiks, soovib komisjon testida pealinnade ja Euroopa parlamendi seisukohti ja esitas seetõttu kaks ettepanekut. Esimene - ambitsioonikam plaan näeb ette et kõik Euroopa välispiiri ületanud põgenikud jagataks kindlate kvootide alusel liikmesriikide vahel laiali. Teine ehk poliitiliselt realistlikum variant tähendaks, et liikmesriik saab suure põgenikesurve korral paluda teistelt abi. Ja kui teatud hulk varjupaigataotlejaid on vastu võetud peaksid teised liikmesriigid vastu võtma oma osa.

Euroopa Komisjoni migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos selgitas, et mõlemal juhul jagatakse varjupaigataotlejad automaatselt liikmesriikide vahel jaotusvõtme alusel.

Jaotusvõti lähtuks riigi rahvaarvust, SKT-st, tööpuudusest ja varem vastu võetud põgenike arvust - ehk samadest kriteeriumitest, millega pandi paika möödunud aastal ühekordne ümberpaigutatavate põgenike kvoot. Uus süsteem oleks Komisjoni nägemuses aga püsiv. Otsuse langetamiseks ei ole vaja liikmesriikide ühehäälset toetust, piisab ka kvalifitseeritud häälteenamusest.

Et pidurdada põgenike tunglemist Saksamaale ja Rootsi, tahab Komisjon, et kõik riigid kohtleksid varjupaigataotlejaid ühte moodi.

"Riikide lähenemised erinevad meeletult. Ainus viis selle korvamiseks on Euroopa tasandil veelgi enam ühtlustada protseduure, õiguseid ja vastuvõtutingimusi, et tagada võrdne kohtlemine," lisas Frans Timmermans.

Brüsseli ettepanekud tõotavad esile kutsuda poliitilise tormi. Mitmed Ida- ja Kesk-Euroopa riigid on seni jõuliselt seisnud alallise ümberpaigutamise vastu. Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste komisjoni juht peab tänaseid ettepanekuid nõrgaks.

Euroopa Parlamendi LIBE komisjoni juht Claude Moraes tunnistas, et Dublini reeglite läbivaatamise osas olid väga kõrged ootused. "Ja me näeme, et Komisjoni ettepanek ei ole kahjuks see proaktiivne ja ambitsioonikas ettepanek, mida me oleksime tahtnud näha. Nii et Euroopa Parlament on nüüd valmis seda ambitsioonikamaks muutma."

Toimetaja: Aleksander KrjukovMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.