Panama dokumentides mainitakse Lätit rohkem kui 15 000 korda ({{commentsTotal}})

{{1460018239000 | amCalendar}}

Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumentides mainitakse Lätist Ventspilsi linnapea ja tuntud oligarhi Aivars Lembergsi, tennisist Ernests Gulbise ja viimaste perekonnaliikmete, Lido asutaja Gunārs Ķirsonsi, airBalticu investori Ralf-Dieter Montag-Girmese ja teiste nimesid, teatavad Balti uuriva ajakirjanduse keskuse Re:Baltica ajakirjanikud, kes said andmebaasile ligipääsu.

Läti uuriva ajakirjanduse keskus Re:Baltica andis täna teada, et Lätiga seotud kirjeid on lekkinud andmete seas peaaegu 16 000, vahendasid BNS ja "Aktuaalne kaamera".

Enamik neist puudutavad Mossack Fonseca kliente Läti pankades, mis teenindavad ka mitteresidente, ent aktiivselt müüs offshore-ettevõtteid ka Nordea panga Läti haru. Lembergsi puudutav on juba varem teada kohtutoimikust, kus Läti prokuratuur soovib kriminaalasjas tõendada, et Lembergsil on mitmes kohalikus ettevõttes läbi offshore-firmade varjatud osalus.

"Näidake mulle neid dokumente ja siis ma kommenteerin," tõrkus Lembergs ajakirjanike küsimustele vastamast.

Läti rahapesu tõkestamise üksus lubas lekkinud materjalidega tegeleda.

"Me saadame päringud nii kodumaistele kui ka piiritagustele organisatsioonidele ja ametitele, et saada infot legaalsel teel," ütles Läti rahapesu tõkestamise üksuse juht Viesturs Burkans.

Panama paberites kajastuvad ka AirBalticu värske investor Ralf Dieter Montag-Girmes ning restoraniketi Lido asutaja Gunars Kirsons, kinnitas materjale uurinud ajakirjanik Sanita Jemberga.

"Gunars Kirsons kasutas offshore-firmasid ajal, kui Lido oli pankrotti minemas. Ta sai siis laenu, kuid pole selgitanud, kes nende Panama ettevõtete taga oli ja miks ta üldse kasutas offshore-firmasid," rääkis Jemberga.

Läti uuriva ajakirjanduse keskuse Re:Baltica andmeil oli lekkinud andmete seas Lätiga seotud kirjeid peaaegu 16 000. Enamik neist puudutavad Mossack Fonseca kliente Läti pankades, mis teenindavad ka mitteresidente. Aktiivselt müüs offshore-ettevõtteid ka Nordea panga Läti haru.

"Paljud Panama materjalides mainitutest ei olnud kuidagi seotud Läti kui riigiga. Nad ei ole kodanikud ning neil pole Lätis ettevõtet, kuid neil oli Lätis pangakonto.
Lätist on jäänud mulje kui riigist, kus on väga lihtne avada pangakontot," ütles Sanita Jemberga.

Mõned kasusaajad ja aktsionärid, kes on Lätiga seotud, on Venemaa või SRÜ riikide kodanikud. Enamik kliente on avalikkusele tundmatud, mistõttu pole nende nimede avalikustamisel mõtet, sest offshore-firmade kasutamine iseenesest ei ole kuritegu.

Toimetaja: Laur Viirand, Aleksander KrjukovVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema