Leedu sõdureid aidanud afgaanist tõlk jõudis Vilniusesse ({{commentsTotal}})

{{1460010653000 | amCalendar}}

Leedu kaitseväge Afganistanis aidanud tõlk Abdul Basir Yoususi jõudis Vilniusesse, kus esitas varjupaigataotluse. Mees jõudis Leetu pärast seda, kui postitas videokeskkonda youtube palve Leedu võimudele teda aidata.

22-aastane afgaan aitas Leedu kaitseväelasi tõlgina Afganistani missioonil kuni 2013. aastani Ghori provintsis riigi keskosas. Ta jäi omal soovil pärast kompensatsiooni saamist Afganistani, kuid ta oli sunnitud põgenema, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nad ähvardasid mind. Töötasin leedukatega ja kui nad missiooni lõpetasid, siis hakkasid Talibani liikmed küsima, et mis ma nüüd teen, kui olen töötanud ISAFiga. Nad saatsid mulle ähvarduskirja, et nad tapavad mu ja muudki," ütles Yoususi.

Kaks kuud kestnud põgenemine läks maksma umbes 5700 eurot. Kreekas Idomeni põgenikelaagrisse jõudnud mees esitas ajakirjaniku Josh Friedmani abiga leedu keeles palve teda aidata.

"Tere päevast kõigile Leedus. Mul on üks palve Leedu presidendile. Vajan abi. Olen Kreekas. Olen ainus, kes on Afganistanist siin. Töötasin varem leedukatega koos ja palun abi. Siin on inimesi Süüriast, Iraagist ja mujalt. Sooviksin Leedu presidendilt ja Leedu rahvalt abi, et saaksin siit ära ja jõuaksin Leetu. Armastan Leedut. Suur tänu, head aega," ütles ta oma videopöördumises.

Leedu kaitseväe ja kaitseministeeriumi esindajad toetasid tema abistamist ja nii ta sai lõpuks Leetu viiepäevase viisaga, et esitada varjupaigataotlus. Afganistani jäid teda ootama abikaasa ja kaheaastane tütar.

Leedu migratsiooniameti esindaja Ruta Gerikiene Yoususi asüülitaotlust vaadatakse tavaliste reeglite alusel nii nagu teistegi omi. "Alustame uurimist ehk siis kuulamist ja intervjuusid," ütles ta. 

Leedu on nõustunud vastu võtma 1105 põgenikku kahe aasta jooksul, kuid seni ei ole seda plaani eriti täidetud.

Eesti sõdureid Afganistanis aidanud tõlk Omar ei ole samuti saanud abi Eesti riigilt, korduvatele abipalveltele vaatamata. Pärast luhtunud viisataotlust teatas ta märtsi keskel sotsiaalmeedias, et alustab teekonda Euroopasse, sest tema elu Afganistanis on ohus.

Toimetaja: Laur Viirand, Aleksander KrjukovLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema