Aivar Paul: Eestist võib saada alternatiiv Panama skeemidele ({{commentsTotal}})

Aivar Paul.
Aivar Paul. Autor/allikas: ERR

Pangaliidu rahapesu tõkestamise toimkonna juht Aivar Paul ütles, et Eesti ärikeskkond sahkerdamiseks off-shore´i firmasid ei vaja. Ta märkis ka, et põhimõtteliselt võib soodsa ärikeskkonna tõttu Eestist saada järgmine Panama. Samas rõhutas Paul, et off-shore´idel on pankades järjest keerulisem kontosid avada.

"Off-shore´indus on saanud sellise halva meki külge. Tänasel päeval ma julgeks öelda, et hulga lihtsam ja ka odavam on kasutada täiesti kodumaiseid ettevõtteid. Nii Eestis, kogu Baltikumis kui ka Skandinaaviamaades," ütles Paul.

"Kui vaadata kasvõi tüüpilisi ulatuslikke maksupettusi, mis toimuvad ka Skandinaavia ehitusettevõtete hulgas, siis selleks kasutatakse Eesti kehasid. See Skandinaavia ehitusettevõte justkui ostaks Eesti ettevõtetelt teenust sisse, samas tegelikult Eesti keha on ainult selleks, et omal n-ö seina seest raha välja võtta ja suure tõenäosusega maksta mustasid ümbrikupalkasid või siis kasumit välja võtta," lausus ta.

Samas sõnas ta, et Eesti ärimehed Eestis off-shore firmasid eriti ei kasuta. "Kui me vaatame nüüd, kas Eesti ärimehed üldse kasutavad off-shore´i, siis ma arvan, et nad ikka kasutavad, aga pigem need ärimehed, kes tegutsevad Ida suunal, kuna see äri eripära seal põhimõtteliselt nõuab seda," nentis ta.

Paul rääkis, et Eestis on hetkel ettevõtete loomine üks lihtsamaid maailmas ja arvestades riigi ID-kaardi võimalusi ja ka värske e-residentsuse võimalusi, siis on ta veel lihtsamaks läinud.

Saatejuht Indrek Treufeldt küsis, kas Eestist võib saada alternatiiv Panama skeemidele.

"Jah. Võib küll. Aga siin ongi nüüd oluline see, et nii riik kui ka erasektor hoolega oma kõik sammud läbi kaaluks," lausus ta.

Paul rääkis, et enamus pankades on tänapäeval off-shore ettevõttele kontot avada üsna raske. "Suurem osa pankasid vaatab hoolega, kes on off-shore´ide taga."
Pauli sõnul on väga raske tõmmata piiri ja öelda, kui palju nendes Panama nimekirjades toodud nimedes ja off-shore´ide kasutajate hulgas on selliseid juhtumeid, mis klassifitseeruvad seaduserikkumisena ja kui palju on selliseid, kus on seaduse piires kasutatud ära anonüümsust ja maksude optimeerimist.

Treufeldt viitas, et seda leket on nimetatud maksuparadiiside lõpu alguseks.

"Niikaua kuni on riike, mis riiklikult sunnivad skeemitama, niikaua kuni on meil väga rikkaid inimesi, kes on saanud rikkaks väga ebamääraseid teid pidi, niikaua kuni meil on poliitikuid, kes ei ütle ära toredast, suurest, rasvasest altkäemaksust, niikaua otsitakse võimalusi, mismoodi oma raha pesta," vastas Paul.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema