Indrek Sirk: trahvimäärade tõstmine mõjub inimestele kättemaksuna ({{commentsTotal}})

Liiklusjurist Indrek Sirgi sõnul ei tee kõrgemad trahvimäärad inimesi seaduskuulekamaks, vaid pigem süvendab tunnet, et riik proovib läbi trahvide tavalisele inimesele kätte maksta. Samuti ütles Sirk, et rohkem peaks tähelepanu pöörama n-ö präänikutel põhinevatele karistusmeetmetele, mis sunnivad inimest positiivsemalt liikluses käituma.

Indrek Sirk märkis saates "Ringvaade", et trahvimäärade kahekordistamise taga on ühiskondlik surve. "Kui me üksikutest juhtumitest räägime, siis tundub, et mõnele isikule on väga väike karistus määratud aga kui me vaatame reaalselt pilti, siis pole meie liikluses määratavad karistused sugugi leebed," nentis Sirk.

Advokaadi sõnul on tavapärane karistus, mida Eestis liikluspolitsei poolt määratakse, sadades eurodes, mis mõjutaks iga inimese rahakotti. "Küsimus on ikkagi pigem selles, miks me näeme nii palju rikkumisi," toonitas Sirk.

Liiklusadvokaadi sõnul teevad kõik inimesed enne rikkumise toimepanemist riskianalüüsi. "Inimesed mõtlevad, kui suur on tõenäosus jääda vahele ja kui see risk on väike, siis ka karm karistus ei mõjuta inimest hoiduma rikkumise toimepanemisest," kinnitas Sirk.

Seetõttu peaks panustama rohkem järelevalvele, kuid Sirk lisas, et see ei tähenda rohkemal arvul politseinike saatmist Eesti teedele. "Võib rakendada ka sellist automatiseeritud järelevalvet, milleks meil on kõik võimalused olemas," sõnas advokaat.

"Karistuste karmistamine mõjub inimestele kättemaksuna ja kui see mõjutab meid kättemaksuna, siis ei mõjuta see meid positiivselt käituma," toonitas Sirk. Tema hinnangul jätab trahvimäärade tõstmine inimestele mulje, et sellega korjatakse raha riigikassase, kuid tegelikkuses pole see väga jätkusuutlik mudel.

"Meil on tegelikult vaja mõjutada liiklejaid positiivsemalt või kohaldada selliseid karistusmeetodeid, mille puhul on inimesel võimalik n-ö. "prääniku" meetodil end parandada, mida kriminaalmenetluses väga tihti kasutatakse. Tingimisi karistused ja järelevalvele allutamine - seda saab ka liikluses rakendada," leidis Sirk.

Seejuures on juba aastaid arutatud trahvimäärade sidumist karistatavate sissetulekuga. "Meil on jäänud ta millegi taha seisma ja põhjuseks on ilmselt see, et maksuamet ei suuda tulusid kindlaks teha," arvas Sirk.

Advokaadi hinnangul ei saa see olla vabandus, et meil puudub tulude kindlaks tegemisel haldussuutlikkus.

"Arvestades seda, milline e-riik me oleme, siis suudab liikluspolitseinik väga kiiresti välja arvutada sissetulekust sõltuva trahvimäära välja arvutada. Tavaliselt kabineti laua taga arvutatakse kriminaalasjade puhul väga kiiresti välja karistuse päeva määrad ja seda tehakse sissetuleku järgi. Seega kogemus sel alal on meil olemas rohkem kui 10 aastat," kinnitas Sirk.

Toimetaja: Allan RajaveeINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics