Putin kommenteeris esimest korda Panama dokumentide leket ({{commentsTotal}})

Venemaa president Vladimir Putin kommenteeris esimest korda avalikult nn Panama dokumentide skandaali, millega on seotud ka mitmed temaga lähedalt seotud isikud ning mille raames on otseselt vihjatud ka talle endale.

Putini sõnu meediafoorumil "Tõde ja õiglus" vahendas Venemaa telekanal Dožd.

Riigipea märkis, et Panama dokumentide lekitamine on katse destabiliseerida olukorda riigis ning külvata Venemaa elanike sekka usaldamatust võimude suhtes.

"Meie vastased on kõige rohkem mures Venemaa rahva ühtsuse ja koondumise pärast. Nad proovivad meid sisemiselt kõigutada, teha meist kuulekamaid. Selleks on nad teinud sellise informatsioonitoote," rääkis ta.

Putin selgitas, et lekkinud andmebaasis pole mingit informatsiooni selle kohta, justkui omaks ta mingeid offshore-firmasid, samuti pole esitatud andmetes ka midagi korruptiivset.

Oma sõbra, tšellist Sergei Roldugini kohta ütles Putin, et on uhke, et Roldugin on kulutanud raha, et hankida Venemaale muusikalisi instrumente. Presidendi sõnul üritab Roldugin tegeleda ka äriga, kuid ei teeni kindlasti miljardeid, vastupidised väited olevat aga "jama".

Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca on lekkinud ligi 11,5 miljonit dokumenti, mis paljastavad, kuidas maailma poliitikud, ärimehed, kurjategijad ja muud tuntud avaliku elu tegelased on kasutanud maksuparadiisideks peetud riikides registreeritud firmasid oma isiklikes huvides. Nimekirjas on muuhulgas 12 riigijuhti, samuti näiteks Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikondlasi. (Nn Panama Papersi uurimisrühma veebileht on leitav SIIT.)

Dokumendid sai umbes aasta aega tagasi enda kätte Saksa ajaleht Süddeutsche Zeitung ning sellest ajast saadik on neid uurinud ligi 400 ajakirjanikku 80 erinevast riigist.

Kuigi Venemaa riigipea Putini nime otseselt andmebaasist ei leia, näitavad dokumendid, kuivõrd ulatuslik võrgustik on maksuparadiisides tema lähedastel võitluskaaslastel. Süddeutsche Zeitungi uurimisrühma juhi Bastian Obermayeri sõnul puudutab andmebaasi kõige olulisem osa just nimelt Putinit.

Putini lähikondlaste skeem on samas üks keerulisemaid, kuid väidetavalt on kas või viimase kahe aasta jooksul suunatud Bank Rossija kaudu maksuparadiisidesse rohkem kui miljard USA dollarit. Samas valgustavad dokumendid väidetavalt üsna põhjalikult seda, kuidas Kremli eliit Ukraina kriisiga seotud majandussanktsioone väldib.

Detailselt on muuhulgas välja toodud Putini lapsepõlvesõbra ja tütre ristiisa, tšellist Sergei Rolduginit puudutavad andmed. Samuti figureerivad nimekirjas ärimeestest vennad Boris ja Arkadi Rotenberg ning ka Soomega seotud ettevõtja Gennadi Timtšenko.

Panama dokumentide kohaselt liikus Roldugini ettevõtete kaudu suur hulk raha ning kõige märkimisväärsem tema puhul on see, et erinevalt paljudest Kremlile lähedastest isikutest polnud lääneriigid tšellisti suhtes Ukrainaga seotud sanktsioone kehtestanud.

Roldugin pole soovinud nimetatud ettevõtete tegevuse kohta kommentaare anda.

Toimetaja: Laur ViirandMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.