ERR Brüsselis: varjupaigasüsteemi reformi eesmärk on luua õiglane süsteem ({{commentsTotal}})

Euroopa Komisjon esitas täna ettepanekud varjupaigasüsteemi reformiks, mille eesmärk on luua õiglane süsteem sisserändajate jagamiseks liikmesriikide vahel. Uus süsteem muudaks niinimetatud Dublini reegleid, mis kohustavad liikmesriiki, kuhu põgenik või immigrant esimesena saabub varjupaigamenetlust läbi viima.

Need tuhanded lõksujäänud sisserändajad Idomeni laagris Kreeka-Makedoonia piiril on traagiline tõestus sellest, et Euroopa varjupaigasüsteem kriisiolukorras ei tööta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Peame parandama probleemi, mille järgi peab see liikmesriik, kuhu inimene saabub, tegelema varjupaigamenetlusega. See ei ole aus ega jätkusuutlik, arvestades saabujate hulgaga, mis on pannud suure koorma üksnes paari liikmesriigi õlule," rääkis Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans.

Selle asemel, et lauale panna konkreetne plaan varjupaigapoliitika reformiks, soovib komisjon testida pealinnade ja Euroopa parlamendi seisukohti ja esitas seetõttu kaks ettepanekut. Esimene - ambitsioonikam plaan näeb ette et kõik Euroopa välispiiri ületanud põgenikud jagataks kindlate kvootide alusel liikmesriikide vahel laiali. Teine ehk poliitiliselt realistlikum variant tähendaks, et liikmesriik saab suure põgenikesurve korral paluda teistelt abi. Ja kui teatud hulk varjupaigataotlejaid on vastu võetud peaksid teised liikmesriigid vastu võtma oma osa.

Euroopa Komisjoni migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos selgitas, et mõlemal juhul jagatakse varjupaigataotlejad automaatselt liikmesriikide vahel jaotusvõtme alusel.

Jaotusvõti lähtuks riigi rahvaarvust, SKT-st, tööpuudusest ja varem vastu võetud põgenike arvust - ehk samadest kriteeriumitest, millega pandi paika möödunud aastal ühekordne ümberpaigutatavate põgenike kvoot. Uus süsteem oleks Komisjoni nägemuses aga püsiv. Otsuse langetamiseks ei ole vaja liikmesriikide ühehäälset toetust, piisab ka kvalifitseeritud häälteenamusest.

Et pidurdada põgenike tunglemist Saksamaale ja Rootsi, tahab Komisjon, et kõik riigid kohtleksid varjupaigataotlejaid ühte moodi.

"Riikide lähenemised erinevad meeletult. Ainus viis selle korvamiseks on Euroopa tasandil veelgi enam ühtlustada protseduure, õiguseid ja vastuvõtutingimusi, et tagada võrdne kohtlemine," lisas Frans Timmermans.

Brüsseli ettepanekud tõotavad esile kutsuda poliitilise tormi. Mitmed Ida- ja Kesk-Euroopa riigid on seni jõuliselt seisnud alallise ümberpaigutamise vastu. Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste komisjoni juht peab tänaseid ettepanekuid nõrgaks.

Euroopa Parlamendi LIBE komisjoni juht Claude Moraes tunnistas, et Dublini reeglite läbivaatamise osas olid väga kõrged ootused. "Ja me näeme, et Komisjoni ettepanek ei ole kahjuks see proaktiivne ja ambitsioonikas ettepanek, mida me oleksime tahtnud näha. Nii et Euroopa Parlament on nüüd valmis seda ambitsioonikamaks muutma."

Toimetaja: Aleksander KrjukovKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics