Leedu sõdureid aidanud afgaanist tõlk jõudis Vilniusesse ({{commentsTotal}})

{{1460010653000 | amCalendar}}

Leedu kaitseväge Afganistanis aidanud tõlk Abdul Basir Yoususi jõudis Vilniusesse, kus esitas varjupaigataotluse. Mees jõudis Leetu pärast seda, kui postitas videokeskkonda youtube palve Leedu võimudele teda aidata.

22-aastane afgaan aitas Leedu kaitseväelasi tõlgina Afganistani missioonil kuni 2013. aastani Ghori provintsis riigi keskosas. Ta jäi omal soovil pärast kompensatsiooni saamist Afganistani, kuid ta oli sunnitud põgenema, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nad ähvardasid mind. Töötasin leedukatega ja kui nad missiooni lõpetasid, siis hakkasid Talibani liikmed küsima, et mis ma nüüd teen, kui olen töötanud ISAFiga. Nad saatsid mulle ähvarduskirja, et nad tapavad mu ja muudki," ütles Yoususi.

Kaks kuud kestnud põgenemine läks maksma umbes 5700 eurot. Kreekas Idomeni põgenikelaagrisse jõudnud mees esitas ajakirjaniku Josh Friedmani abiga leedu keeles palve teda aidata.

"Tere päevast kõigile Leedus. Mul on üks palve Leedu presidendile. Vajan abi. Olen Kreekas. Olen ainus, kes on Afganistanist siin. Töötasin varem leedukatega koos ja palun abi. Siin on inimesi Süüriast, Iraagist ja mujalt. Sooviksin Leedu presidendilt ja Leedu rahvalt abi, et saaksin siit ära ja jõuaksin Leetu. Armastan Leedut. Suur tänu, head aega," ütles ta oma videopöördumises.

Leedu kaitseväe ja kaitseministeeriumi esindajad toetasid tema abistamist ja nii ta sai lõpuks Leetu viiepäevase viisaga, et esitada varjupaigataotlus. Afganistani jäid teda ootama abikaasa ja kaheaastane tütar.

Leedu migratsiooniameti esindaja Ruta Gerikiene Yoususi asüülitaotlust vaadatakse tavaliste reeglite alusel nii nagu teistegi omi. "Alustame uurimist ehk siis kuulamist ja intervjuusid," ütles ta. 

Leedu on nõustunud vastu võtma 1105 põgenikku kahe aasta jooksul, kuid seni ei ole seda plaani eriti täidetud.

Eesti sõdureid Afganistanis aidanud tõlk Omar ei ole samuti saanud abi Eesti riigilt, korduvatele abipalveltele vaatamata. Pärast luhtunud viisataotlust teatas ta märtsi keskel sotsiaalmeedias, et alustab teekonda Euroopasse, sest tema elu Afganistanis on ohus.

Toimetaja: Laur Viirand, Aleksander KrjukovKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.